Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zwolnienia w Zachem. Każdy pracownik dostanie po 50 tys. złotych

0
Podziel się

- Szacujemy, że bez pracy zostanie około dwóch tysięcy osób - ocenił przewodniczący NSZZ S Leszek Walczak.

Zwolnienia w Zachem. Każdy pracownik dostanie po 50 tys. złotych
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDHLGSol

Przedstawiciele związków zawodowych działających w Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy zaakceptowali propozycję zarządu spółki dotyczącą wypłacenia zwalnianym pracownikom po 50 tys. zł. Do końca marca firma chce zmniejszyć zatrudnienie o około 600 osób.

Jak poinformował Mariusz Babula, rzecznik prasowy Grupy Chemicznej Ciech, do której należy Zachem, osoby odchodzące z pracy w Zachemie otrzymają dodatkowe pieniądze oprócz przysługujących im odpraw i odszkodowań, należnych przy zwolnieniach grupowych. Dopłaty wyniosą tyle, by każdy odchodzący z pracy otrzymał w sumie 50 tys. zł.

Podstawowym warunkiem otrzymania takiej kwoty jest rozwiązanie umowy o pracę do końca 2012 roku. Propozycję zaakceptowali przedstawiciele pięciu działających w zakładach związków zawodowych, zobowiązując się jednocześnie do niepodejmowania strajku przeciwko restrukturyzacji firmy.

bDHLGSon

Zwolnienie większości liczącej obecnie niespełna 700 osób załogi związane jest z wygaszaniem produkcji chemikaliów. Zarząd Ciechu, który jest większościowym udziałowcem Zachemu, zdecydował w tym roku o zaprzestaniu produkcji TDI, podstawowego produktu Zachemu, i sprzedaniu niemieckiemu koncernowi BASF listy dotychczasowych klientów oraz całej związanej z tym produktem technologii i patentów; zobowiązał się również do niepodejmowania produkcji TDI w ciągu trzech lat.

Z informacji przekazanych przez Ciech wynika, że Zachem nadal będzie formalnie istnieć, ale jego działalność sprowadzać się będzie do sprzedaży energii, oczyszczania ścieków i zagospodarowania lub zbycia nieruchomości pozakładowych w Bydgoszczy. Zwolnienia dotkną jednak nie tylko załogę Zachemu, ale także spółki utrzymujące się ze świadczenia na jego rzecz usług.

_ Pracę straci nie tylko 600 osób z Zachemu, ale także pracownicy spółek, które są ściśle powiązane z jego dotychczasową produkcją - szacujemy, że bez pracy zostanie około dwóch tysięcy osób _ - ocenił przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ _ S _ Leszek Walczak.

TDI (toluilenodwuizocyjanian) to główny komponent do produkcji pianek poliuretanowych, używanych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym czy meblarskim.

bDHLGSot

W połowie października Ciech i należące do niego Zakłady Chemiczne Zachem zawarły z BASF Polska i BASF SE warunkową umowę _ sprzedaży i przeniesienia wartości niematerialnych i prawnych _ związanych z produkcją TDI na rzecz BASF Polska za 43 mln euro (ok. 178,56 mln zł). Podczas zorganizowanego w połowie października spotkania w MSP zarząd Ciechu uzasadniał umowę z BASF zbyt wysokimi kosztami produkcji TDI w Bydgoszczy.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykują zwolnienia w tyskiej fabryce Fiata - _ Domagamy się od rządu przedstawienia konkretnych propozycji chroniących miejsca pracy w przemyśle _ - grzmi Solidarność.
Fiat negocjuje ze związkami, ujawnili, że... Zmieniła się planowana wielkość zwolnień grupowych w tyskiej fabryce. Dogadano się też wstępnie w sprawie odpraw.
Prawdziwe załamanie. 15 tysięcy ludzi na bruk W ocenie specjalistów najbardziej zagrożone branże to handel, transport i gospodarka magazynowa oraz przetwórstwo.
bDHLGSoO
Źródło:
KOMENTARZE
(0)