Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla studenta dziennego - 10 pomysłów jak dorobić na studiach

1
Podziel się:

Studia dzienne wymagają dyspozycyjności w dni robocze. Szansą na dorobienie przez studenta jest podjecie pracy weekendowej lub z elastycznym grafikiem. Student może zatem pracować w call center, jako korepetytor lub kelner podczas przyjęć okolicznościowych.

Student dzienny może dorabiać w weekendy jako kelner
Student dzienny może dorabiać w weekendy jako kelner (Fotolia)

Student dzienny, który chce podjąć pracę podczas studiów, musi pamiętać przede wszystkim o pogodzeniu jej z harmonogramem zajęć na uczelni. Dorabiać do stypendium czy kieszonkowego może jednak w weekendy lub wieczorami.

Praca na studiach dziennych – korepetycje

W pierwszej kolejności student dzienny powinien pomyśleć o podjęciu pracy jako korepetytor. Jeśli dziedzina wiedzy, którą rozwija na studiach czy poza nimi, pokrywa się z zakresem programu szkolnego, może udzielać korepetycji uczniom szkół podstawowych albo średnich. Zaletą pracy studenta jako korepetytor jest to, że może sam decydować ile godzin i z kim chce pracować.

Zarobki jako korepetytor są uzależnione od wieku ucznia i wykładanego przedmiotu. Przygotowywanie licealisty do matury z matematyki może przynieść studentowi zarobki rzędu 40 zł za godzinę. Z kolei za lekcje z zakresu języków obcych może otrzymać nawet 60 zł za godzinę korepetycji.

Call center – praca dorobkowa dla studenta

Studenci, którzy nie czują zamiłowania do pracy z uczniami, mogą wybrać jedną z wielu innych opcji. Jedną z nich jest praca dla studenta w call center. Do jej zalet należy przede wszystkim możliwość indywidualnego decydowania ile godzin i o jakich porach student będzie pracował. Poza tym uczy dążenia do celu, ponieważ wypłata najczęściej uzależniona jest od wyników.

Praca studenta w call center może dotyczyć różnych zadań, nie zawsze chodzi o akcje sprzedażowe. Czasami są to ankiety, innym razem przypominanie o płatnościach. Stawki oferowane studentom pozawalają przy 120 godzinach pracy miesięcznie zarobić od 1000 zł do nawet 1500 zł.

Student dzienny w pracy – roznoszenie ulotek

Jeszcze do niedawna roznoszenie ulotek było domeną studentów, dziś częściej dotyczy dorosłych uczniów szkół średnich. Mimo to okazyjne rozdawanie ulotek nie przestaje być świetnym pomysłem dla studenta na dorobienie. Choć zazwyczaj polega na spędzeniu kilku godzin na nogach, nie wymaga doświadczenia, ani tym bardziej szczególnego zaangażowania.

Jeszce do niedawna stawka zależała od ilości rozdanych ulotek, jednak od pewnego czasu bardziej popularne jest rozliczenie godzinowe. Stawki to najczęściej 8 zł za godzinę do ręki, choć zdarza się, że studentowi zostanie zaproponowane 10 zł na rękę.

Praca zdalna dla studenta

Nic nie sprawdza się tak dobrze na studiach, jak praca zdalna. Można bowiem samemu decydować, w jakich godzinach chce się pracować, przy zachowaniu terminów. Praca zdalna studenta może mieć różny wymiar. Często zdalnie pracują studenci filologii jako copywriterzy, a także uczący się informatycy jako testerzy oprogramowania czy programiści. Poza tym możliwa jest zdalna praca w sprzedaży internetowej czy moderowaniu i zarządzaniu portalami.

Praca zdalna zazwyczaj jest zadaniowa, dlatego zarobki są zróżnicowane. Przyjmuje się jednak, że na przykład copywriter za 1000 znaków tekstu ze spacjami zarobi od 5 zł do 10 zł netto.

Praca dla studenta w weekendy – obsługa imprez

Dorywcze prace nie muszą wymagać od studenta dyspozycyjności w dni robocze. Dorabiać można bowiem z powodzeniem również w weekendy, między innymi jako obsługa imprez okolicznościowych czy kelner w restauracji albo barze. Wymogiem w tym przypadku może być jednak posiadanie książeczki Sanepidu, rzadziej doświadczenie.

Przyjmuje się, że za noc pracy kelnera na weselu zarobić można około 150 zł - 300 zł do ręki. Barman lub kelner w barze otrzyma stawkę od 8 zł do nawet 15 zł za godzinę, ale warto podkreślić, że dużym zastrzykiem gotówki okażą się napiwki.

Dorywcza praca na studiach – inwentaryzacje i wykładanie towaru

Dorabianie w supermarketach i magazynach wymaga dyspozycyjności tylko raz do dwóch razy w miesiącu. Wiąże się jednak z pewnym zarobkiem i powtarzalnymi zadaniami. Student w pracy przy inwentaryzacji będzie musiał przeprowadzić spis towaru, a przy jego wykładaniu po prostu zorganizować miejsce na półkach według otrzymanych wytycznych. Praca zupełnie nieskomplikowana i niewymagająca nadzwyczajnych umiejętności czy doświadczenia. Za noc pracy studenta w supermarkecie lub magazynie należeć się będzie około 100 zł na rękę.

Studentka dzienna jako opiekunka do dziecka

Coraz częściej młode matki chcą kontynuować pracę zawodową i wracają do swoich obowiązków niedługo po urodzeniu dziecka. To stwarza potrzebę zatrudnienia niań, a w ich role wcielają się najczęściej studentki. Poszukiwane są zwłaszcza te związane z pedagogiką czy psychologią. Bycie nianią wymaga dyspozycyjności, ale zazwyczaj tylko popołudniami, gdy dziecko wraca do domu ze żłobka czy przedszkola.

Studentki zatrudnione jako nianie zarabiają pieniądze od razu do ręki. Zdarza się jednak, że otrzymują zatrudnienie za pośrednictwem agencji. Najczęstsze stawki wahają się od 10 zł do nawet 16 zł za godzinę opieki nad dzieckiem.

Student dzienny jako złota rączka

Propozycja dla studentów, w odpowiedzi na zatrudnienie dla studentek jako opiekunki do dzieci, to dorabianie popołudniami przy drobnych pracach i naprawach. Najczęściej takie pierwsze zlecenia otrzymuje się po znajomości, a kolejne dzięki tzw. drodze pantoflowej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby gotowość do wykonywania zadań złotej rączki ogłaszać na portalach pracy czy im podobnych.

Zarobki studentów, którzy podejmują się dorywczej pracy tego typu, mogą wynieść nawet 100 zł za zlecenie. W przypadku zleceń takich jak drobny remont stawki wyniosą około 300 zł za dzień pracy.

Freelancing – dodatkowa praca dla studenta dziennego

Studenci w trybie dziennym podczas studiów mogą również dorabiać, rozwijając swoje pasje. Jednym z takich zajęć jest wykonywanie fotografii, dorywcze występy sceniczne czy wykonywanie biżuterii lub bibelotów na zlecenie. Tego typu praca dla studenta często odbywa się poza systemem prawnym, ale założenie własnej działalności gospodarczej z pewnością poprawi renomę studenta w danym środowisku. Ułatwi także rozliczanie się z komercyjnymi zleceniodawcami takimi jak galerie czy lokale organizujące przyjęcia okolicznościowe.

Praca rozliczana jest na zasadzie dzieła. Wykonywanie zdjęć podczas imprezy może równać się zarobkom w wysokości 1000 zł za noc pracy. Tworzenie biżuterii natomiast w rozliczeniu za daną liczbę sztuk zapewni zarobek od 500 zł do nawet 1000 zł netto.

Akcje promocyjne jako praca dodatkowa dla studenta dziennego

Dorywcza praca dla studenta może dotyczyć również brania udziału w akcjach promocyjnych danych marek. Odbywają się one między innymi w supermarketach, galeriach handlowych czy na różnego rodzajach targach. Tego typu praca dla studenta nie wymaga doświadczenia. Mocnym atutem jest jednak przyjazna, nienaganna aparycja, a nierzadko również komunikatywność. Praca wymaga co prawda spędzenia kilku godzin w ruchu, jednak należy lekkich i niewymagających zaangażowania.

Wynagrodzenie studentki jako hostessy w ramach jednej akcji reklamowej może wynieść od 100 zł do nawet 1000 zł, w zależności czego dotyczy i ile trwa. Wyjazdy z daną firmą natomiast mogą dać zarobki w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Li.q
3 tyg. temu
To przestarzałe metody. Są lepsze. Customer service dla linii lotniczych ( znajomość przynajmniej jednego języka obcego), albo jako stewardesse na jachtach bogaczy latem. Wszystko legalnie i dobrze płatne.