Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce. Jest nowe rozporządzenie

7
Podziel się

Obcokrajowcy szybciej i łatwiej będą mogli rozpocząć pracę w naszym kraju. Zadbało o to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W 2017 roku zostało wydanych ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi
W 2017 roku zostało wydanych ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi (Artur Sasik/ EAST NEWS)
bDAdqVSJ

Resort rodziny, jak podaje PAP, przygotował specjalne rozporządzenie, które ma ułatwić pracodawcom zatrudnienie cudzoziemców.

"Rekomenduje się rozszerzenie przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez potrzeby uzyskania informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy. Proponuje się wskazanie listy 20 grup elementarnych zawodów określonych według Klasyfikacji Zawodów i Specjalności. Lista ta obejmie łącznie 197 zawodów" - napisało MRPiPS.

bDAdqVSL

"Przyjęte rozwiązanie skróci czas oczekiwania pracodawcy na możliwość podjęcia pracy przez danego cudzoziemca. Jednocześnie nadal badane będzie przez wojewodę oferowane cudzoziemcowi wynagrodzenie pod kątem porównywalności oraz kwalifikacje cudzoziemca" - dodał resort cytowany przez PAP.

Zobacz także: Programista - zawód marzeń?

Nowe zasady rekrutacji cudzoziemców od początku roku stanowią problem dla urzędów pracy. Jak pisaliśmy w money.pl, okazały się one nieprzygotowane do wdrożenia nowych zasad wydawania pozwoleń na pracę obcokrajowcom.

bDAdqVSR

Według firmy Personnel Service główne trudności wynikają z wydłużenia procedury weryfikacji oświadczeń, zwiększonej liczby załączników do wniosku i wymogu obecności cudzoziemca w Polsce do zarejestrowania dokumentu. Więcej o zmianach w zatrudnianiu obcokrajowców przeczytasz w money.pl.

Tymczasem zapotrzebowanie na pracowników w firmach rośnie. W 2017 roku zostało wydanych ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, czyli o 39 proc. więcej niż w poprzednim roku - wynika z danych resortu rodziny i pracy, które analizowaliśmy w money.pl.

bDAdqVTm
KOMENTARZE
(7)
Noras
3 lata temu
W niektorych magazynach Ukraincy I gruzini to ponad 50 procent pracownikow na magazynie w komornikach pod Poznaniem. Te wszystkie zaklady chyba by padly gdy nie pracownicy z zagranicy. Szkoda ze niestety przez to wynagrodzenia stoja w dolku bo tak juz dawno by byly inne stawki gdyby nie zapchajdziury z Ukrainy
Kamil
3 lata temu
Wszystko ładnie pięknie ale przez to wynagrodzenia będą stały w miejscu a koszta życia w Polsce ciągle gonią te na zachodzie.
Polak
3 lata temu
Jasne zatrudniające cudzoziemców a swojim obywatelom koszcie pracować za grosze i zmuszacjie Polaków do emigracji Ukraińcy ponoszą się w Polsce jak u siebie cały też rząd wysłać na roboty do kamieniolomow w gnoje
bDAdqVTn
Patryk
3 lata temu
Polak do Niemiec pracować,a Ukraińcy do Polski... my zaniżamy stawki Niemca,a Ukraińcy nam-i to juz bedzie norma 😊 Nie pracodawca ma sie wziac za placenie,a panstwo powinno zmniejszyc zusy itp. to sa zlodziejskie stawki..
Lucek
3 lata temu
A za 30 lat powtórka z Wołynia.