Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Biorą urlopy i jadą pracować za granicę

0
Podziel się:

30 proc. osób wyjeżdżających w czasie wakacji do pracy za granicę, to osoby na stałe zatrudnione w Polsce, które, zamiast wypoczywać, jadą dorobić do niskich pensji

30 proc. osób wyjeżdżających w czasie wakacji do pracy za granicę, to osoby na stałe zatrudnione w Polsce, zamiast wypoczywać, jadą dorobić do niskich pensji - szacują specjaliści z Work Express, certyfikowanej agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej.

Zainteresowanie pracą w sezonie letnim wykazują nie tylko studenci, ale też pracownicy firm, którzy w Polsce zatrudnieni są na czas nieokreślony. Dodatkowo, przysługujący im ustawowo czas wolny od pracy wydłużają, biorąc u swojego pracodawcy urlopy bezpłatne. Najczęściej są to osoby w wieku 35+, które chcą dorobić do stałego wynagrodzenia. Pierwsze wyjazdy służą sfinansowaniu konkretnych celów, jak mieszkanie lub samochód, ale z każdym kolejnym rokiem pojawia się nowa potrzeba, a pensje nie nadążają za rosnącymi kosztami życia.

- Z naszych obserwacji wynika, że na jednym wakacyjnym wyjeździe się nie kończy. Osoby, które raz spróbowały podreperować domowy budżet czasowym wyjazdem, wracają przed kolejnymi wakacjami i okresami świątecznymi. Wiedzą, że w tym czasie mają szansę na uzyskanie pracy nie tylko w szybkim terminie po zgłoszeniu, ale też na preferowany przez siebie czas pobytu - mówi Katarzyna Polak, ekspertka Work Express.

Dzisiaj urlop, jutro praca

Zorganizowanie wyjazdu w celach zarobkowych w trakcie urlopu wypoczynkowego nie jest wcale tak proste, jakby się mogło wydawać. Jest to na tyle krótki czas, że szkoda go tracić na szukanie pracy na miejscu. Z drugiej strony, nie zawsze mamy możliwość otrzymania dłuższego wolnego u stałego pracodawcy dokładnie wtedy, gdy tego oczekujemy. Dla tych osób nieoceniona wręcz jest pomoc fachowców od pracy czasowej za granicą.

- W czerwcu udało nam się pobić rekord w szybkości zatrudnienia jednej z pań szukających pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Od momentu przyjęcia zgłoszenia do wyjazdu do pracodawcy nie upłynęło nawet 48 godzin - opowiada Katarzyna Polak z Work Express.

Kto w czasie urlopu dorabia?

Najczęściej dorabiają pracownicy biurowi, gdyż oni mogą najłatwiej uzyskać dodatkowe dni wolne od pracy. Wśród wyjeżdżających są zarówno pracownicy państwowych spółek, jak i prywatnych firm. Osoby decydujące się poświęcić swój urlop wypoczynkowy na dorobek za granicami Polski najczęściej wybierają prace opiekuńcze. Wśród wakacyjnych pracowników znaczącą grupę stanowią też nauczyciele, którzy dwumiesięczną przerwę w nauczaniu na etacie i w ramach korepetycji, wykorzystują na dorobienie do pensji za granicą.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)