Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

1500 zł dla rodziców. Prezydent podpisał ustawę

41
Podziel się:

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". To program nazywany "babciowym", kierowany do pracujących rodziców. Będą oni mogli skorzystać z kilku form wsparcia.

1500 zł dla rodziców. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" (PAP, Pawe� Supernak)

Rząd na początku kwietnia przyjął projekt "Aktywny rodzic", który zakłada wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Tzw. babciowe jest jednym ze 100 konkretów na 100 dni rządu. Rodzice otrzymają od 500 zł do 1,5 tys. zł miesięcznie.

Pieniądze z programu "Aktywny rodzic" będą przeznaczone na opłacenie dziecku opieki: żłobka, babci lub niani.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16

Świadczenie "aktywni rodzice w pracy" będzie kierowane do aktywnych zawodowo rodziców dziecka. W ustawie zdefiniowana zostanie aktywność zawodowa, której poziom lub rodzaj będzie uprawniał do otrzymywania świadczenia. Będzie ono przysługiwać w wysokości 1500 zł miesięcznie przez 24 miesiące.

Od rodziców będzie zależało, na co przeznaczą te pieniądze. Będą mogli np. sfinansować z nich opiekę sprawowaną przez babcię (w tym emerytkę) na podstawie umowy uaktywniającej (to jest umowy zawieranej z nianią). W razie wykorzystania przez rodziców umowy uaktywniającej, składki od tej umowy będą dodatkowo finansowane. Pozwoli to na dokonywanie corocznej waloryzacji wysokości emerytury osoby zatrudnianej na tę umowę. To jest szczególnie istotne dla osób w wieku emerytalnym.

Zamiast funkcjonującego obecnie dofinansowania w wysokości do 400 zł do opłaty za pobyt dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wprowadzone zostanie świadczenie "aktywnie w żłobku". Będzie wynosiło 1500 zł, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Rodzic będzie mógł zmienić świadczenie na inne

Świadczenie "aktywnie w domu" będzie przysługiwało na podobnych zasadach jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy, z tą różnicą, że będzie można je uzyskać na każde, w tym na pierwsze i jedyne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie "aktywnie w domu" będzie przysługiwało wyłącznie w wysokości 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące. Nie będzie jednak możliwości pobierania świadczenia w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy, jak w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego.

"Rodzic będzie miał możliwość, w miarę potrzeb i indywidualnej sytuacji, zmiany, nawet wielokrotnej, jednego świadczenia na inne. Przy czym na to samo dziecko za dany miesiąc, może być pobierane tylko jedno świadczenie wspierające rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka" - czytamy w założeniach projektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
qazimodo
miesiąc temu
p.o. duda już coś ududał że na koniec chce coś zrobić dobrze. niech lepiej złoży urząd. będzie najlepiej dla umęczonych obywateli tego Kraju.
71+
miesiąc temu
Chcą spowodować, żeby z własną babcią zawierać... umowę o opiekę nad wnuczętami. Ręce opadają.
Mmaa
miesiąc temu
Ludziki pracujacy powinni dostawac swiadczenia ,a nie nieroby do roboty ,nie pracuja biora kase i morduja dzieci.
3233
miesiąc temu
uważam że swiadczenia typu pieniądz za aktywność są ok. 800+ jest świadczeniem "za nic"
Producent
miesiąc temu
Świetna okazja do podniesienia cen i chyba tylko frajer z tego nie skorzysta 😆
...
Następna strona