Trzymaj się projektu
Tak jak podczas przygotowywania wykroju, tak w przypadku pisania CV warto trzymać się sprawdzonych zasad. Po pierwsze, weź miarę – czyli oszacuj, jakiego szablonu CV będziesz potrzebowała. Jeśli Twoje doświadczenie jest bogate, znasz języki obce i ukończyłaś wiele różnych szkoleń, wybierz modele bardziej rozbudowane, posiadające mnogość kolumn, które pozwolą Ci wyeksponować wszystkie atuty. Jeśli doświadczenie jest mniejsze lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z krawiectwem, wybierz eleganckie szablony podstawowe. Wiele różnych, profesjonalnych modeli znajdziesz m.in. na stronie www.mycv.pl. Gdy już dokonasz wyboru, zacznij od podania wszystkich sugerowanych danych osobowych. Nie zapomnij zwłaszcza o pełnym imieniu, nazwisku, dacie urodzenia oraz kolorowym, aktualnym zdjęciu. Koniecznie dołącz także dane kontaktowe – tylko wtedy przyszły pracodawca będzie mógł zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną.
Talent to nie wszystko
Każda osoba, która zdecydowała się poświęcić swoje życie krawiectwu, jest bez wątpienia utalentowana i posiada zmysł artystyczny. I choć to bardzo ważne, nie wystarczy by zapewnić Ci pozycję na rynku pracy. Pamiętaj, że aby zostać krawcową, należy ukończyć szkołę średnią zawodową o tym profilu lub alternatywnie technikum odzieżowe. Koniecznie wpisz w CV jakie wykształcenie posiadasz, nie zapominając o wskazaniu uczelni, którą skończyłaś oraz roku otrzymania dyplomu. Choć krawcowe zawsze będą poszukiwane, pamiętaj, że konkurencja jest duża, dlatego nie warto spoczywać na laurach. Aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie – i na lepsze zarobki - po uzyskaniu tytułu krawca warto starać się o tytuł czeladnika lub mistrza. Warto kończyć także kursy specjalistyczne, które nie tylko poszerzają horyzonty, ale także podniosą Twoje notowania na rynku pracy. Mogą to być szkolenia z projektowania odzieży, niekonwencjonalnych technik krawieckich lub inne, pośrednio związane z modą. Wszelkie tego rodzaju kwalifikacje
powinnaś posegregować i opisać w CV w specjalnej kolumnie poświęconej szkoleniom. Warto podać nie tylko rodzaj kursu, ale także rok jego ukończenia oraz rodzaj uzyskanego dyplomu bądź certyfikatu.
Doświadczony – a nie doświadczalny
Wykształcenie i kursy to oczywiście tylko jedna strona medalu. Tym, co najbardziej przemówi do przyszłego pracodawcy, to Twoje praktyczne doświadczenie. Nikt nie chce pracownika, który będzie „królikiem doświadczalnym” – zatrudni raczej tego, który ma już fach w ręku i będzie mógł niezwłocznie zacząć dostarczać wysokiej jakości dzieła. Jeśli kiedykolwiek miałaś okazję pracować w zawodzie – czy to na własną rękę, czy to jako krawcowa w przedsiębiorstwie – koniecznie wpisz te informację w CV. Jeśli nie zajmowałaś się wcześniej krawiectwem zawodowo, wpisz wszelkie inne doświadczenie jakie posiadasz. Zaznacz przy tym, że krawiectwem w międzyczasie zajmowałaś się amatorsko oraz że zawsze była to Twoja pasja. Możesz do tego celu wykorzystać kolumnę szablonu CV poświęconą informacjom dodatkowym. Jeśli wolisz, możesz także wpisać tę informację już na samym początku, w kolumnie definiującej cel zawodowy.
Wyróżnij się osobowością
Umiejętności manualne, potwierdzone doświadczeniem i wykształceniem to domena wielu kandydatów, dlatego wyróżnij się kompetencjami miękkimi. Twój zawód wymaga projektowania odzieży zgodnie z własnym pomysłem lub wymaganiami klienta, ustalenie wymiarów, wycięcie poszczególnych elementów, dokonywanie poprawek, dobór odpowiednich tkanin i sposobów szycia. Na wagę złota będzie więc pracownik wyróżniający się kreatywnością, dokładnością i starannością. Koniecznie wpisz więc w CV informację potwierdzającą te cechy osobowości. Warto wykorzystać także kolumnę poświęconą hobby. Przyszły pracodawca bardzo doceni zainteresowanie modą i trendami, więc jeśli to Twoja pasja – podziel się tą informacją z rekruterami.
Potrzebujesz dodatkowej pomocy w „uszyciu” swojego CV? Zobacz _ przykładowy życiorys _ opracowany przez naszych ekspertów.