Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak znaleźć staż i praktyki na wakacje?

0
Podziel się:

Obecnie studia są źródłem wiedzy, ale to doświadczenie decyduje o naszej przyszłej pozycji na rynku pracy. Można zdobyć je podczas wakacyjnych staży i praktyk, które znajdziemy za pośrednictwem urzędu pracy, biur karier, a także w fundacjach czy organizacjach międzynarodowych. W znalezieniu stażu pomoże dobrze sporządzone CV oraz duże zaangażowanie.

Jak znaleźć staż i praktyki na wakacje?

Dlaczego warto odbyć staż lub praktyki w wakacje?

Odbycie stażu lub praktyk podczas wakacji to przede wszystkim dobry sposób na zaznajomienie się z rynkiem pracy. Można zorientować się jak jest ukształtowany, jakich kandydatów szukają pracodawcy i co oferują. To także dobra okazja, aby sprawdzić, co faktycznie chcemy robić w życiu. Czy odpowiada nam praca w biurze, czy wolimy jednak zostać freelancerami.

Możemy także zaznajomić się z zasadami i metodami pracy, funkcjonowaniem firm lub instytucji czy chociażby obsługą narzędzi potrzebnych do wykonywania obowiązków (maszyn, programów, urządzeń biurowych).

Z drugiej strony, ukończony wakacyjny staż lub praktyki dobrze prezentują się w CV, co w oczach potencjalnego pracodawcy stawia nas w bardzo pozytywnym świetle. Zdajemy się być ludźmi z inicjatywą i chęcią zdobywania nowych doświadczeń, a także nie bojącymi się nowych wyzwań, a co najważniejsze - pracowitymi.

Staż i praktyki na wakacje - od czego zacząć?

Jak zacząć poszukiwania stażu lub praktyk na wakacje? Przede wszystkim należy zadać pytanie, jak sobie taki staż wyobrażamy: czy ma być związany z przedmiotem naszych studiów lub zainteresowań, a może z czymś zupełnie nowym, czego zawsze chcieliśmy spróbować.
Poza tym wypada zastanowić się, czy ma to być praca w biurze, czy w terenie.

Po dojściu do odpowiednich wniosków możemy zabrać się za sporządzanie CV i listu motywacyjnego. Tu mogą pojawić się wątpliwości, jak napisać życiorys bez nabytego doświadczenia. Otóż warto zastosować kilka trików.

1. Po pierwsze zorganizować układ graficzny CV tak, żeby wyglądał jak najbardziej profesjonalnie, a przy tym nie pozostawiał niezapisanych obszarów na kartce. Pomogą kreatory internetowe, które pozwalają dobrać odpowiednią czcionkę oraz rozmieścić poszczególne sekcje.
2. Jako pierwsze należy wpisać cele zawodowe. Ciekawie skonstruowany tekst pozwoli pracodawcy myśleć, że mimo braku doświadczenia mamy ogromne chęci podjęcia wyzwania i zdobycia cennych umiejętności.
3. Następnie należy napisać o kierunku, który studiujemy, nie wchodząc jednak zanadto w szczegóły. Jeśli zakończyliśmy edukację na szkole średniej, to ona powinna znaleźć się w sekcji ,,Edukacja".
4. Kolejnym punktem są konkursy, nagrody, wyróżnienia lub warsztaty, w których braliśmy udział. Oczywiście powinny dotyczyć branży, w której szukamy stażu lub praktyk na wakacje.
5. Na koniec pozostają zainteresowania. W pewnym sensie także powinny nawiązywać do przedmiotu praktyk, ale te niezwiązane mogą zaciekawić potencjalnego pracodawcę. Dla przykładu, ornitologia będzie świadczyć o cierpliwości, kitesurfing o odwadze, a kultura krajów frankofońskich o daleko idącej ciekawości świata.

List motywacyjny to miejsce, gdzie można umotywować swój wybór stażu, a nawet konkretnej firmy. Poza tym można pochwalić się posiadanymi umiejętnościami miękkimi, czyli cechami charakteru i wartościami, którymi się kierujemy. Mogą to być na przykład asertywność, punktualność, umiejętność organizacji czasu czy pracy w grupie.

Gdzie szukać stażu lub praktyk na wakacje?

Kiedy już znajdziemy odpowiedni kierunek, należy odwiedzić biura lub strony internetowe instytucji, które oferują staże i praktyki na wakacje. Na pewno warto zainteresować się ofertą:

  • o biur karier przy uniwersytetach,
  • o organizacji studenckich,
  • o miejscowego urzędu pracy,
  • o fundacji i stowarzyszeń,
  • o organizacji międzynarodowych.

Można też złożyć kilka kopii CV podczas targów pracy czy innych podobnych wydarzeń.
Jeśli żadna z tych instytucji nie posiada oferty uszytej na naszą miarę, można zwrócić się także bezpośrednio do konkretnych firm. Duże korporacje rokrocznie organizują praktyki i staże podczas wakacji.

Jeśli firma nie organizuje żadnych praktyk wakacyjnych, ale bardzo nam zależy na zdobyciu doświadczenia zawodowego właśnie tam, być może warto zjawić się w biurze osobiście składając odpowiednio przygotowane dokumenty.

Kiedy zacząć szukać stażu lub praktyk na wakacje?

Oferty wakacyjnych staży i praktyk pojawiają się regularnie każdego roku. Najczęściej pierwsze ogłoszenia publikowane są pod koniec stycznia, ale rekrutacja może trwać nawet cały okres wiosenny. Dlatego właśnie początek roku to odpowiedni czas na zainteresowanie się stażami i praktykami.

Oczywiście wcześniej warto sprawdzać ogólną ofertę firm i instytucji pośredniczących, a także czytać jak najwięcej opinii, najlepiej praktykantów, którzy odbyli już swoje staże. To może pomóc w wyborze, ale też po części zagwarantować, że dana firma faktycznie pozwoli nabyć doświadczenie, a staż nie będzie czasem straconym.

O wcześniejszym zainteresowaniu stażami lub praktykami wakacyjnymi powinni pomyśleć również ci, których planowane praktyki będą wiązać się z przeprowadzką. Wyjazd do większego miasta czy zagranicę wiąże się z pewnymi kosztami, na które lepiej jest być przygotowanym.

Darmowy staż i praktyki na wakacje - czy warto?

Oferty staży i praktyk na wakacje mogą być płatne lub bezpłatne. Często pracodawcy nie oferują wynagrodzenia motywując decyzję brakiem doświadczenia stażysty czy praktykanta.

Co prawda zarówno staż, jak i praktyki odbywają się bez nawiązania stosunku pracy, ale na podstawie podpisanej umowy zobowiązują do wykonywania określonych obowiązków w danym wymiarze godzin. Zazwyczaj chodzi o czynności wspomagające pracę danego działu wykonywane w 8-godzinnym wymiarze pracy. Jest to zatem sytuacja zbliżona do zwykłego trybu pracy. Dlatego warto zawalczyć o wynagrodzenie. Zwłaszcza, gdy musimy się utrzymać w innym mieście czy kraju.

Jeśli zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych ma mieć bezpłatny charakter, lepiej zdecydować się na wolontariat. Jest to bowiem forma mniej zobowiązująca, a zatem nikt nie może od nas wymagać stuprocentowej dyspozycyjności czy spędzania nadprogramowych godzin nad danym projektem. Wolontariat to doskonała pozycja w naszym przyszłym CV, na równi ze stażem czy praktykami.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)