Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Związek w firmie nie jest mile widziany?

0
Podziel się:

Pracuję w firmie od kilkunastu lat. Od 3 lat pracuję w niej także moja dziewczyna. Od 4 miesięcy jesteśmy razem, ale ukrywamy ten fakt przed resztą pracowników. Czy słusznie? Boimy się, że któreś z nas straci pracę - tak było w przypadku naszych znajomych. Czy pracodawca może wyciągnąć jakieś konsekwencje z tego, że zostaliśmy parą? W pracy nie afiszujemy się ze swoim uczuciem, chociaż pewnie i tak wszyscy wiedzą. Dodam, że nie pracujemy w tym samym dziale – moja dziewczyna jest odpowiedzialna za kontakty z klientami a ja pracuję w rachunkowości. Proszę o poradę. Co mamy robić?

Pracuję w firmie od kilkunastu lat. Od 3 lat pracuję w niej także moja dziewczyna. Od 4 miesięcy jesteśmy razem, ale ukrywamy ten fakt przed resztą pracowników. Czy słusznie? Boimy się, że któreś z nas straci pracę - tak było w przypadku naszych znajomych. Czy pracodawca może wyciągnąć jakieś konsekwencje z tego, że zostaliśmy parą? W pracy nie afiszujemy się ze swoim uczuciem, chociaż pewnie i tak wszyscy wiedzą. Dodam, że nie pracujemy w tym samym dziale - moja dziewczyna jest odpowiedzialna za kontakty z klientami a ja pracuję w rachunkowości. Proszę o poradę. Co mamy robić? Odpowiada Barbara Osuchowska, ekspert K&K Selekt Szanowny Panie,
sytuacja, o której Pan pisze jest zapewne niezręczna, ponieważ nie chcecie Państwo, aby współpracownicy sądzili, że przenoszą Państwo życie prywatne do pracy, lub też, co gorsza, omawiają kwestie zawodowe po godzinach pracy. Prawda jest jednak taka, że znajomi z pracy mają zapewne większą tendencję do takich czynności niż pary pracujące razem. Pracodawca nie ma prawa do tego, aby wyciągać jakiekolwiek konsekwencje wobec któregokolwiek z Was z powodu Waszego związku. Wspomina Pan o takiej sytuacji w przeszłości, jednak bez szczegółów - jedynym zgodnym z prawem powodem, dla którego taka sytuacja mogła mieć miejsce jest ujawnienie tajnych informacji osobie nieupoważnionej, bądź zaniedbanie obowiązków zawodowych na rzecz spraw prywatnych. Na to jednak pracodawca musiałby mieć dowody, w każdym przeciwnym razie jest to zwolnienie pracownika bez uzasadnienia i jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie i/lub przywrócenie do pracy.

Rozumiem jednak Pana obawy. Myślę, że najprostszym sposobem byłoby rzeczywiście nie afiszowanie się w pracy ze swoim związkiem, ale nie widzę powodu, aby to jakoś specjalnie ukrywać. W przypadku wątpliwości, nie wypierałabym się takiej sytuacji, z zastrzeżeniem, że nie ma to żadnego wpływu na wykonywanie przez Państwa obowiązków służbowych, tym bardziej, że pracujecie Państwo w różnych działach.

Wszystkiego dobrego!

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)