Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Do USA - z resume, nie z CV

0
Podziel się:

CV amerykańskie jest określane jako "resume", w przeciwieństwie do przyjętego powszechnie w Europie "curriculum vitae". To podsumowanie dokonań i umiejętności, a nie przebiegu życia.

Tylko pozornie temat ten dotyczy jedynie tych, którzy chcą pracować w USA. Przecież w Polsce działają firmy amerykańskie, gdzie mile byłoby widziane składanie aplikacji w amerykańskim stylu. Warto dowiedzieć się - jeszcze przed wysłaniem dokumentów - skąd pochodzi firma i jakiego rodzaju aplikacje najchętniej przyjmują.

Eksperci podkreślają, że "resume" jest krótsze niż życiorys. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie nie jest akceptowane umieszczanie w "resume" danych osobowych takich jak: płeć, wiek, narodowość, rasa, religia, przynależność do grupy etnicznej, stan małżeński, informacje dotyczące posiadanych dzieci i niepełnosprawności.

Życiorysu amerykańskiego nie tytułujemy - w przeciwieństwie do europejskiego CV - "resume", lecz zaczynamy od imienia i nazwiska. W CV amerykańskim, podobnie jak w europejskim, układ informacji jest "achronologiczny": zaczynamy od ostatnich miejsc pracy i studiów.

Standardowy życiorys powinien zawierać kolejno:

  • kontakt,
  • cel zawodowy,
  • doświadczenie zawodowe,
  • informacje dotyczące edukacji i umiejętności (np. znajomość języków). * Żelazną zasadą jest zwięzłość.* Trzeba pamiętać, że pracodawcy spędzają przeciętnie 30 sekund na lekturze jednego życiorysu. Dlatego musimy używać krótkich, hasłowych zdań i standardowych nagłówków. Nasze ostatnie (bądź aktualne) miejsce pracy powinno znaleźć się na samym początku dokumentu, ponieważ pracodawcy najwięcej uwagi zwracają właśnie na tego typu informacje. Pamiętać też trzeba, że w USA, w przypadku niektórych słów, obowiązują* inne zasady pisowni niż w Wielkiej Brytanii*, np.:
  • "organized" w USA występuje tylko w tej formie, a w Wielkiej Brytanii - "organized" lub "organised",
  • podobnie jak: "theater" i "theatre",
  • czy "color" i "colour". Trzeba też pamiętać, że obowiązujący w USA format papieru A4 to 8.5x11 cali, natomiast w Europie - 210x279 mm. Wysyłając CV do USA najlepiej zmienić ustawienia w komputerze.

Pisząc CV do firmy europejskiej najlepiej korzystać z wzorów dostępnych chociażby w Pracuj.pl. Można również zobaczyć, jak wygląda "CV Europass", dostępny np. na stronie www.cedefop.eu.int/transparency/cv.asp.

CV pisane w stylu amerykańskim lub europejskim mogą być również stosowane przy ubieganiu się o pracę w firmach polskich czy pochodzących z innych państw. Kandydat powinien sam zdecydować, która forma najlepiej pasuje do jego umiejętności i doświadczenia, na co chciałby położyć nacisk. I jaki dokument może mieć "większą siłę przebicia".

cv
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)