Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

0
Podziel się:

Wysyłając aplikację do pracodawcy wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Na co tak naprawdę się zgadzamy? Często nasze CV jest przekazywane innym firmom, czy to jest zgodne z prawem?

bFeUadGZ

|

|
| --- |
| (fot. (C) pressmaster - Fotolia.com) |

bFeUadHb

Wysyłając aplikację do pracodawcy wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Na co tak naprawdę się zgadzamy? Często nasze CV jest przekazywane innym firmom, czy to jest zgodne z prawem? Odpowiada Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

Każde CV, które wysyłamy do pracodawcy musi być opatrzone klauzulą o ochronie danych osobowych, w przeciwnym wypadku pracodawca nie ma prawa włączyć naszej aplikacji do procesu rekrutacyjnego. Wynika to z ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997 roku. Aby firma rekrutująca mogła rozpatrzyć nasze CV, musimy wyrazić na to zgodę. Zgodnie z prawem samo wysłanie dokumentów nie jest wystarczającą zgodą - daje ją dopiero załączenie klauzuli.

Zawarcie klauzuli upoważnia pracodawcę do korzystania z dokumentów kandydata w konkretnym procesie rekrutacyjnym w danej firmie. Do aplikacji wgląd mają pracodawca oraz pracownicy związani z tą rekrutacją: najczęściej dział kadr lub specjaliści od HR. Zatem przekazanie naszego CV innej firmie jest niezgodne z prawem. Jeśli pracodawca chce zarekomendować nas innemu pracodawcy, musi poinformować kandydata o możliwości samodzielnego skontaktowania się z daną firmą lub otrzymać jego pisemną zgodę na przekazanie dokumentów aplikacyjnych.

bFeUadHh

Należy pamiętać, że klauzula o ochronie danych osobowych powinna być umieszczona na samym dole dokumentów aplikacyjnych, zarówno CV jak i listu motywacyjnego. Możemy umieścić ją w stopce, wskazane jest także zmniejszenie czcionki. Ważne, aby klauzula była aktualna. Poprawna wersja powinna brzmieć następująco:

,,Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)."

Nie zamieszczenie w CV klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych to poważny błąd, który może nas kosztować utratę szansy na pracę.

(AS)

bFeUadHi
bFeUadHC
prawo
wiadomości
KOMENTARZE
(0)