Kandydaci, którzy swoim doświadczeniem i kompetencjami idealnie wpisują się w wymagania stawiane przez pracodawcę, nie są zapraszani na rozmowę, albo nie dostają pracy. Czy powodem jest brak odpowiedniego przygotowania merytorycznego? A może złamanie kanonu dobrego zachowania?
Jak ustrzec się przed takimi wpadkami? Na jakie zasady etyki biznesowej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ubiegając się o wymarzone stanowisko? Oto 10 podstawowych zasad, o których ciągle zapominamy.
Wymuskane CV
Należy unikać błędów ortograficznych i stylistycznych w CV, a co najważniejsze - nie podawać fałszywych informacji! Zgodnie ze starym przysłowiem - kłamstwo ma krótkie nogi, wytrawny rekruter szybko wyłapie nieprawdę, co jest równoznaczne z odrzuceniem aplikacji.
Punktualność w cenie
Warto wcześniej zaplanować dojazd tak, aby na spotkaniu pojawić się punktualnie - idealnie byłoby, gdybyśmy na rozmowę stawili się ok. 10 minut przed czasem. Przyjście np. 20 minut wcześniej wcale nie oznacza, że bardziej zależy nam na stanowisku.
Sekretarka doniesie
Zaraz po wejściu do budynku należy przywitać się z osobą pracującą na recepcji, przedstawić się i powiedzieć, w jakiej sprawie przychodzimy, a także z kim jesteśmy umówieni. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny element, niejednokrotnie osoby przeprowadzające rekrutacje po rozmowie kwalifikacyjnej pytają sekretarki o zachowanie kandydata.
Istotna mowa ciała
Spotkanie zacznijmy od mocnego uścisku dłoni i uśmiechu. Warto pamiętać, że pierwszy rękę podaje gospodarz spotkania. W trakcie rozmowy należy utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą. Jeśli na spotkaniu jest więcej niż jedna osoba, można przenosić wzrok z jednej osoby na drugą, jednak warto pamiętać, że większą uwagę należy zwracać na tą, która zadała pytanie. Trzeba unikać nieświadomych odruchów typu: bujanie się na krześle, uderzanie palcami w stół, czy koncentrowanie wzroku na jednym punkcie.
Prawdziwe zainteresowania
Ten punkt w aplikacji jest często wykorzystywany do sprawdzenia naszej prawdomówności. Dlatego nie warto umieszczać w CV nieprawdziwych zainteresowań. Zawsze może się zdarzyć, że osoba, która z nami rozmawia podziela ,,nasze" hobby i łatwo wykryje, że minęliśmy się z prawdą.
Odpowiedni ubiór
Ważne jest, żeby na rozmowę o pracę założyć strój odpowiedni do standardu, który jest właściwy dla danego stanowiska - inaczej ubierzemy się na rozmowę w banku i inaczej, gdy staramy się o stanowisko grafika w agencji reklamowej.
Woda najlepsza
Jeśli rekruter zaproponuje nam coś do picia, najbezpieczniejszym wyborem jest woda, która pomoże, gdy zaschnie nam w gardle. Ponadto, nie musimy się dodatkowo stresować, że oblejemy się lub oparzymy kawą czy herbatą. Sprawimy też mniej kłopotu z przygotowaniem napoju.
Ważna lojalność
Należy unikać negatywnych wypowiedzi na temat byłego pracodawcy. Pracodawcy cenią sobie lojalność i powtarzanie złej opinii o byłym szefie może obrócić się przeciwko nam, nawet, jeśli to, co mówimy jest zgodne z prawdą.
Nie zapomnij o komórce
Koniecznie wyłączamy telefon. Wyciszona komórka może wibrować, co również przeszkadza w rozmowie. Ponadto istnieje możliwość, że włączy się nagle zapomniane przez nas przypomnienie czy alarm.
Na baczność do końca
Pamiętajmy, że rozmowa kończy się dopiero, gdy opuścimy siedzibę firmy i zamkniemy za sobą drzwi.
Anna Pierzycka, ekspert ds. kadr i płac Wydanie internetowe magazynrekruter.pl