Praca w Gdyni nie jest trudna do znalezienia. Miasto powstało tu zaledwie 100 lat temu i było odpowiedzią na potrzebę budowy dużego portu morskiego, który obsłużyłby ruch morski w zwiazaku z utrudnieniem do dostępu do portu w wówczas Wolnym Mieście Gdańsk. Już w trakcie powstawania Gdyni potrzeba było dużo osób do pracy, a wieś bardzo dynamicznie się rozwijało. Do dziś jest ono uważane za jedno z największych osiągnięć II Rzeczpospolitej Polski.
Obecnie Gdynia liczy ok. 245 tysięcy mieszkańców. Przyciąga do pracy osoby zarówno z Pomorza, ale także z dalszych części kraju. Razem z Sopotem i Gdańskiem, Gdynia tworzy tak zwane Trójmiasto. W Gdyni do dziś funkcjonuje port, który jest drugim co do wielkości w kraju. Jednocześnie daje on bezpośrednio lub pośrednio pracę kilku tysiącom osób. Znakiem rozpoznawczym miasta jest Dom Żeglarza.
Praca w Gdyni naturalnie wiąże się z największym skarbem miasta, czyli dostępem do morza. Działa tu co najmniej kilka zakładów przetwórstwa ryb. Są to na przykład zakłady Wilbo czy Dalmor. Dynamicznie rozwija się tu także przemysł IT (m.in. Prokom) oraz usługi (np. Thomson Corporation).
Jednocześnie nadal rozwija się tu przemysł stoczniowy, który daje pracę w Gdyni przy produkcji statków czy jachtów. W mieście działa także Uniwersytet Morski oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Nowoczesny przemysł rozwija się m.in. dzięki Pomorskiemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu. Znakiem rozpoznawczym miasta od 2009 rok jest Sea Towers, czyli ponad 100-metrowe dwie wieże umiejscowione na samym nabrzeżu.