Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Co z wykształceniem?

0
Podziel się:

Jak ukryć przed pracodawcą fakt, iż miałem pewne kłopoty z ciągłością nauki w liceum?

|

|
| --- |
| (fot. Jupiterimages) |

Moje pytanie tyczy się CV, a mówiąc konkretnie rubryki poświęconej wykształceniu. Chodzi o to, że ze względu na trudną sytuacje rodzinną oraz nazwijmy to "problemy wieku dojrzewania" byłem zmuszony zmienić liceum i powtarzać trzecią klasę (wówczas funkcjonowało jeszcze liceum czteroletnie ze starą maturą)
. W związku z tym moje pytanie brzmi następująco: czy umieszczać w CV obie szkoły, do których chodziłem (z czego da się łatwo wywnioskować ze powtarzałem klasę), czy też w pewnym sensie zataić przed pracodawcą ten fakt i w CV wymienić jedynie ostatnie liceum, w którym zdawałem maturę przekłamując niejako, że uczęszczałem do niego od samego początku zaraz po skończeniu szkoły podstawowej? A może najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite pominięcie w CV szczebla szkoły średniej i wyszczególnienie jedynie uczelni, w której studiowałem. W przypadku napisania całej prawdy w jaki sposób zachować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej kiedy pracodawca zapyta o dodatkowy rok spędzony w liceum?

Obecnie jestem już po studiach i intensywnie poszukuje pracy. Jestem ciekaw czy to, że z takich a nie innych przyczyn byłem zmuszony powtórzyć rok w ogólniaku może odstraszyć pracodawcę i pozbawić mnie szansy na znalezienie ambitnego stanowiska.

Witam Pana,

Pisząc CV w rubryce ,,Wykształcenie" powinniśmy podać szkoły, które ukończyliśmy, czyli szkoły zawodowe, technika, licea, wyższe uczelnie, kierunki oraz lata w jakich to realizowaliśmy. Ale pytanie jest takie, czy błędem lub kłamstwem jest fakt jeśli wpiszemy studia wyższe, a pominiemy liceum? Myślę, że nie. Śledząc aplikacje, które spływają do naszej firmy zauważyłam, że czasami aplikujący pomijają szkołę średnią, lata spędzone w liceum, skupiając się jedynie na studiach i kierunkach, które ukończyli. Wiadoma sprawa, że jeśli ktoś skończył studia wyższe, to musiał wcześniej zdać maturę. Bez świadectwa dojrzałości nie dostałby się na wyższą uczelnię.

Jeśli byłabym na Pana miejscu, to albo zaznaczyła lata w jakich chodziłam do szkoły średniej i napisała tylko: ,,Liceum Ogólnokształcące o profilu np. biologiczno - chemicznym z rozszerzonym angielskim", bez podawania która to była szkoła albo pominęłabym ten fakt.

I tak też odpowiedziałabym na rozmowie, gdyby pracodawca zapytał o brakującą szkołę, bez zbytniego zagłębiania się w temat i podawania szczegółów. Pracodawcy rzadko pytają o szkołę średnią, zwłaszcza o liceum. Gdyby wpisał Pan obie szkoły, to wówczas mogłoby to zainteresować pracodawcę i wtedy wprowadziłby Pana w zakłopotanie, musiałby się Pan tłumaczyć. Czy odstraszyłoby to pracodawcę? To zależy na jakiego by Pan trafił!

Pozdrawiam
Małgorzata Tłuczek

edukacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)