Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Spawacz w Radomiu — gdzie znajdzie pracę i ile zarobi?

0
Podziel się

W Radomiu oferty pracy dla spawaczy najczęściej dotyczą zatrudnienia specjalistów w zakresie spawania metodami MIG i MAG. Zarobki spawaczy w Radomiu zaczynają się od 3 000 zł brutto miesięcznie.

Spawacz może pracować na hali produkcyjnej
Spawacz może pracować na hali produkcyjnej (Zhang Lianxun/Dreamstime.com)
bErmZVSJ

W Radomiu pojawia się niewiele ofert pracy dla spawaczy. Najczęściej dotyczą one zatrudnienia specjalistów w zakresie spawania metodami MIG i MAG. Zarobki spawaczy w Radomiu zaczynają się od 3 000 zł brutto miesięcznie.

Praca spawacza – kompetencje i obowiązki

Wśród osób wykonujących zawód spawacza znacząco przeważają mężczyźni. Uzasadnieniem tej dysproporcji jest fakt, że praca spawacza należy do ciężkich i wymagających wysiłku fizycznego. Bardzo często wykonywana jest na zewnątrz w trudnych warunkach atmosferycznych, a nierzadko również na wysokościach. Większość stanowisk pracy spawacza dotyczy jednak wykonywania obowiązków w niewielkich warsztatach, halach produkcyjnych, stoczniach czy kopalniach. Co ciekawe, praca spawacza nie musi ograniczać się do prozaicznego łączenia elementów metalowych, ponieważ specjaliści poszukiwani są również w sztuce rzemiosła artystycznego, na przykład przy spawaniu elementów dekoracyjnych bram i ogrodzeń.

Osoba chcąca pracować jako spawacz powinna wyróżniać się nienagannym zdrowiem i dobrą kondycją fizyczną, a także sprawnością oraz dobrym wzrokiem. W pracy spawacza wymaga się również bezbłędnego rozpoznawania barw i umiejętności koncertowania uwagi. Nie bez znaczenia będą również kompetencje twarde, takie jak znajomość rysunku technicznego czy wiedza na temat właściwości chemicznych i fizycznych spawanych materiałów.

bErmZVSL

Zawód spawacza może wykonywać osoba, która ukończyła budowlaną szkołę zawodową lub techniczną ze specjalizacją z zakresu spawalnictwa albo specjalistyczny kurs. Warunkiem otrzymania uprawnień do wykonywania zawodu spawacza jest zdanie egzaminu państwowego. Otrzymana po ego zdaniu książeczka pozwala pracować przez kolejne dwa lata.

Do podstawowych obowiązków każdego spawacza należy:

 • spawanie elementów,
 • przygotowywanie ich powierzchni przed spawaniem,
 • kontrola jakości połączenia elementów,
 • dbałość o stan używanych narzędzi,
 • dokumentowanie wszystkich wykonanych czynności.
bErmZVSR

Kwintesencją w pracy spawacza jest spawanie dwóch elementów. To jednak może być wykonywane przy zastosowaniu jednej z kilku metod:

 • najpopularniejszej, czyli spawania w osłonach gazowych MAG, MIG lub TIG,
 • łukowej elektrodami otulonymi,
 • łukiem krytym,
 • gazowej,
 • plazmowej,
 • elektronowej.

Oferty pracy dla spawacza w Radomiu

W Radomiu oferty pracy dla spawaczy pojawiają się regularnie, choć nie jest ich wiele. Poszukiwani są przede wszystkim do pracy spawacze MAG i MIG. Rzadziej pracodawcy ogłaszają chęć zatrudnienia spawaczy TIG. Poza tym pojawiają się oferty pracy dla spawaczy 111, czyli metodą łukową elektrodami otulonymi, a także dla spawaczy gazowych. Często w Radomiu poszukiwani są spawacze z uprawnieniami ślusarza albo spawacze monterzy.

Osoby pochodzące z regionu mogą szukać pracy dla spawacza w Radomiu lub okolicach. Wiele ofert pojawia się bowiem w oddalonych o 50 km Starachowicach. Poza tym w Radomiu działają pośrednicy, którzy oferują prace dla spawacza za granicą, między innymi w Niemczech czy w Danii.

bErmZVSS

Pracodawcami w Radomiu zatrudniającymi spawaczy są zazwyczaj średniej wielkości lokalne przedsiębiorstwa, a także filie wielkich firm działających na terenie całego kraju.

Zarobki spawaczy w Radomiu

Wynagrodzenia, jak w każdej branży i zawodzie, także w przypadku spawaczy zależą od doświadczenia zawodowego i stażu pracy. Przyjmuje się, że w skali krajowej spawacze zarabiają średnio 4 400 zł brutto miesięcznie. Jeśli chodzi o spawaczy z Radomia, pensje będą zaczynać się od 3 000 zł i kończyć średnio na 5 000 zł brutto miesięcznie. Dla przykładu spawacz MAG w średniej wielkości przedsiębiorstwie zarobi około 3 500 zł brutto na miesiąc.

Zdecydowanie wyższe zarobki dotyczyć będą spawaczy pracujących za granicą. Im oferowane są stawki w wysokości nawet 11 000 zł brutto w skali miesięcznej.

bErmZVST

Zaletą pracy jako spawacz jest fakt, że zdecydowana większość stanowisk pracy związana jest z nawiązaniem stosunku pracy z pełnią świadczeń. Nierzadko również firmy prowadzą politykę premiową, która pozwala na otrzymanie wynagrodzenia o wiele wyższego niż oferowana podstawa.

bErmZVTm
KOMENTARZE
(0)