Chcesz zostać audytorem? Sprawdź, jakie wymagania formalne musisz posiadać i jakich zarobków oczekiwać.
Przeprowadzanie kontroli wymaga nie tylko wiedzy, lecz także skrupulatności i rzetelności. Audytorzy to wykwalifikowani pracownicy, wykonujący pracę w różnych sektorach gospodarki. Sprawdź, jak wygląda ścieżka zawodowa audytora i ile możesz zarobić.
Jak zostać audytorem? – opis zawodu
Audytorzy to osoby posiadające wiedzę w konkretnej dziedzinie, które wykorzystują ją przy przeprowadzaniu audytu, czyli – zgodnie ze słownikiem PWN – „kontroli przedsiębiorstwa pod względem finansowym i organizacyjnym, wyceny jego majątku oraz analizy perspektyw jego rozwoju”. Z tego też względu znacząca większość audytorów posiada wykształcenie związane z finansami. Z drugiej strony, mozolne i skrupulatne sprawdzanie kolumn w Excelu to nie jedyne zajęcie audytora.
Zasadniczo audytorów dzieli się na dwie grupy: zewnętrznych i wewnętrznych. Pierwsi przeprowadzają kontrole na zlecenie podmiotów zewnętrznych, drudzy przeciwnie – zawsze w firmie, dla której pracują.
Jak zostać audytorem? – wymagania
Nie każda osoba posiadająca wykształcenie wyższe związane z finansami lub rachunkowością, może zostać audytorem. Warto pamiętać, że – wbrew powszechnej opinii – audytorzy pracują w zespołach, a ich praca nie jest monotonna. By sprawdzić się w tym zawodzie, przyda się jednak umiejętność analitycznego myślenia, wyciągania wniosków z zawartych w dokumentach liczb, skrupulatność i dokładność.
Ponieważ przeprowadzanie audytów wiąże się z koniecznością zapoznawania się z różnymi dokumentami, audytor musi być na bieżąco z przepisami. Konieczność śledzenia zmian w prawie jest zatem niezbędna.
Jak zostać audytorem? – wykształcenie
Audytorzy to specjaliści, zatem niezbędne jest ukończenie studiów wyższych. Największe szanse na zostanie audytorem mają absolwenci kierunków związanych z szeroko pojętą branżą finansową: rachunkowości, finansów czy ekonomii. Również osoby posiadające dyplom ukończenia prawa nie powinny mieć problemu z dostaniem się na praktyki do jednej z firm audytorskich.
Podejmując pracę w firmie, początkujący adepci mogą liczyć na szereg szkoleń i kursów, które pozwalają na lepsze poznanie zawodu. Większość zaczyna od prostszych czynności, jak np. sprawdzanie dokumentów, by po pewnym czasie móc rozpocząć pracę nad pierwszym, własnym projektem. Droga do pozostania audytorem jest zatem długa i wymaga ciągłego dokształcania się. Większość audytorów w czasie trwania kariery stara się wyspecjalizować tak, by zajmować się konkretnym zagadnieniem.
Audytor może zdobyć certyfikat
Duża konkurencja na rynku sprawia, że wielu audytorów decyduje się nie tylko na specjalizację, lecz także zdobycie certyfikatów poświadczających umiejętności zawodowe. Osoby zainteresowane zdobyciem certyfikatów, powinny przyjrzeć się bliżej działalności podmiotów, które takie wydają, czyli np. Polskiemu Instytutowi Kontroli Wewnętrznej czy Certified Information Systems Auditor.
Aby otrzymać certyfikat, audytor musi wykazać się wiedzą i konkretnymi umiejętnościami. Większość z podmiotów upoważnionych do wydawania certyfikatów organizuje szkolenia i przeprowadza własne egzaminy.
Biegły rewident, czyli niezależny ekspert
Audytorzy nie zawsze muszą pracować dla korporacji. Po kilku latach zatrudnienia w dużej, niezależnej firmie, świat finansów jest audytorom doskonale znany, a to oznacza, że mają oni wiele możliwości. Jedną z nich jest zostanie biegłym rewidentem, czyli niezależnym ekspertem. Praca biegłego rewidenta nie jest jednak prosta – po drodze czeka wiele egzaminów mających potwierdzić wiedzę kandydata.
Ile zarabia audytor?
Zarobki audytorów są zróżnicowane i ściśle związane z przebiegiem ścieżki zawodowej. Przeciętne zarobki audytorów wewnętrznych oscylują w pobliżu ok. 5800 zł brutto. Pensja audytora wewnętrznego zazwyczaj nie jest niższa niż 4000 zł brutto.
Zarobki audytorów zewnętrznych są zbliżone do wynagrodzeń audytorów wewnętrznych. Trzeba przy tym pamiętać, że ci, którzy zdecydują się na pracę w korporacji, mogą liczyć na dodatkowe benefity. Wśród tych, które audytorzy wymieniają najczęściej, należy wskazać: otrzymanie przenośnego laptopa i/lub telefonu komórkowego czy możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej.
Sytuacja na rynku pracy
Droga do pozostania audytorem jest długa, a konkurencja spora, bo dziś zawód ten jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych w branży finansowej. Ci, którzy znajdą w sobie zapał do pracy i wykażą się ponadprzeciętnymi umiejętnościami, mają szansę zostać audytorami z ciekawą pracą i wysokimi zarobkami.
Audytor – plusy i minusy
- dokładnie zaplanowana ścieżka kariery,
- możliwość pracy zarówno w polskich, jak i zagranicznych firmach,
- dobre zarobki
- praca może być źródłem stresu,
- by zostać audytorem, konieczne jest połączenie pracy zawodowej z nauką.