Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Zwolnienie z pracy w czasie macierzyńskiego

0
Podziel się:

Żona jest obecnie na urlopie podstawowym macierzyńskim i pobiera zasiłek z ZUS. Dowiedziała się właśnie, że pracodawca zamknął sklep w którym pracowała i zamierza zamknąć firmę. Czy pracodawca może w tym wypadku wypowiedzieć umowę?

Zwolnienie z pracy w czasie macierzyńskiego
(Unsplash.com)

Żona jest obecnie na urlopie podstawowym macierzyńskim i pobiera zasiłek z ZUS. Dowiedziała się właśnie, że pracodawca zamknął sklep w którym pracowała i zamierza zamknąć firmę. Czy pracodawca może w tym wypadku wypowiedzieć umowę? Co wtedy z ubezpieczeniem żony? Druga sprawa, czy po ustaniu urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu rodzicielskiego będzie mogła otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Z góry dziękuje za odpowiedź Odpowiada Anna Pierzycka, ekspert ds. kadr i płac

Pracodawca w wyjątkowych okolicznościach może wypowiedzieć umowę osobie przebywającej na urlopie macierzyńskim. Niezależnie od tego, zasiłek jest cały czas wypłacany przez ZUS, również będzie wypłacany w sytuacji, w której małżonka zdecyduje się o wnioskowanie o dodatkowy urlop macierzyński oraz o urlop rodzicielski. Nie istnieją żadne formalne przesłanki odmawiające przyznania małżonce statusu osoby bezrobotnej, natomiast o przyznaniu zasiłku decyduje właściwy urząd pracy po spełnieniu określonych kryteriów.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)