Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla księgowej w Warszawie — gdzie jej szukać i ile można zarobić?

0
Podziel się:

Rynek pracy w Warszawie oferuje pracę księgowym zarówno w sektorze prywatnym, jak i państwowym. Zarobki księgowych w stolicy należą do najwyższych w kraju i sięgają nawet 8 000 zł miesięcznie.

Księgowi znajdą pracę w Warszawie zarówno w sektorze prywatnym, jak i państwowym
Księgowi znajdą pracę w Warszawie zarówno w sektorze prywatnym, jak i państwowym (Idutko, shutterstock.com)
bELmBBDV

Księgowi to jedni z najczęściej poszukiwanych pracowników w Polsce. Pracę w Warszawie znajdą w małych firmach i dużych korporacjach międzynarodowych, a także strukturach administracji państwowej. Pensje będą zaczynać się od 3 500 zł i sięgać nawet 8 000 zł brutto miesięcznie.

Kompetencje i zadania księgowej

Księgowy to osoba, która zajmuje się rozliczaniem i raportowaniem wszelkich operacji finansowych odbywających się w obrębie firmy.

Do obowiązków księgowych należy archiwizacja i księgowanie dokumentów, przygotowywanie raportów i sprawozdań finansowych oraz doradztwo z zakresu prawa podatkowego i finansowego. W przedsiębiorstwach rozliczających się z fiskusem na podstawie ksiąg ewidencyjnych to właśnie do księgowych należy ich prowadzenie i dbanie o poprawność ich zapisów.

bELmBBDX

Poza tym w zakresie kompetencji księgowych mieści się wykonywanie rozliczeń podatkowych i wszelkich płatności oraz kontakt z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Księgowe zatrudnione w dziale kadr i płac zajmują się natomiast rozliczeniami wynagrodzeń oraz formalnościami związanymi z zatrudnianiem pracowników.

Księgowymi zostają najczęściej absolwenci finansów i rachunkowości, rzadziej ekonomii czy matematyki. Choć praca księgowej kojarzy się z niezbyt ciekawym, monotonnym stukaniem w klawiaturę, to wbrew pozorom doskonałe pole do rozwoju i zdobywania wiedzy oraz doświadczenia. W karierze księgowego istnieją bowiem pewne szczeble, z których każdy w zależności od doświadczenia może dzielić się na etap młodszego i starszego specjalisty:

  • księgowy,
  • specjalista ds. rachunkowości,
  • główny księgowy,
  • dyplomowany księgowy.
bELmBBEd

Praca dla księgowej – najczęstsze wymagania

Rynek pracy, również w Warszawie, wykazuje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny księgowości i rachunkowości. Nie oznacza to jednak, że pracodawcy nie przedstawiają żadnych wymogów wobec kandydatów na księgowych.

Podstawowe oczekiwania wobec potencjalnego pracownika na stanowisku księgowego to między innymi znajomość programów kalkulacyjnych i rozliczeniowych, a także zaznajomienie z prawem rachunkowym. Księgowy powinien bowiem orientować się w zapisach ustawy o rachunkowości, ustawy o systemie społecznym oraz ustawy o podatkach: dochodowym od osób fizycznych, od osób prawnych, jak również od towarów i usług.

Nie bez znaczenia pozostaje również znajomość języków obcych. W Warszawie, w której swoje filie prowadzą dziesiątki firm zagranicznych, a znaczna część polskich korporacji ściśle współpracuje z zagranicznymi partnerami, poszukiwani są księgowi i księgowe ze znajomością języków obcych. W cenie są języki takie jak angielski, niemiecki i francuski, choć dużą popularnością zaczynają cieszyć się również języki skandynawskie, a ponadto arabski, grecki i portugalski.

bELmBBEe

Oferty pracy dla księgowej w Warszawie

Warszawa to miasto, w którym rynek pracy jest bardzo rozległy i dynamiczny. Mnogość zarówno niewielkich, często jednoosobowych firm, jak i wielkich międzynarodowych korporacji sprawia, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na pracowników księgowości.

Księgowi w Warszawie znajdą pracę w instytucjach finansowych takich jak banki czy biura maklerskie. Poza tym wiele ofert pracy dla księgowej dotyczy także firm o zupełnie innych, niezwiązanych z księgowością profilach działalności. Duże korporacje i lokalne interesy prywatnych przedsiębiorców zajmujące się obrotem nieruchomości, handlem międzynarodowym, transportem czy świadczeniem jakichkolwiek innych usług, również potrzebują księgowych do kontroli wydatków, sporządzania dokumentacji i przygotowywania list płacowych. Zatem w Warszawie księgowa znajdzie pracę w niemalże każdej dziedzinie. Wiele ogłoszeń w stolicy dotyczy również zatrudnienia w strukturach administracji państwowej.

Na brak zleceń nie powinni narzekać również samodzielni księgowi prowadzący własną działalność gospodarczą, między innymi w postaci biura rachunkowego. Wiele przedsiębiorstw w Warszawie korzysta bowiem z usług osób z zewnątrz w zakresie rachunkowości.

bELmBBEf

Zarobki księgowej w Warszawie

Średnie zarobki księgowych w Polsce, według badań agencji Sedlak&Sedlak, wynoszą około 2 700 zł brutto. Jednak nie w Warszawie, gdzie pensje są zdecydowanie wyższe. Przyjmuje się, że wyjściową stawką dla młodego księgowego w Warszawie jest 3 500 zł brutto miesięcznie. Wraz ze zdobytym doświadczeniem i awansami może on jednak osiągać wynagrodzenie rzędu 8 000 zł. Taką pensję otrzymuje bowiem główny księgowy w dużej korporacji.

Wysokie zarobki dotyczyć będą również osób, które zajmują się księgowością w ramach własnego biura rachunkowego. Zarobią oni około 5 000 – 6 000 zł brutto miesięcznie.

bELmBBEy
KOMENTARZE
(0)