Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kierowcy i... - kogo szukają pracodawcy?

0
Podziel się:

W cenie byli m.in. kierowcy i szwaczki. Najwięcej zarabiali pracownicy z województwa mazowieckiego

Kierowcy i... - kogo szukają pracodawcy?
(Dmitry Kalinovsky/Dreamstime)

Najwięcej pracodawców szukało w czwartym kwartale 2010 r. robotników wykwalifikowanych - wynika z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W cenie byli m.in. kierowcy i szwaczki. Najwięcej zarabiali pracownicy z województwa mazowieckiego

W tym czasie 40 proc. pracodawców chciało zatrudnić robotników wykwalifikowanych, m.in. kierowców, operatorów pojazdów, murarzy, dekarzy, glazurników, monterów urządzeń sanitarnych, a także spawaczy, piekarzy, stolarzy oraz szwaczki.

Wielu pracodawców (28 proc.) szukało też pracowników związanych z finansami i zarządzaniem, lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, architektów, geodetów czy lektorów języka angielskiego.

Nieco mniej pracodawców (22 proc.) zamierzało dać pracę sprzedawcom, kucharzom, kelnerom, fryzjerom, recepcjonistom i pracownikom call center.

Zgodnie z badaniem, bezrobotni zgodziliby się podjąć pracę za najmniej 1200-1700 zł netto miesięcznie. Najwyższe aspiracje płacowe mieli specjaliści z zakresu nauk fizycznych, matematycznych i technicznych, a także ekonomii i zarządzania.

Z badania wynika, że najwyższymi zarobkami mogli pochwalić się pracownicy województwa mazowieckiego. Najmniej zarabiały osoby z województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, kujawsko - pomorskiego i lubelskiego.

W opinii ekspertów, niższemu bezrobociu towarzyszą zazwyczaj wyższe oczekiwania płacowe wśród bezrobotnych. - _ W przypadku osób bezrobotnych, kobiety mają zdecydowanie niższe aspiracje płacowe niż mężczyźni i to bez względu na wykształcenie, ocenę własnych kompetencji, czy też rodzaj poszukiwanej pracy. Zarobki kobiet, pracujących w pełnym wymiarze, to przeciętnie jedynie 80 proc. zarobków mężczyzn _ - wynika z badania.

W ostatnim roku co dziesiąty respondent, zarejestrowany jako bezrobotny, pracował bez formalnej umowy. Praca na czarno była popularna w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, podlaskim, łódzkim oraz śląskim.

Autorzy badania podkreślili, że spośród pracodawców, którzy w czwartym kwartale 2010 r. szukali nowych pracowników, aż 75 proc. miało kłopoty ze znalezieniem odpowiednich kandydatów.

| Badanie rynku pracy w Polsce przeprowadziła w czwartym kwartale 2010 roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Wzięło w nim udział m.in. 16 tys. pracodawców, ponad 17,9 tys. osób w wieku produkcyjnym, ok. 8 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, ponad 35,7 tys. uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych i ok. 33 tys. studentów. |
| --- |

Czytaj w Money.pl
Najbardziej poszukiwane zawody w 2011 r. Praca czeka przede wszystkim na inżynierów budowlanych i ekspertów od reklamy w sieci.
Bezrobocie spadło. Dzięki zbiorom truskawek Szacunkowa stopa bezrobocia w maju 2011 r. wyniosła 12,2 proc., co oznacza, że w porównaniu do kwietnia spadła o 0,4 pkt. proc. - informuje ministerstwo pracy.
praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)