Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Praca dla studenta kierunków humanistycznych — gdzie pracować, aby po studiach znaleźć dobrze płatną pracę?

2
Podziel się:

Studia humanistyczny dają możliwość zdobycia dobrze płatnej pracy. Ważne jednak, aby jeszcze podczas nauki zaznaczyć swoją obecność na rynku pracy.

Studenci kierunków humanistycznych nie są skazani na kiepsko płatną pracę
Studenci kierunków humanistycznych nie są skazani na kiepsko płatną pracę

Studia humanistyczne uważane są za gwarancję bezrobocia. Tymczasem wcale nie musi tak być. Wystarczy odnaleźć swoją ścieżkę kariery jeszcze podczas nauki, a drabina kariery okaże się krótsza.

Cechy humanisty cenione na rynku pracy

Często uważa się, że między humanistą a dobrze płatną pracą nie da się postawić znaku równości. Same zaś studia humanistyczne skazują na bezrobocie. Faktycznie jest tak, jeśli nie wykorzystuje się swojego potencjału. Podjęcie pracy przez humanistę jeszcze na studiach może doprowadzić go do sukcesu.

Zagadnienie 'humanista' pierwotnie oznaczało człowieka, który zaznajomiony jest z każdą dziedziną wiedzy. Dziś określa się nim osoby, które nie najlepiej radzą sobie z przedmiotami ścisłymi. Tymczasem to właśnie humaniści w trakcie studiów muszą rozwijać wiele talentów, szukać ścieżek do zdobycia wiedzy, a nierzadko również sposobów na jej szybkie i wydajne przyswojenie. To sprawia, że studenci kierunków humanistycznych postrzegani są jako osoby zaradne i zdeterminowane. Choć stwierdzenie może być uznane za stereotyp, to humanistów uznaje się również za bardziej komunikatywnych i pomysłowych niż ich matematyczni koledzy.

Praca dla studenta filologii

W dobie globalizmu znajomość języków obcych jest w zasadzie obowiązkowa. Wiedzą o tym studenci filologii języków nowożytnych. Poloniści podczas studiów mogą podjąć współpracę z lokalnymi mediami: telewizją regionalną czy dziennikiem miejskim. Pomoc przy realizacji programy czy też artykuł prasowy będą świetnie wyglądać w portfolio składanym w rekrutacji do pierwszej pracy na studiach. Poza tym zarówno studenci filologii polskiej, jak i obcych obyci są ze słowem pisanym, dlatego powinni pomyśleć o zdalnej pracy dorywczej w charakterze copywritera. Agencje zazwyczaj nawiązują współpracę na podstawie umowy o dzieło, dlatego jest ona luźna dla obu stron.

Studenci filologii obcych, przede wszystkim uczący się języków germańskich, romańskich i skandynawskich z powodzeniem znajdą pracę na studiach w charakterze tłumacza pisemnego. Tłumaczenie notek prasowych, instrukcji obsługi czy krótkich tekstów użytkowych pozwolą wprawić się w zawodzie tłumacza, a przede wszystkim poznać rynek, jego dynamikę, potrzeby i zasady.

Praca dla studentów studiów humanistycznych – komunikacja społeczna

Nie ma chyba bardziej przyszłościowej dziedziny humanistycznej niż komunikacja społeczna. W jej zakresie znajdują się obcobrzmiące zagadnienia takie jak marketing, public relations, human resources czy research, które dziś są kwintesencją działania przedsiębiorstw i strefy publicznej.

Studenci marketingu, dziennikarstwa, psychologii biznesu, bibliotekoznawstwa czy archiwistyki powinni pomyśleć o nawiązaniu współpracy z agencjami reklamowymi albo danymi działami przedsiębiorstw, czy to na podstawie umowy cywilnoprawnej, czy stażu albo praktyk. A tych firmy oferują dużo, zwłaszcza w okresie letnim.

Dobrym sposobem na pracę na humanistycznych studiach dziennych jest zatrudnienie w tworzeniu stron poradnikowych, blogów tematycznych, a nawet przy prowadzeniu sklepów internetowych. Praca zdalna nie będzie kolidować z planem zajęć na uczelni, a pozwoli na poznanie potrzeb rynku i mechanizmu obiegu informacji.

Praca na studiach – studenci nauk polityczno-społecznych

Środowisko polityczne uważane jest za hermetyczne, a urzędy za skłonne do nepotyzmu. Tymczasem angażowanie się w życie polityczne miejscowości może pomóc w znalezieniu świetnej posady. Praca na studiach humanistycznych z zakresu politologii, socjologii czy stosunków międzynarodowych może mieć początkowo formę wolontariatu, następnie ubiegania się o stanowiska asystentów czy młodszych specjalistów.

Młodzi ludzie, pełni świeżych pomysłów poszukiwani są podczas kampanii wyborczych, wydarzeń politycznych i społecznych czy stałej współpracy chociażby jako administrator oficjalne strony albo profilu na portalu społecznościowym lokalnego polityka.

Praca na studiach humanistycznych – studenci historii, filozofii, kulturoznawstwa

Historia, filozofia i kulturoznawstwo najmniej życiowymi kierunkami humanistycznymi? Nic bardziej mylnego! To właśnie te dziedziny otwierają przed studentami drzwi do ciekawej pracy. Historyk czy kulturoznawca ze znajomością języków obcych to wymarzeni przewodnicy i piloci wycieczek. Praca podczas studiów historycznych, która pozwoli na zdobycie takiej profesji to między innymi praca wakacyjna jako rezydent biura podróży w wybranym kraju w Europie czy na świecie.

Poza tym pierwsze szlify na rynku pracy studenci kierunków filozoficzno-historycznych mogą zdobyć jako redaktorzy w pismach tematycznych czy współpracownicy instytucji kultury.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Gal
3 lata temu
Bez pleców emigracja
Gal
3 lata temu
Bez pleców emigracja