Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Pracownicy nie chcą czekać. Tak teraz powinna wyglądać rekrutacja

0
Podziel się:

Im dłużej trwa rekrutacja, tym mniejsza szansa na znalezienie pracownika. Kandydaci oczekują natychmiastowej odpowiedzi - w innym wypadku skorzystają z innej oferty. Tradycyjne "zadzwonimy do pana" nie może już więc trwać zbyt długo.

Pracownicy nie chcą czekać. Tak teraz powinna wyglądać rekrutacja
(Ty)

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", czasy długiego przeglądania CV kilkudziesięciu kandydatów przez firmy już nie wrócą. Teraz rekrutacja musi być szybka.

- Proces rekrutacyjny musi być interaktywny, żywy i szybki - podkreśla Marcin Dakowski, menedżer serwisu z ofertami pracy OLX Praca. - Pracodawca nie może, jak kiedyś, zbierać kilkudziesięciu CV przez dwa tygodnie, by potem zastanawiać się, kogo zaprosić do dalszych rozmów. W tym czasie najlepsi kandydaci już znajdą inną pracę.

Zobacz także: Dwie trzecie firm ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników

W badaniu "Candidate Experience" prawie 70 proc. ankietowanych przyznawało, że ceni sobie krótki proces rekrutacji. Zresztą pracodawcy mają tego świadomość. W innym badaniu przeprowadzonym przez firmę Antal, przedstawiciele firm przyznają, że rekrutacja trwa u nich zdecydowanie zbyt długo.

A to oznacza koszty. - Najlepsi kandydaci znikają z rynku najszybciej - podkreśla Artur Migoń, wiceprezes Antal. I dodaje, że chodzi głównie o stanowiska niższego szczebla, gdzie ofert pracy jest mnóstwo. Jeśli więc 20-latek nie otrzymuje długo odpowiedzi od jednej firmy, to idzie do drugiej.

Szybkość ważna jest również w najbardziej pożądanych branżach. Specjalista w IT otrzymuje rocznie nawet 36 ofert pracy i uczestniczy w kilku rekrutacjach jednocześnie. Wygrywa więc ten, kto da najlepsze warunki możliwie najszybciej.

Wyjątkiem jest zatrudnianie menedżerów. Tutaj proces rekrutacji musi być wieloetapowy i znacznie bardziej dokładny. Ale też nie należy przesadzać z jej przeciąganiem. W pozyskiwaniu pracowników wyższego szczebla często wygrywają te firmy, w których proces decyzyjny jest szybszy. Mowa więc o mniejszych firmach, a nie sformalizowanych korporacjach.

Niektóre firmy decydują się na tzw. "trzydniową rekrutację". Na czym ona polega? Kandydat wysyła zgłoszenie i jeszcze tego samego dnia dostaje telefon od przedstawiciela firmy. Następnego dnia odbywa się rozmowa, a jeszcze kolejnego - zna już jej wynik.

I nie wystarczy już "zadzwonimy do pana". Teraz trzeba działać inaczej.

rekrutacja
praca
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)