Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Zwolnienie z pracy za niezdolność wskutek choroby

0
Podziel się:

Mój stan zdrowia nie pozwala na dalszą pracę w zawodzie. Chciałam podjąć lżejsze prace, ale jak tłumaczą przełożeni, nie mają dla mnie takiego stanowiska. Czy zakład pracy może mnie zwolnic jeśli nie mam jeszcze orzeczenia o niepełnosprawności?

Zwolnienie z pracy za niezdolność wskutek choroby
(Unsplash.com)

Od 18 lat pracuję w szpitalu jako salowa, od 2 lat mam ukończoną szkołę ratownictwa medycznego. Niestety mój stan zdrowia nie pozwala na dalszą pracę w tym zawodzie. Chciałam podjąć lżejsze prace, ale jak tłumaczą przełożeni, nie mają dla mnie takiego stanowiska. Czy zakład pracy może mnie zwolnic jeśli nie mam jeszcze orzeczenia o niepełnosprawności? Obecnie złożyłam dokumenty na zasiłek rehabilitacyjny. Odpowiada Beata Kapcewicz, ekspert ds. kariery i personalbrandingu

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

- jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

o dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

o dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,

o w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.

W sytuacji, gdy pracownik złożył odwołanie od negatywnej opinii ZUS ( lub czeka na decyzje) w sprawie przyznania mu świadczenia rehabilitacyjnego - najlepiej poczekać na rozstrzygnięcie sądu. Jeżeli uzna on roszczenia pracownika za zasadne - przyzna mu świadczenie z mocą wsteczną. W trakcie oczekiwania na decyzję pracownik oczywiście nie może świadczyć pracy, a pracodawca powinien uznać taki okres za nieobecność usprawiedliwioną ale niepłatną.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)