Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla spawacza w Olsztynie – gdzie szukać i ile można zarobić?

0
Podziel się

Pracę w Olsztynie znajdą spawacze ślusarze i specjaliści w zakresie spawania w osłonach gazowych. Ich pensje wyniosą od 3 500 zł do 4 500 z miesięcznie brutto.

Pixabay.com
Pixabay.com (Kerkez)
bErmRWyJ

Pracę w Olsztynie znajdą spawacze ślusarze i specjaliści w zakresie spawania w osłonach gazowych. Ich pensje dorównają średniej krajowej w tym fachu, wyniosą bowiem od 3 500 zł do 4 500 z miesięcznie brutto.

Charakterystyka zawodu spawacza

Zawód spawacza wiąże się z pracą typowo fizyczną i uchodzi za zawód męski. Faktycznie zdominowany jest przez mężczyzn w niemal 96 proc. Powodem może być konieczność włożenia w pracę dużego wysiłku fizycznego, a nierzadko również wykonywanie obowiązków w warunkach niebezpiecznych. Spawacz może pracować bowiem co prawda na halach produkcyjnych, na przykład w stoczni, albo w warsztacie, ale zdarza się, że również w nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych na zewnątrz, na wysokościach lub zupełnie odwrotnie – w kopalniach.

Pożądanymi cechami spawacza są między innymi staranność, dokładność, dobra koncentracja, odpowiedzialność i determinacja. Liczą się także kompetencje twarde. W pracy spawacza bowiem niezbędna jest również wiedza na temat właściwości fizycznych i chemicznych, a także składu materiałów poddawanych spawaniu. Ważna jest także znajomość rysunku technicznego. Zawód spawacza wymaga również dobrego zdrowia i koordynacji ruchowej, a poza tym umiejętności bezbłędnego rozpoznawania kolorów.

bErmRWyL

W skrócie można stwierdzić, że praca spawacza polega na spawaniu różnych elementów. To jednak niejedyny obowiązek w tym zawodzie. Inne to także przygotowywanie powierzchni owych elementów, sprawdzanie jakości spawu, dokumentowanie wykonanych czynności, a także kontrola stanu używanych w pracy narzędzi.

Do uzyskania uprawnień wykonywania zawodu spawacza potrzebne jest zdanie zawodowego egzaminu państwowego. Przygotowuje do niego szkoła zawodowa lub technikum budowlane o specjalizacji spawalnictwo. Inną drogą jest podjęcie kursu. Wiąże się on jednak z opłatą w wysokości około 2 000 zł – 3 000 zł, choć możliwe jest pobranie dotacji ze środków publicznych. Uprawnienia ważne są przez kolejne dwa lata. Kursy i szkoły przygotowują do pracy spawacza z wykorzystaniem jednej z metod spawania:

  • żużlowej,
  • gazowej,
  • elektronowej,
  • plazmowej,
  • łukową elektrodami otulonymi,
  • łukiem krytym,
  • w osłonach gazowych MAG, MIG lub TIG, która uchodzi za najpopularniejszą.
bErmRWyR

Warto zaznaczyć, że chociaż praca spawacza wydaje się prozaiczna i polega głównie na spawaniu łączeń rur i elementów konstrukcyjnych, to może mieć również wymiar artystyczny. Spawacze poszukiwani są bowiem czasem do pracy przy łączeniu elementów dekoracyjnych, między innymi bram, ogrodzeń, balustrad, karniszy czy stojaków.

Oferty pracy dla spawacza w Olsztynie

Olsztyn, choć jest miastem wojewódzkim, nie należy do prężnie rozwijających się i dynamicznych rynków pracy. Świadectwem tego jest między innymi niewielka liczba ogłoszeń pracy dla spawaczy.

W Olsztynie poszukiwani są przez lokalne przedsiębiorstwa usługowe między innymi spawacze monterzy. Poza tym pojawią się też oferty pracy dla spawaczy MAG i MIG. Co jakiś czas miejscowe firmy wykazują również chęć zatrudnienia spawaczy TIG. Do najczęściej poszukiwanych specjalistów w Olsztynie należą jednak spawacze ślusarze. Również oni znajdą zatrudnienie w olsztyńskich firmach usługowych.

bErmRWyS

Poszukując pracy jako spawacz w Olsztynie, warto również zwrócić uwagę na pojawiające się od czasu do czasu propozycje zatrudnienia za granicą. Autorami ogłoszeń są najczęściej lokalne przedsiębiorstwa współpracujące z zagranicznymi kontrahentami.

Zarobki spawacza w Olsztynie

W ujęciu krajowym najczęściej wymienianą średnią pensją spawaczy jest 4 400 zł brutto miesięcznie. Wynagrodzenie spawacza w Olsztynie jest niewiele niższe, ponieważ spawacz MAG/MIG z doświadczeniem zawodowym zarobi około 3 500 zł – 4 500 zł. Z kolei spawaczowi ślusarzowi zaproponowana zostanie najprawdopodobniej pensja w wysokości średnio 3 800 zł brutto w skali miesięcznej.

Oczywiście o zupełnie innych stawka będzie mowa w przypadku zatrudnienia spawacza za granicą. W Niemczech, Holandii czy Belgii zarobi on bowiem w przeliczeniu na złotówki nawet 10 000 zł – 12 000 zł miesięcznie brutto.

bErmRWyT

Jednym z pozytywów związanych z pracą spawacza jest fakt, że zatrudnienie wiąże się z nawiązaniem stosunku pracy. Oznacza to, że pracownik ma pełne prawo do kompletu świadczeń społecznych i zdrowotnych, a także profitów związanych z umową o pracę.

bErmRWzm
KOMENTARZE
(0)