Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zatrudnianie na próbę bez wynagrodzenia. PIP o nielegalnym procederze

0
Podziel się:

Pracodawca zatrudniał codziennie inną osobę i w ten sposób przez kilkadziesiąt dni miał zapewnioną pracę za darmo.

Zatrudnianie na próbę bez wynagrodzenia. PIP o nielegalnym procederze
(damircudic/ iStockphoto)

Państwowa Inspekcja Pracy ostrzega przed zatrudnianiem na próbę bez wynagrodzenia. Z kontroli Inspekcji wynika, że takie praktyki nieuczciwych pracodawców* * zdarzają się częściej w okresie kiedy trwają prace sezonowe.

Jak mówi rzeczniczka PIP Danuta Rutkowska, spotykane są sytuacje, kiedy pracodawca zatrudnia zwłaszcza młodych, nie znających przepisów ludzi na okres próbny i obiecuje zawarcie umowy pod warunkiem dobrego wykonywania, przez na przykład dzień, przyszłych obowiązków. Nie podpisuje z nimi żadnej umowy a za pracę nie płaci ani grosza.

Tak zdarzyło się w jednym z krakowskich sklepów, kiedy pracodawca zatrudniał codziennie inną osobę i w ten sposób przez kilkadziesiąt dni miał zapewnioną pracę za darmo.

Wiele przykładów nieuczciwego postępowania pracodawców wykazują też kontrole na budowach. Jak mówi Danuta Rutkowka przedsiębiorcy mają na przykład w szufladzie
biurka przygotowane umowy ale bez daty a pierwszy dzień pracy pracownika może trwać miesiąc i więcej. Kiedy przychodzi inspektor i żąda umowy, pracodawca tłumaczy, że
pracownik dzisiaj rozpoczął pracę i jeszcze umowy nie zdążył podpisać.

Danuta Rutkowska zaznaczyła, że jeśli przedsiębiorca dopuszcza do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, nie przeszkolił go w zakresie BHP i najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy nie potwierdził na piśmie ustaleń co do warunków i rodzaju umowy, to naruszył przepisy prawa pracy.

Umowa na okres próbny również musi zostać zawarta na pismie i może trwać nie dłużej niż trzy miesiące.

Czytaj więcej w Money.pl
Raport ujawnił kulisy pracy w służbie zdrowia Wyniki kontroli PIP nie pozostawiają złudzeń. Lekarze i pielęgniarki pracują nawet po 23 godziny dziennie.
Powstaje model aktywizacji zawodowej kobiet z rodzin górniczych Nawet 15 tys. kobiet w woj. śląskim może skorzystać z modelu wsparcia wypracowanego w ramach trwającego w Jastrzębiu Zdroju projektu Śląskie Wyzwania.
Te przepisy ułatwią zwalnianie pracowników Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, przyjęło dzisiaj ustawę reformującą rynek pracy, która ma poprawić konkurencyjność francuskich firm oraz zachęcić małe spółki do zatrudniania, a międzynarodowe korporacje do inwestowania we Francji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)