Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

O co na pewno zapytają podczas rekrutacji?

0
Podziel się:

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najbardziej stresujących momentów podczas rekrutacji. Oto grupy pytań, z których przynajmniej jedno padnie z ust rekrutera podczas rozmowy o pracę.

Podczas rekrutacji pojawi się kilka podstawowych pytań
Podczas rekrutacji pojawi się kilka podstawowych pytań (GlobalStock/iStockphoto)

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najbardziej stresujących momentów podczas rekrutacji. To ona również może zadecydować, czy kandydat zdobędzie, czy nie. Dlatego warto się dobrze przygotować. Są grupy pytań, z których przynajmniej jedno padnie z ust rekrutera podczas rozmowy o pracę.

Rozmowa o pracę – autoprezentacja

Tak, jak w przypadku każdej innej rozmowy, podczas której spotykają się dwie sobie nieznajome osoby, również na spotkaniu o pracę muszą pojawić się podstawowe pytania dotyczące kandydata. Mogą one nawiązywać zarówno do charakteru, jak i zainteresowań. Najpopularniejsze z nich to:

  • Czy może Pan powiedzieć coś o sobie?
  • Co lubi Pan robić w wolnym czasie?
  • Jakie są Pana słabe i mocne strony?
  • Jakie są Pana największe sukcesy i porażki?

Takie pytania podczas rekrutacji służą poznaniu pracownika i znalezieniu jego mocnych punktów. Poza tym rekruter dowiaduje się, jakie są pasje kandydata oraz co jest dla niego istotne w życiu. Drugim powodem zadawania pytań tego typu w czasie rozmowy kwalifikacyjnej jest sprawdzenie, czy kandydat dobrze radzi sobie z autoprezentacją, czy jest świadomy swoich dobry i złych stron.

Na pytania o sobie podczas rekrutacji na pewno należy odpowiadać szczerze. Wystarczą 3 lub 4 konkretne zdania, które nakreślą sylwetkę kandydata jako potencjalnego pracownika. Nie należy bać się pytań o porażki i wady, ale odpowiedzieć zgodnie z prawdą, dodając im jednocześnie pozytywnego wydźwięku (np. „Moją wadą jest to, że szybko się stresuje. Stres ten jednak napędza mnie do działania i daje motywację”).

Pytania o doświadczenie podczas rekrutacji

Kolejną grupą pytań z rozmów kwalifikacyjnych jest ta, która dotyczy doświadczenia zarówno w zawodzie, jak i w poprzednich miejscach pracy. Będzie chodziło zatem o to, co kandydat do tej pory robił na swoim stanowisku i czego się nauczył, a także jak odbierał swoich dotychczasowych pracodawców i współpracowników. Pytania podczas rekrutacji, które z pewnością się pojawią to:

  • Co Pan lubił/ czego nie lubił w swoim poprzednim miejscu pracy?
  • Co motywuje Pana do pracy?
  • Jaka była Pana najtrudniejsza sytuacja w dotychczasowej karierze?
  • Jakie doświadczenie poza pracą Pan jeszcze zdobywał (staże, praktyki, stypendia)?

Pytania o zdobyte doświadczenie są podczas rekrutacji niezwykle ważne z punktu widzenia rekrutera. Dzięki nim buduje sobie wizję kandydata jako pracownika, dowiaduje się, jak ten dostosuje się do polityki firmy i zakresu zadań postawionych na danym stanowisku.

Jeśli takie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej się pojawią, nie warto nic zatajać, ani tym bardziej nie należy się skarżyć. Krótka zwięzła odpowiedź na temat nieprzyjemnej atmosfery w zespole, która zadecydowała o zmianie pracy, czy możliwości rozwoju jako głównej motywacji powinna wystarczyć. Ważne jednak, aby nie wychylać się z odpowiedzią, że jedynym faktorem skłaniającym do wydajnej pracy są pieniądze. To rekrutera raczej nie przekona.

Pytania w czasie rekrutacji o wybór firmy

Osoba biorąca udział w rekrutacji powinna zainteresować się profilem firmy, jej działalnością i historią. Rekrutera na pewno posiadanie takiej wiedzy zainteresuje. Kandydat może zatem szykować się, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej padną pytania takie jak:

  • Co Pan wie o naszej firmie?
  • Dlaczego chce Pan pracować w naszej firmie?
  • Co Pana zainteresowało w naszej ofercie?
  • Jak wyobraża sobie Pan stanowisko, na które aplikuje?

Pytania o firmę podczas rozmowy kwalifikacyjnej są najtrudniejsze merytorycznie, bo kandydatowi brakuje wiedzy, to nie uda się z nich wybrnąć. Dlatego przed rozmową kwalifikacyjną, warto zajrzeć na stronę internetową potencjalnego pracodawcy. Koniecznością jest natomiast dokładne przeczytanie i zapamiętanie podstawowych punktów oferty pracy.

Zarobki, wizja rozwoju, inne rekrutacje – najtrudniejsze pytania

Istnieje grupa pytań podczas rekrutacji, które z pewnością zostaną zadane, ale odpowiedź na nie może wcale nie być prosta. Dotyczą one kwestii finansowych, konkurencyjnych rekrutacji i wizji siebie za kilka lat. Wszystkie te tematy są bardzo delikatne, dlatego wiele osób nie wie, co dopowiedzieć, żeby być szczerym, ale nie zrazić do siebie rekrutera. Podczas rekrutacji mogą paść pytania:

  • Jakie są Pana oczekiwania finansowe na stanowisku?
  • Czy bierze Pan udział w innych rekrutacjach?
  • Gdzie widzi Pan siebie za 5/ 10 lat?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego pytanie o pensję podczas rekrutacji w ogóle się pojawia. Otóż pracodawca chce sprawdzić, czy stać go na danego pracownika. Co, jeśli jednak proponowana przez kandydata stawka będzie zbyt niska i okaże się, że będzie zarabiał mniej niż koledzy na podobnych stanowiskach? Warto tego uniknąć, sprawdzając aktualne raporty, szukając informacji na forach internetowych czy wśród znajomych.

Pytanie o udział w rekrutacjach prowadzonych przez konkurencyjne firmy z pozoru też jest trudne. Jednak niezależnie od faktów, warto dać odpowiedź twierdzącą. Powód jest prosty. Jeśli rekruter widzi, że kandydat jest dobrym materiałem na pracownika, a świadomy jest siły konkurencji, zawalczy o to, aby zatrudnić go w swojej firmie.

Z kolei na pytanie podczas rekrutacji o wizję swojej kariery w pewnej perspektywie czasu najlepiej odpowiedzieć ogólnie. Można wspomnieć, że chce się pozostać w branży, ale z podwyżką czy awansem lub po prostu zdobytą wiedzą i doświadczeniem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)