Chcesz zostać elektrykiem? Sprawdź czy masz szanse na znalezienie pracy i jakie wymagania należy spełnić. Dowiedz się wszystkiego o tym zawodzie.
Elektrycy zajmują się m.in. naprawą instalacji elektrycznych. By wykonywać ten zawód, wcale nie jest potrzebne specjalistyczne wykształcenie, choć ci, którzy zdecydują się takie zdobyć, z pewnością mogą liczyć na lepiej płatną pracę.
Elektryk – opis zawodu
Elektrycy w codziennej pracy mają kontakt z instalacjami elektrycznymi. Zajmują się ich montażem, naprawą czy cykliczną konserwacją. Część osób pracujących w branży zajmuje się naprawą linii napowietrznych, jeszcze inni mogą specjalizować się w podłączaniu urządzeń elektrycznych. Zapomnieć nie można również o elektrykach pracujących np. z silnikami elektrycznymi. W praktyce zatem elektryk to zawód, który ma niejedno oblicze, a zdecydowana większość osób posiadających uprawnienia elektryka decyduje się na specjalizację.
Osoby, które myślą o zawodzie elektryka, powinny mieć świadomość, że zatrudnienia mogą szukać w wielu firmach, np. budowlanych. Dokumenty aplikacyjne można złożyć również do pogotowia energetycznego czy warsztatu samochodowego. Część elektryków prowadzi własną działalność gospodarczą – wówczas najczęściej oferują oni swoje usługi klientom indywidualnym lub decydują się na pracę w charakterze podwykonawcy.
Elektryk – wykształcenie
Aby zostać elektrykiem, wystarczy skończyć szkołę zawodową. Osoby zainteresowane dalszym kształceniem mogą zdecydować się na technikum o tym profilu lub podjąć studia inżynierskie. Po skończeniu studiów, przyszły elektryk może być odpowiedzialny za pracę całej grupy elektryków w danym zakładzie pracy.
Brak wykształcenia nie oznacza jednak, że nie można wykonywać tego zawodu. Przeciwnie, elektrykiem mogą zostać także osoby po nabyciu odpowiednich uprawień. Takie uprawnienia zdobyć można w ośrodkach egzaminacyjnych. Przykładem jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich. W praktyce zatem droga do zawodu elektryka jest otwarta dla każdego zainteresowanego.
Kto nadaje się na elektryka?
Z uwagi na odpowiedzialność ciążącą na elektryku, tego zawodu nie mogą wykonywać wszyscy. Z pewnością największe szanse na osiągnięcie sukcesu w tej branży mają osoby, które lubią matematykę i przedmioty ścisłe. One bowiem najszybciej będą w stanie opanować materiał, który jest niezbędny do tego, by zdobyć stosowne uprawnienia.
O wykonywaniu zawodu elektryka powinny pomyśleć osoby skrupulatne i odpowiedzialne. Nie bez znaczenia jest podzielność uwagi czy umiejętność analitycznego myślenia. Przyda się również koncentracja na zadaniu i dążenie do jego zrealizowania.
Pamiętać trzeba również o sprawności fizycznej. Choć ten wymóg nie dotyczy wszystkich elektryków, to ponadprzeciętną sprawnością powinny wykazać się osoby, które zamierzają np. naprawiać linie nadziemne. W przypadku pracy o takim charakterze, pamiętać trzeba o posiadaniu uprawnień do pracy na wysokościach – takich z pewnością nie otrzymają osoby cierpiące na lęk wysokości.
Ile zarabia elektryk?
Zarobki elektryków są zróżnicowane, a wszystko zależy od tego, gdzie pracują. Najmniej zarobią ci, którzy pracują w prywatnych firmach – mogą liczyć na pensję i ewentualnie premie uznaniowe, jeżeli dokładnie wypełniają swoje obowiązki. Wyjątkiem są firmy, np. budowlane, które podpisują kontrakty na wykonanie prac za granicą. Wówczas elektryk może liczyć na znacznie wyższe zarobki i dodatki za pracę poza miejscem zamieszkania.
Elektrycy pracujący np. w pogotowiu energetycznym, mogą liczyć na dobre, stałe wynagrodzenie i dodatkowe benefity, np. służbowy samochód. Ponieważ są zatrudniani na podstawie umów o pracę, korzystają także z wszystkich przywilejów, jakie niesie podpisanie takiej umowy, np. możliwość skorzystania z płatnego urlopu wypoczynkowego.
Sporo, bo nawet do 10 tys. zł, mogą zarobić osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. By jednak osiągać takie zarobki, elektryk będzie musiał nawiązać współpracę z wieloma podmiotami gospodarczymi, nie tylko osobami fizycznymi.
Elektryk – sytuacja na rynku pracy
Po otwarciu granic z Polski wyjechało wielu elektryków, którzy zdecydowali się na lepsze warunki pracy i płacy w krajach Europy Zachodniej. W Polsce brakuje osób wykonujących ten zawód, dlatego też nowi adepci są mile widziani. Choć początkowe zarobki mogą wydawać się mało atrakcyjne, wraz ze zdobywaniem doświadczenia, elektryk może zarabiać coraz więcej. To kolejny powód, dla którego warto pomyśleć o zdobyciu stosownych uprawnień i rozpoczęciu pracy w tym właśnie zawodzie.
Plusy i minusy pracy elektryka
- konkretny zawód, który daje możliwość wyspecjalizowania się,
- bardzo dobre zarobki już po kilku latach pracy,
- możliwości rozwoju,
- duża odpowiedzialność,
- konieczność dokształcania się,
- praca niebezpieczna dla zdrowia.