Czym zajmuje się radca prawny?
Radca prawny prowadzi konsultacje i udziela porad prawnych, przygotowuje dokumenty procesowe i reprezentuje interesy klientów w sądach i urzędach.
Radca prawny jest jednym z zawodów uznawanych za zawody zaufania publicznego. Dlatego od osoby, która go wykonuje, oczekuje się nie tylko rozległej wiedzy z zakresu prawa, ale również nienagannego charakteru. Pełnię praw do prowadzenia praktyki radca otrzymuje po ukończeniu studiów z zakresu prawa, następnie aplikacji radcowskiej, zdaniu egzaminu zawodowego, a na końcu wpisaniu na listę radców prawnych.
Miejscem pracy radcy prawnego może być kancelaria prawna albo spółka prawa cywilnego czy handlowego. Zastrzeżeniem w przypadku spółek jest jednak to, że jej partnerem, wspólnikiem bądź komplementariuszem powinna być osoba zawodowo związana z prawem, czyli adwokat, rzecznik patentowy, doradca podatkowy lub radca prawny. Taką osobą może być również obcokrajowiec, który na stałe wykonuje zawód prawnika w Polsce. Zatrudnienie radcy prawnego może opierać się na współpracy dwóch podmiotów gospodarczych (jeśli radca prowadzi działalność gospodarczą)
, na podstawie umowy cywilnoprawnej albo umowy o pracę.
Do zakresu kompetencji radcy prawnego należy udzielanie porad i pomocy prawnej, a także reprezentowanie klientów przed sądami różnych instancji oraz w urzędach. Klientami określa się zarówno jednostki organizacyjne i podmioty gospodarcze, jak i osoby fizyczne. Radca prawny może występować jako reprezentant jednej ze stron w procesach prawa gospodarczego, administracyjnego, rodzinnego, cywilnego, a także prawa pracy. Nie ma jednak uprawnień do uczestnictwa w procesach karnych i karnoskarbowych.
Poza prowadzeniem konsultacji prawnych do obowiązków radców prawnych należy również przygotowywanie dokumentów takich jak pozwy, skargi kasacyjne, apelacje czy umowy. Praca radcy prawnego polega ponadto na sporządzaniu ekspertyz, a także tworzeniu i opiniowaniu koncepcji aktów prawnych. Radcy prawni biorą też udział w postępowaniach rejestrowych podmiotów gospodarczych.
Gdzie szukać pracy jako radca prawny w Olsztynie?
Olsztyński rynek pracy należy do niewielkich i mało dynamicznych, dlatego oferty pracy, również jako radca prawny, pojawiają się sporadycznie. Część z nich dotyczy współpracy lub pracy etatowej w lokalnych kancelariach prawnych, które zajmują się sprawami odszkodowań lub windykacji.
Poza tym radcom prawnym w Olsztynie oferowana jest praca w urzędach struktur samorządowych i rządowych. Tego typu oferty wymagają nie tylko rozległej wiedzy prawniczej, ale również nienagannej opinii, niekaralności w zakresie prawa karnego i skarbowego, a przede wszystkim polskiego obywatelstwa.
Zarobki radców prawny w Olsztynie
Z racji tego, że Olsztyn, jak już zostało wspomniane, jest niewielkim rynkiem pracy, również wynagrodzenia radców prawnych nie należą do wysokich. Początkujący radca w małej, lokalnej kancelarii zarobi około 3 500 zł brutto miesięcznie. Wraz z doświadczeniem płacę idą w górę i sięgać mogą nawet kilkunastu tysięcy złotych. Radca prawny zatrudniony w urzędzie otrzyma wypłatę w wysokości 4 100 zł brutto miesięcznie.