Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Związkowcy z całej Europy będą manifestować we Wrocławiu

0
Podziel się:

Pod hasłami Tak dla europejskiej solidarności, Tak dla miejsc pracy i praw pracowniczych, Nie dla polityki cięć zorganizowana zostanie 17 września euromanifestacja we Wrocławiu.

Związkowcy z całej Europy będą manifestować we Wrocławiu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bFeHXFUB

Pod hasłami _ Tak dla europejskiej solidarności, Tak dla miejsc pracy i praw pracowniczych, Nie dla polityki cięć _ zorganizowana zostanie 17 września euromanifestacja we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska ma protestować około 40 tys. związkowców z całej Europy.

Jak poinformował Wojciech Gomułka, rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ _ Solidarność _ Piotra Dudy, w akcji wezmą udział związkowcy z trzech głównych polskich central związkowych: NSZZ _ Solidarność _, OPZZ i Forum Związków Zawodowych oraz przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji związkowych z całej Europy. Organizatorem protestu jest Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ).

_ - Termin demonstracji nie jest przypadkowy, zbiega się z terminem spotkania na szczycie we Wrocławiu europejskich ministrów finansów. Politycy tego dnia obradować będą na nieformalnym spotkaniu we wrocławskiej Hali Stulecia _ - mówił Gomułka.

bFeHXFUD

Z kolei Bernadette Segol, sekretarz generalna Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, powiedziała, że europejscy pracownicy domagają się pilnych zmian. _ - Potrzebujemy natychmiastowych rozwiązań dla polityki zatrudnienia, dla ochrony praw pracowniczych i związkowych. Niestety, do tej pory, w ramach rozwiązań problemów zaproponowano nam tylko szereg cięć socjalnych, których związkowcy nie mogą zaakceptować _ - mówiła Segol.

EKZZ opowiada się za silnym, solidarnościowym paktem, popiera plany redukcji zadłużenia, wprowadzenie euroobligacji, opodatkowanie transakcji bankowych. - _ Do tej pory spotykamy się jedynie z półśrodkami, połowicznymi rozwiązaniami, uciekaniem od odpowiedzialności przed podejmowaniem decyzji. Brakuje nam konkretów rozwiązań na miarę zaistniałej sytuacji i skutecznych środków zaradczych _ - dodała sekretarz.

KALKULATOR PŁAC

Typ umowy:
Miesięczne zarobki: wspólne rozliczenie z małżonkiem oprócz umowy o pracę otrzymuję dochody z innych źródeł autorskie koszty uzyskania przychodu - 50%
Miesięczne zarobki:
bFeHXFUJ

Gomułka dodał, że manifestacja ma również inne powody. - _ Europejskie związki zawodowe w wielu krajach obserwują falę ataków na związki zawodowe, prawa pracownicze i europejski model socjalny. Przeciwko temu związkowcy również chcą zaprotestować _ - mówił Gomułka.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Jan Guz powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie, że w przypadku Polski manifest ma wymiar podwójny. - _ W Polsce ma to wymiar podwójny, ponieważ nadal odczuwamy w społeczeństwie, że Polska jest tej drugiej prędkości w Unii Europejskiej. Ciągle mamy dużo niższe wynagrodzenia, dużą emigrację zarobkową, nie są tworzone miejsca pracy i ciągle ograniczane są finanse na aktywną walkę z bezrobociem _ - powiedział przewodniczący OPZZ.

Guz stwierdził też, że po wynikach polskich przedsiębiorstw widać, że kryzys ich nie dotknął. - _ Kryzys głównie dotknął polskie społeczeństwo _ - podkreślił.

Jak powiedział Guz, z OPZZ do Wrocławia wybiera się ponad 10 tys. osób. - _ Będą reprezentowane wszystkie branże, które są obecne w OPZZ: związek nauczycielstwa polskiego, hutnicy, metalowcy, gospodarka komunalna _ - wymienił GUZ.

bFeHXFUK

Dodał, że w manifestacji może uczestniczyć około 40 tys. związkowców. Spotykają się oni w sobotę na Stadionie Olimpijskim, w pobliżu Hali Stulecia i stamtąd przemaszerują ulicami Wrocławia do Rynku. Tu planowane jest wystąpienie przywódców central związkowych i zakończenie manifestacji.

Czytaj o ostatnich akcjach protestacyjnych
Zamiast podwyżek mają nadgodziny Fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy w chorzowskiej spółce Alstom Konstal S.A.
Kolejny strajk na kolei. Jest nowa data Nie 24. a 26. sierpnia rozpocznie się strajk generalny w Przewozach Regionalnych.
"Oburzeni" do policjantów: Wstyd! Wstyd! Policja rozpędziła protestujących przed siedzibą ministerstwa spraw wewnętrznych. Wszyscy, którzy ucierpieli podczas starcia są tylko lekko ranni.
bFeHXFVe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)