Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Magiczne słowa w CV

0
Podziel się:

Użycie odpowiednich słów w CV zwiększa szanse na uzyskanie zatrudnienia, przekonują eksperci od rekrutacji.

(fot. Jupiterimages)
(fot. Jupiterimages)
bECGssWJ

Odpowiednie zaakcentowanie pewnych wyrazów czy sformułowań wpływa na to, jak dane w CV zostaną odebrane. Jeśli odpowiadamy na ogłoszenie, warto również użyć kluczowych słów z opisu stanowiska. Eksperci podpowiadają, że jeśli np. starasz się o pracę w HR, warto wyeksponować takie słowa jak "rekrutacja", czy "zatrudnienie".

  • Wysyłanie CV mnie upokarza Konkretnie opowiedz o sobie Zamiast formułować lakoniczne podpunkty, wyeksponuj konkretne sytuacje, które dowiodły twoich zdolności i pokazują dokonania na polu zawodowym. Zdaniem niektórych ekspertów zbyt zwięzłe CV nie oddaje pełnego obrazu i warto rozbudować niektóre wątki, aby przedstawić pełniejszy i ciekawszy wizerunek kandydata.

Odpowiednio zaadresuje aplikację
Warto popytać wśród znajomych i kolegów z pracy, czy znają kogoś z firm, którymi jesteśmy zainteresowani. Konkretne zaadresowanie aplikacji zwiększa jej szanse na dotarcie do właściwej osoby od razu, bez pośrednich etapów.

bECGssWL

Osobisty akcent
Kolejnym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi jest wprowadzenie osobistego akcentu. Specjaliści od rekrutacji twierdzą, że to może być ręcznie napisany list motywacyjny lub nawet komentarz dotyczący jakiegoś problemu np. ekonomicznego. To powinno być coś, co wyróżni naszą aplikację.

Regularna aktualizacja
Jeśli wysyłasz swoje CV już jakiś czas i nie ma żadnych rezultatów, to warto sprawdzić, czy twoje CV uwzględnia wszystkie niuanse związane z danym stanowiskiem i czy może warto inaczej rozłożyć akcenty w CV albo w samym liście.

Słowa, które zepsują każde CV
Kiedy nieodpowiednie wyrazy pojawiają się w CV, mogą kandydatowi naprawdę zaszkodzić. Dyrektorzy personalni wyłapują je w kilka sekund. Oto przykłady.

1. Odpowiedzialny za
Wiadomo, że każdy jest za coś odpowiedzialny. Pytanie: za ile rzeczy, jak długo, kto, co, kiedy? Tu należy być konkretnym i podawać dane liczbowe. Pracodawcy chcą faktów. Trzeba podawać procenty, wartość w złotych i liczby. Nie piszmy np.odpowiedzialny za pisanie lecz "napisałem sześć wskazówek dla 15 tys. użytkowników na dwa tygodnie przed terminem". Unikajmy zdania: odpowiedzialny za koszty produkcji. Piszmy: obniżenie kosztów produkcji o 15 proc. w ciągu trzech miesięcy.

bECGssWR

2. Doświadczenie
Mówienie o doświadczeniu to zupełnie co innego niż podanie faktów dotyczących doświadczenia. Tu też należy pisać konkretnie. Zamiast "doświadczenie w programowaniu w PHP", piszmy "napisanie programu w PHP umożliwiającego zakupy online w firmie giełdowej".

3. Doskonała komunikacja pisemna
To co prawda nie jedno słowo, tylko całe wyrażenie, ale to wyrażenie musi zniknąć. A znajduje się w większości podań o pracę. Nie wolno pisać "doskonała komunikacja pisemna", użyjmy zamiast tego: "zredagowanie napisanej w przystępnym języku zakładki pomocy dla klientów na stronie internetowej firmy, dzięki czemu liczba klientów korzystających z call-center spadła o 50 proc."

4. Umiejętność pracy zespołowej
Lepiej tak nie pisać w CV. Eksperci śmieją się, że takie zdanie pasuje w CV, jeśli chcemy grać w drużynie koszykówki. Dlatego zamiast na przykład "umiejętność pracy zespołowej w dużych i małych grupach", lepiej podać "dzięki współpracy z klientami, programistami, technikami i projektantami interfejsów oprogramowanie do sporządzania raportów finansowych zostało dostarczone trzy miesiące przed terminem".

5. Skrupulatność i dbałość o szczegóły
Co to właściwie za cechy? Trzeba to szczegółowo wyjaśnić, doradzają specjaliści. Nie wolno używać "skrupulatność i dbałość o szczegóły w pracy w public relations".Użyjmy zamiast tego na przykład "przygotowanie informacji dla agencji prasowych z uwzględnieniem specyfiki 25 krajów Unii Europejskiej".

bECGssWS

6. Skuteczność działania
W CV czy liście motywacyjnym trzeba pisać tylko o sukcesach, więc nie ma potrzeby, by jeszcze to podkreślać. Własną skuteczność lepiej pokazać podając konkretne przykłady. Ogólnik typu "umiejętna sprzedaż produktu", lepiej zastąpić stwierdzeniem "Zwiększenie sprzedaży czekolady o 32 proc.".

Chociaż tylko 8 proc. pracowników przyznaje się do naginania rzeczywistości w swoich CV, aż 49 proc. dyrektorów personalnych przyłapało kandydatów na kłamstwach. Spośród tych pracodawców 57 proc. automatycznie odrzuciło CV, wynika z badania CareerBuilder.com przeprowadzonego wśród 3,1 tys. specjalistów ds. rekrutacji i ponad 8,7 tys. pracowników w maju tego roku.

Tylko 6 proc. pracodawców zatrudniło kandydata przyłapanego na oszustwie. Oto, gdzie najczęściej dochodziło do przekłamań: kompetencje - 38 proc., umiejętności - 18 proc., daty zatrudnienia - 12 proc., wykształcenie - 10 proc., poprzedni pracodawcy - 7 proc., stanowisko pracy - 5 proc.

Sektory, w których najwięcej jest sfabrykowanych informacji to: turystyka (66 proc. pracodawców spotkało się z tym procederem), transport (59 proc.) i technologia (57). Najuczciwsi są kandydaci do pracy w sektorze rządowym (45 proc. oszustw).

bECGssWT

A niektóre kłamstwa zapamiętane przez specjalistów od rekrutacji: podanie nazwy szkoły, która nie istnieje, przysłanie życiorysu ze zdjęciem innej osoby, podawanie się za członka Mensy, podawanie się za prezesa firmy, w której kandydat był szeregowym pracownikiem, powoływanie się na wydarzenia, które miały miejsce przed urodzeniem kandydata

O czym jeszcze trzeba pamiętać przygotowując CV?

Zgłoś się jak najszybciej. Niemal jeden na dziesięciu pracodawców dostaje ponad 50 zgłoszeń na jedno miejsce, a jeden na pięciu przyznaje, że jest ich więcej niż rok temu.

Wyróżniaj się z tłumu. 43 proc. dyrektorów HR poświęca minutę lub mniej na jeden życiorys przy pierwszej selekcji, a 14 proc. poświęca na to mniej niż 30 sekund. Podkreśl wyjątkowe osiągnięcia, podając ich liczbę gdy to możliwe, pokaż jak na twoich umiejętnościach skorzystali poprzedni pracodawcy

bECGssWU

Stosuj słowa-klucze. Osoby zajmujące się rekrutacją często szukają odpowiednich słów. Oto niektóre z nich: umiejętność rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji (50 proc.), komunikatywność w mowie i w piśmie (44 proc.), umiejętności przywódcze czy budowanie zespołu.

Pamiętaj tez, że rozsyłanie życiorysów i listów motywacyjnych do jak największej ilości pracodawców jest błędem.

"Wall Street Journal" cytuje Forda Myersa, szefa firmy konsultingowej Carter Potential LLC z Filadelfii, który twierdzi, iż szukając pracy, większość osób rozrzuca swoje CV jak confetti z nadzieją, że trafią one we właściwe miejsce. To ogromny błąd.

Zanim przystąpisz do pisania CV sporządź listę firm, dla których chciał(a)byś pracować. Trzeba sprecyzować swoje plany i tym samym kierunek działania. Informacje na temat konkretnych pracodawców pomogą odpowiednio zaakcentować nasze kwalifikacje czy dokonania.

bECGssXm
rekrutacja
cv
KOMENTARZE
(0)