Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Radca prawny w Sosnowcu — gdzie znajdzie pracę i ile zarobi?

0
Podziel się:

W Sosnowcu rynek pracy nie przedstawia się obiecująco, jeśli chodzi o oferty zatrudnienia dla radców prawnych. Położenie miasta w aglomeracji daje jednak pewne szanse na znalezienie przez nich pracy w jednej z pobliskich miejscowości.

Radca prawny w Sosnowcu znajdzie pracę biurową
Radca prawny w Sosnowcu znajdzie pracę biurową (simpson33)

Zawód radcy prawnego – kompetencje i obowiązki

Zawód radcy prawnego jest zawodem zaufania publicznego, dlatego oprócz szerokiej wiedzy osoba go wykonująca musi również wyróżniać się nienagannym charakterem. Droga do pełnoprawnego rozpoczęcia praktyki radcowskiej prowadzi przez kilka poziomów edukacji. Pierwszym są studia prawnicze, kolejny to aplikacja radcowska. Uprawnienia do praktyki radca prawny uzyskuje po złożeniu egzaminu radcowskiego i wpisaniu na listę radców prawnych.

Do obowiązków radcy prawnego należy przede wszystkim prowadzenie konsultacji i udzielanie pomocy prawnej. Kolejne zadania radcy to sporządzanie pism, umów, pozwów, apelacji i skarg kasacyjnych, a także tworzenie oraz wystawianie opinii na temat projektów aktów prawnych. Do kompetencji radców prawnych zaliczyć trzeba także prowadzenie spraw rejestrowych podmiotów gospodarczych.

Ponadto radcy prawni mogą reprezentować swoich klientów w sądach różnych instancji, a także w urzędach. Do 2007 roku ustawa przewidywała, że z usług radców prawnych korzystać mogły jedynie podmioty gospodarcze i jednostki organizacyjne. Po zmianach prawnych do grupy tej dołączyły również osoby fizyczne. Dlatego właśnie radcy prawni mogą występować nie tylko w procesach prawa administracyjnego i gospodarczego, ale również prawa pracy, rodzinnego i cywilnego. Nie mają jednak kompetencji do udziału w postępowaniach karnych oraz karnoskarbowych, które pozostają domeną adwokatów.

Jeśli radcy prawni prowadzą własną działalność gospodarczą, mogą pracować jako partner w umowie między dwoma podmiotami gospodarczymi, ale nic nie stoi na przeszkodzie zatrudnienia w ramach stosunku pracy albo umowy cywilnoprawnej. Miejscem pracy dla radcy prawnego są kancelarie prawne oraz spółki cywilne i spółki prawa handlowego, których profil działania skoncentrowany jest na doradztwie prawnym. Wymogiem jest również, aby wspólnikiem, partnerem albo komplementariuszem był adwokat, radca prawny, doradca podatkowy lub rzecznik patentowy. Może być to również obcokrajowiec praktykujący w zakresie prawa na stałe w Polsce.

Sytuacja radców prawnych na rynku pracy w Sosnowcu

Sosnowiec to jedno z miast należących do konurbacji górnośląskiej. To z jednej strony duża szansa dla jego mieszkańców na swobodne poruszanie się po lokalnym rynku pracy, z drugiej zaś zagrożenie dla rynku w samym Sosnowcu. W kwestii pracy jako radca prawny pojawia się tam bowiem niewiele ofert.

Popularniejszymi lokalizacjami w przypadku ofert pracy jako radca prawny są chociażby Chorzów, Katowice, Gliwice czy Ruda Śląska. Zatrudnienie znaleźć można w urzędach i instytucjach państwowych, a także prywatnych kancelariach radcowskich oraz dużych firmach rodzimych i zagranicznych.

Wynagrodzenia radców prawnych

W konurbacji górnośląskiej, w tym również w Sosnowcu, zarobki radców prawnych zaczynają się od 3 500 zł brutto w przypadku młodych prawników i sięgają kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, gdy chodzi o radcę prawnego z wieloletnim doświadczeniem. Inne wysokości pensji dotyczyć będą osób zatrudnionych w instytucjach państwowych, inne zaś w dużych firmach i sieciowych kancelariach. Różnice mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)