Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Elektryk w Lublinie — gdzie znajdzie pracę i ile zarobi?

0
Podziel się:

Pracę w Lublinie z powodzeniem znajdą energetycy i elektromonterzy, a także absolwenci szkół technicznych bez doświadczenia na stanowisku pomocy elektryka. Średnie zarobki elektryków w Lublinie wynoszą 3 500 zł miesięcznie brutto.

W Lublinie pracę jako elektryk znajdzie z pewnością konserwator instalacji elektrycznych
W Lublinie pracę jako elektryk znajdzie z pewnością konserwator instalacji elektrycznych (jarmoluk)

Pracę w Lublinie z powodzeniem znajdą energetycy i elektromonterzy. Miasto jest także dobrym miejscem na zdobycie doświadczenia jako pomoc elektryka. Średnie zarobki elektryków w Lublinie wynoszą 3 500 zł miesięcznie brutto.

Praca elektryka – kompetencje i obowiązki

Zawód elektryka należy do zawodów typowo męskich. Wymaga wprawy i staranności. Praca elektryka związana jest z niebezpieczeństwem, które spowodować może niewiedza czy nieuwaga podczas wykonywania standardowych zadań.

W pracy elektryka bardzo ważna jest dobra kondycja fizyczna i nienaganny stan zdrowia. Liczą się także różne kompetencje miękkie i twarde. Spośród tych pierwszych warto wymienić cierpliwość, sumienność, staranność i odpowiedzialność. Nie bez znaczenia będzie również zdolność analitycznego myślenia, podzielność uwagi i bezproblemowe rozpoznawanie kolorów. Kompetencje twarde kluczowe w pracy elektryka to znajomość rysunku technicznego i przynajmniej podstawowa wiedza na temat elektrodynamiki i elektrostatyki.

Elektryk może pracować zarówno na budowie, jak i przy produkcji maszyn czy samochodów. Poza tym częstymi miejscami pracy elektryka są zakłady rozprowadzające energię elektryczną, jak również przedsiębiorstwa zajmujące się tworzeniem i naprawą trakcji kolejowych, trolejbusowych czy tramwajowych. Elektryk może prowadzić również własną działalność gospodarczą i jako podwykonawca lub prywatny fachowiec podejmować się projektowania, kładzenia i naprawy instalacji elektrycznych.

Podstawowe obowiązki elektryka to między innymi:

  • tworzenie, naprawa i zabezpieczanie instalacji elektrycznych zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych,
  • naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych gospodarstwa domowego,
  • przezwajanie, a także naprawa silników elektrycznych,
  • wyprowadzanie skrzynek, kładzenie sieci kabli,
  • podłączanie sprzętu elektrycznego i dbałość o ich poprawną pracę,
  • naprawa uszkodzonych części w rozdzielniach energii elektrycznej.

Uprawnienia do wykonywania zawodu elektryka uzyskać można, kończąc szkołę zawodową albo technikum elektryczne. Absolwenci tych szkół, jak również liceów ogólnokształcących mogą zdawać do wyższej szkoły technicznej i uzyskać stopień* inżyniera elektryka*, a w kolejnym stopniu również magistra. Do pracy jako elektryk można przygotować się również dzięki kursom zawodowym, które zazwyczaj kończą się wiążącym zawodowym egzaminem państwowym.

Oferty pracy dla elektryka w Lublinie

Lublin to miasto wojewódzkie, w którym rynek pracy wciąż się rozwija. Pojawia się coraz więcej firm rodzimych, jak również filii przedsiębiorstw zagranicznych. Tym samym tworzonych jest wiele nowych miejsc pracy, również w fachu elektryka.

W Lublinie poszukiwani są przede wszystkim elektrycy energetycy. Poza tym zatrudnienie znajdą również absolwenci szkół zawodowych i studiów bez doświadczenia zawodowego. Mogą oni pracować jako pomocnicy elektryków. Wśród pojawiających się ofert pracy nie brakuje również takich, które dotyczą elektryków budowlanych i samochodowych.

Ogłoszenia pracy dla elektryka w Lublinie niekiedy mogą odnosić się również do elektryków projektantów instalacji. Poza tym lubelscy przedsiębiorcy poszukują od czasu do czasu specjalistów do konserwacji instalacji elektrycznych.

Zarobki elektryka w Lublinie

W ujęciu krajowym przyjmuje się, że elektryk zarabia około 2 900 zł brutto miesięcznie, choć w większych miastach średnia to może wzrosnąć do 3 900 zł. Spośród specjalizacji najwyższe zarobki przypadają elektrykowi technikowi, z kolei nieco niższe energetykowi.

W Lublinie pensje elektryków utrzymują się pomiędzy dwoma wymienionymi stawkami. Wynagrodzenie elektryka energetyka wyniesie od 3 000 zł do 4 500 zł brutto miesięcznie, w zależności od stażu pracy i doświadczenia. Elektryk samochodowy zarobi w Lublinie natomiast od 2 000 zł do 3 500 zł miesięcznie z podatkiem.

Warto zaznaczyć, że większość ofert pracy dla elektryków w Lublinie wiąże się z nawiązaniem stosunku pracy. Oznacza to, że pracownikom przysługują wszelkie składki zdrowotne i społeczne, a także szereg profitów wynikających z ustaleń zawartych w umowie o pracę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)