Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Selekcja pracowników. Czym jest? Jak przeprowadzić selekcje pracowników

11
Podziel się:

Selekcja pracowników to jedno z narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi. Jak ją przeprowadzić?

Selekcja pracowników. Czym jest? Jak przeprowadzić selekcje pracowników
Selekcja pracowników. Czym jest? Jak ją przeprowadzić? (pixabay.com)

Selekcja pracowników. Czym jest?

Selekcja pracowników jest jednym z narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi. Selekcja pracowników to proces wyboru pracownika poprzez eliminację pozostałych kandydatów, którzy ubiegają się o stanowisko w przedsiębiorstwie i nie spełniają wymagań stawianych w procesie rekrutacji idealnemu pracownikowi.

Selekcja pracowników przeprowadzana jest przed rekruterów lub osoby zarządzające przedsiębiorstwem w rekrutacji. Jest to jeden z jej etapów. Selekcja pracowników może być także prowadzona jako niezależny proces, który nie wchodzi w skład rekrutacji. Polega on wtedy na odrzuceniu aplikacji kandydatów, którzy nie spełniają wymagań. Wykonuje się go po otrzymaniu zgłoszeń od kandydatów na objęcie stanowiska w pracy.

Selekcja pracowników. Jak ją przeprowadzić?

Jak przeprowadzić selekcję pracowników? Zgodnie z nauką o zarządzaniu zasobów ludzkich, jest kilka metod przeprowadzenia selekcji pracowników. Selekcja "play-off" polega na wprowadzeniu selekcji na każdym etapie rekrutacji, a ostateczny wybór dokonywany jest wśród małej liczby osób.

Z kolei strategia kompensacyjna polega na tym, że decyzję o odrzuceniu któregoś z kandydatów podejmuje się po przeprowadzeniu wszystkich etapów rekrutacji. Z kolei strategia mieszana łączy obie powyższe techniki.

Selekcja pracowników. Jak ją dokonać?

Selekcję pracowników wykonuje się początkowo poprzez analizę CV. Następnym etapem selekcji pracowników jest przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatami na objęcie stanowiska pracy. By wykonać selekcję pracowników można też wykorzystać testy i kwestionariusze. Warto też pod uwagę wziąć przedstawione referencje, bio-dane czy próbki pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
aaa
3 lata temu
datata
ada
3 lata temu
dadad
adad
3 lata temu
dadada
ada
3 lata temu
adadadas
111
3 lata temu
dada11111