Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla spawacza w Sosnowcu — gdzie szukać i ile można zarobić?

0
Podziel się

Pracę w Sosnowcu znajdą przede wszystkim spawacze ślusarze i spawacze MAG oraz TIG. Zarobki to około 3 500 zł brutto miesięcznie.

Spawacz w Sosnowcu może pracować w lokalnym zakładzie produkcyjnym
Spawacz w Sosnowcu może pracować w lokalnym zakładzie produkcyjnym (jarmoluk)
bErnaBQl

Praca spawacza jest żmudna i nierzadko wykonywana w trudnych warunkach. Pracę w Sosnowcu znajdą przede wszystkim spawacze ślusarze i spawacze MAG oraz TIG. Zarobki to około 3 500 zł brutto miesięcznie.

Praca spawacza – cechy, kompetencje, umiejętności

W zawodzie spawacza przeważają mężczyźni, co ma swoje uzasadnienie w fakcie, że praca spawacza należy do trudnych i wymagających znacznego wysiłku fizycznego. Najczęściej wykonywana jest w halach produkcyjnych, w warsztatach lub hangarach stoczni. Zdarza się jednak, że spawacze pracują również w trudnych warunkach, między innymi na wysokościach, w kopalniach czy na zewnątrz w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Mimo że praca spawacza kojarzy się z prozaicznym łączeniem elementów konstrukcji lub sieci rur, może mieć również charakter artystyczny. Niewielkie zakłady kowalskiego rzemiosła artystycznego poszukują bowiem niekiedy spawaczy do łączenia elementów dekoracyjnych bram czy ogrodzeń.

bErnaBQn

Podstawową czynnością w pracy spawacza jest łączenie elementów konstrukcji. Do tego celu można wykorzystać jedną z metod spawania. Zazwyczaj spawacz specjalizuje się w jednej lub dwóch z nich. Do najważniejszych rodzajów spawania należą:

  • plazmowy,
  • elektronowy,
  • gazowy,
  • łukowy elektrodami otulonymi,
  • łukiem krytym,
  • MAG, MIG lub TIG, czyli spawanie w osłonach gazowych (najpopularniejsze).

Poza tym do obowiązków spawacza należy również:

bErnaBQt
  • przygotowywanie powierzchni elementów przeznaczonych do spawania,
  • dbałość o jakość wykonania spawu,
  • kontrola stanu narzędzi i sprzętów używanych,
  • sporządzanie dokumentacji na temat wykonanych prac.

Kandydaci do pracy jako spawacz powinni wyróżniać się pewnymi kompetencjami miękkimi i twardymi. Do tych pierwszych należy staranność, dokładność, determinacja czy umiejętność skupienia uwagi na dłuższy czas na jednym elemencie. Do kompetencji twardych ważnych w pracy spawacza zaliczyć należy znajomość rysunku technicznego oraz wiedzę na temat wykorzystywanych materiałów – ich właściwości chemicznych i fizycznych. W* zawodzie spawacza* ważne jest również zdrowie. Spawacz powinien móc się pochwalić dobrą kondycją fizyczną i wzrokiem. Cenne będzie również bezproblemowe rozpoznawanie barw. Pracodawcy często poszukują również spawaczy z doświadczeniem zawodowym, choć nie jest to normą.

Spawaczem może zostać osoba, która uczęszczała do szkoły zawodowej lub technikum budowlanego o profilu spawalniczym, ewentualnie ukończyła profesjonalny kurs spawania (odpłatny ok. 2 000 zł – 3 000 zł, choć może być również współfinansowany ze środków publicznych). Zarówno nauka w szkole, jak i kurs powinny zakończyć się egzaminem państwowym, po którym kandydat na spawacza otrzyma książeczkę uprawniającą do wykonywania zawodu przez kolejne dwa lata.

Praca dla spawacza w Sosnowcu i okolicach

Rynek pracy w Sosnowcu nie należy do dynamicznych, ale jego sytuację ratuje położenie w prężnie rozwijającym się konglomeracie śląskim. Dlatego właśnie spawacze z Sosnowca z powodzeniem mogą szukać pracy w sąsiednich Mysłowicach czy Dąbrowie Górniczej. Tam pojawia się wiele ogłoszeń zatrudnienia dla spawaczy monterów czy spawaczy 111 (metodą łukową elektrodami otulonymi).

bErnaBQu

W samym Sosnowcu pracę znajdą spawacze MAG i MIG. Często oferty dotyczą również pracy dla spawaczy TIG. Jednak zdecydowana większość ofert pracy dotyczy spawaczy ślusarzy.

W Sosnowcu pracę oferują lokalne zakłady produkcyjne, warsztaty oraz firmy usługowe. Poza tym zatrudnienie na stanowisku spawacza znaleźć można również w dużych renomowanych przedsiębiorstwach zajmujących się konstrukcją infrastruktury drogowej lub kolejowej.

Zarobki ślusarzy w Sosnowcu

Przyjmuje się, że w Polsce spawacz zarabia średnio 4 400 zł brutto miesięcznie. Zarobki w Sosnowcu co ciekawe są bardzo zbliżone do tej krajowej średniej. Spawacz ślusarz otrzyma bowiem wynagrodzenie w wysokości średnio 3 800 zł brutto. Z kolei wynagrodzenie spawacza montera może wynieść nawet 4 500 zł brutto, choć stawki zaczynają się od 2 800 zł brutto na miesiąc. Spawacz MAG lub TIG w Sosnowcu otrzyma pensję w wysokości około 4 000 zł miesięcznie brutto.

bErnaBQv

Zaleta pracy spawacza bez wątpienia jest to, że zdecydowana większość stanowisk wiąże się z nawiązaniem stosunku pracy. To oznacza, iż spawaczom przysługują wszelkie świadczenia oraz profity wynikające z zatrudnienia na umowę o pracę.

bErnaBQO
KOMENTARZE
(0)