Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zdjęcie w CV przepustką do pracy?

0
Podziel się:

Poprawność polityczna czy słuszna obawa? Temat zdjęć niezależnie od typu działalności człowieka jest mocno wrażliwy. Podobnie jest w branży HR.

Poprawność polityczna czy słuszna obawa? Temat kontrowersyjności umieszczania zdjęć w CV dla redakcji magazynu Rekruter poruszył Artur Florczak - Prezes Human Garden, twórca facebookowej strony ,,Szukam Fajnej Pracy". * Na swoim blogu poruszył Pan temat umieszczania zdjęć w CV. Co Pana do tego skłoniło? Jaka jest przyczyna? * Temat zdjęć niezależnie od typu działalności człowieka jest mocno wrażliwy. Podobnie jest w branży HR. Oczywiście w innym kontekście niż w przypadku show biznesu, służb specjalnych czy polityki. Chciałem odnieść się do tej sprawy i podzielić z Czytelnikami swoimi spostrzeżeniami.

W wielu krajach umieszczanie zdjęć w CV jest niezgodne z ustaleniami rynku pracy. Redakcja magazynu Rekruter przejrzała kilkadziesiąt polskich ofert pracy, w których firmy proszą o zdjęcie. Dlaczego w Polsce, mimo tego, że żądanie umieszczania zdjęć w CV jest niezgodne z prawem, jest to wciąż praktykowane?

Kandydat sam podejmuje decyzję, czy wysłać dokumenty ze zdjęciem, czy bez. Rekruter czytając CV, które nie zawiera zdjęcia ma i tak dostęp do wielu wrażliwych danych na postawie których, zakładając złą wolę, mógłby dyskryminować. Mamy portale społecznościowe pełne fotografii kandydatów w różnych sytuacjach życiowych. Warto zaufać rekruterowi, którego obowiązują stosowne regulacje prawne oraz etyka zawodowa.

Czy CV bez zdjęcia rzeczywiście jest mało atrakcyjne dla rekrutera i wewnętrznego HR?

Zdjęcie uzupełnia CV. Rekruter chce sobie wyobrazić osobę, która przysłała aplikację. Chęć zobaczenia twarzy kandydata jest również zakorzeniona w naszej ludzkiej naturze. Czytając życiorys, oprócz kompetencji i dotychczasowych dokonań, chcemy zobaczyć jak człowiek wygląda. Nie ma w tym nic złego. Zdjęcie nie przesądza o atrakcyjności naszego CV.

Czy wymóg zdjęcia w CV zamieszczony w ogłoszeniu o pracę może świadczyć o braku profesjonalizmu wśród samych rekruterów, którzy kierują się pierwszym wrażeniem a nie gruntowną analizą kompetencji kandydata? Tak, formalny wymóg zdjęcia w przypadku większości stanowisk pracy jest niestosowny. Profesjonalny rekruter nie kieruje się pierwszym wrażeniem. Analizuje wiele danych w krótkim czasie. Zdjęcie dostarcza tylko część informacji, które z pozostałymi danymi dają szerszy obraz kandydata. Jeżeli poszukujemy modelki czy modela to naturalne jest, że ,,waga" wyglądu będzie w ogólnej ocenie większa niż w przypadku rekrutacji programisty. Natomiast gruntowna ocena kompetencji następuje w kolejnych etapach rekrutacji, a w praktyce, po kilku miesiącach realnej pracy.

Wymóg umieszczania zdjęcia w CV często budzi kontrowersje wśród kandydatów. Czy rzeczywiście załączając zdjęcie w życiorysie kandydat jest skazany na dyskryminację?

Kandydat umieszczając zdjęcie nie jest skazany na dyskryminację. Ta kontrowersyjność tematu jest bardziej medialna niż rzeczywista. Zdaję sobie sprawę, że może dochodzić do nadużyć w tym zakresie. Jednak w profesjonalnie prowadzonych projektach rekrutacyjnych, to zjawisko nie występuje.

Podjął Pan dialog na social media na temat umieszczania zdjęć w CV. Co więcej można zrobić, aby zachęcić rynek do dialogu w tej kwestii?

Na stronie ,,Szukam Fajnej Pracy" (zapytałem Czytelników, co sądzą na ten temat. Komentarze były różne. Niektórzy uważają, ze zdjęcie jest potrzebne, inni oczekują wzajemności, aby w ogłoszeniach o pracę zamieszczano zdjęcie przyszłego szefa. Również pod wpisem na moim blogu w serwisie NaTemat.pl (znalazły się opinie na ,,tak" i na ,,nie". Ponadto, trzeba otwarcie rozmawiać. Warto często poruszać tę kwestię podczas spotkań branżowych oraz w mediach. Budować wzajemne zaufanie i stale uświadamiać rynek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)