Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Spawacz w Krakowie – gdzie znajdzie pracę i ile zarobi?

0
Podziel się:

Oferty pracy dla spawacza w Krakowie dotyczą najczęściej metod spawania MIG, MAG i TIG. Średnie wynagrodzenie w Krakowie wyniesie około 4 000 zł brutto miesięcznie.

Spawacz w Krakowie może pracować w zakładzie produkcyjnym
Spawacz w Krakowie może pracować w zakładzie produkcyjnym
bEJujDBx

Oferty pracy dla spawacza w Krakowie dotyczą najczęściej metod spawania MIG, MAG i TIG, choć często poszukiwani są też spawacze ślusarze. Średnie wynagrodzenie w Krakowie wyniesie około 3 500 zł – 4 000 zł brutto miesięcznie.

Obowiązki i kompetencje w pracy spawacza

Zawód spawacza wpisuje się w definicję pracy fizycznej, która wiąże się z trudnościami i znacznym wysiłkiem. To wyjaśnia widoczną dysproporcję między liczbą mężczyzn i kobiet wykonujących ten zawód, ponieważ panowie pracujący jako spawacze stanowią nawet 96 proc. wszystkich specjalistów w tym fachu.

Praca jako spawacz może być wykonywana w niewielkich warsztatach, na halach produkcyjnych, w stoczniach czy kopalniach, ale nierzadko spawacze pracują również na zewnątrz, w skrajnych warunkach atmosferycznych albo na znacznych wysokościach. Co ważne, w zawodzie spawacza sprawdzą się nie tylko rzemieślnicy łączący elementy konstrukcji czy sieci rur, ale również artyści spawający akcesoria dekoracyjne, na przykład części bram i ogrodzeń.

bEJujDBz

W pracy spawacza liczą się zarówno kompetencje twarde, jak i miękkie. Do tych pierwszych należy znajomość rysunku technicznego oraz wiedza o właściwościach fizycznych i chemicznych spawanych materiałów. Do kompetencji miękkich zaliczyć można skłonność do długotrwałego skupienia uwagi czy dokładność. Nie bez znaczenia będzie również dobry wzrok, umiejętność rozpoznawania kolorów, zadowalająca kondycja fizyczna oraz nienaganne zdrowie.

Podstawą do wykonywania pracy spawacza jest posiadanie ważnej książeczki zawodowej ważnej przez dwa lata. Tę uzyskuje się po zdaniu egzaminu państwowego. Z kolei do egzaminu przygotować może specjalistyczny kurs spawania, odpłatny około 2 000 zł – 3 000 zł lub dofinansowywany ze środków publicznych, ewentualnie ukończenie szkoły zawodowej lub technikum budowlanego o profilu spawalnictwo.

Do spawacza należy przede wszystkim łączenie ze sobą elementów poprzez użycie jednej z poniższych metod spawania:

bEJujDBF
 • plazmowej,
 • gazowej,
 • elektronowej,
 • łukiem krytym,
 • łukowej elektrodami otulonymi,
 • oraz najpopularniejszych metod spawania w osłonach gazowych MAG, MIG lub TIG.

Do podstawowych obowiązków spawacza należy między innymi:

 • spawanie danych elementów,
 • przygotowywanie ich powierzchni do procesu łączenia,
 • dbałość o stan narzędzi i sprzętów,
 • kontrolowanie jakości wykonanych połączeń elementów,
 • prowadzenie dokumentacji dotyczącej wykonywanych czynności.

Oferty pracy dla spawacza w Krakowie

W Krakowie pojawia się wiele ofert pracy dla spawacza, jednak duża ich część odnosi się do zatrudnienia za granicą. Stanowiska pracy czekają między innymi w Niemczech, Szwajcarii czy Holandii.

bEJujDBG

Biorąc pod uwagę ogłoszenia odnoszące się do zatrudnienia na miejscu, stwierdzić można, że najczęściej pojawiają się oferty pracy dla spawaczy MAG i MIG. Poza tym na liczbę propozycji zatrudnienia nie powinni narzekać również krakowscy spawacze TIG. Lokalne przedsiębiorstwa często poszukują też osób, które pracować będą jako spawacz monter, choć w Krakowie nie brakuje* ofert pracy dla spawaczy ślusarzy*.

W przypadku ogłoszeń dotyczących zatrudnienia poza krajem autorami są najczęściej agencje pośrednictwa pracy lub polscy przedstawiciele firm zagranicznych. Z kolei pracodawcy, którzy poszukują do pracy spawaczy w Krakowie to najczęściej lokalne przedsiębiorstwa zajmujące się montażem instalacji sanitarnych lub tworzeniem metalowych konstrukcji dla przemysłu czy transportu.

Dużym plusem pracy jako spawacz jest fakt, że najczęściej zatrudnienie opiera się na stosunku pracy, przez co pracownicy mają zapewnione wszystkie świadczenia oraz profity wynikające ze stałego zatrudnienia.

bEJujDBH

Spawacz w Krakowie – średnie zarobki

Przyjmuje się, że doświadczony spawacz w skali krajowej zarobi około 4 400 zł miesięcznie brutto. W Krakowie takie stawki są realne. Początkujący spawacz ślusarz dla przykładu co prawda dostanie stawkę 3 000 zł brutto, ale już jego kolega z dłuższym stażem pracy z powodzeniem zarabiać będzie nawet 4 500 zł brutto miesięcznie. Spawaczom MAG, MIG czy TIG z kolei zaproponowana zostanie pensja w wysokości od 3 500 zł do 5 000 zł.

Zdecydowanie wyższe zarobki dotyczyć będą zatrudnienia poza Polską. Wynagrodzenie spawaczy za granicą wynieść może od 11 000 zł do nawet 20 000 zł brutto miesięcznie.

bEJujDCa
KOMENTARZE
(0)