Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce. Jest nowe rozporządzenie

7
Podziel się:

Obcokrajowcy szybciej i łatwiej będą mogli rozpocząć pracę w naszym kraju. Zadbało o to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W 2017 roku zostało wydanych ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi
W 2017 roku zostało wydanych ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi (Artur Sasik/ EAST NEWS)

Resort rodziny, jak podaje PAP, przygotował specjalne rozporządzenie, które ma ułatwić pracodawcom zatrudnienie cudzoziemców.

"Rekomenduje się rozszerzenie przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez potrzeby uzyskania informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy. Proponuje się wskazanie listy 20 grup elementarnych zawodów określonych według Klasyfikacji Zawodów i Specjalności. Lista ta obejmie łącznie 197 zawodów" - napisało MRPiPS.

"Przyjęte rozwiązanie skróci czas oczekiwania pracodawcy na możliwość podjęcia pracy przez danego cudzoziemca. Jednocześnie nadal badane będzie przez wojewodę oferowane cudzoziemcowi wynagrodzenie pod kątem porównywalności oraz kwalifikacje cudzoziemca" - dodał resort cytowany przez PAP.

Zobacz także: Programista - zawód marzeń?

Nowe zasady rekrutacji cudzoziemców od początku roku stanowią problem dla urzędów pracy. Jak pisaliśmy w money.pl, okazały się one nieprzygotowane do wdrożenia nowych zasad wydawania pozwoleń na pracę obcokrajowcom.

Według firmy Personnel Service główne trudności wynikają z wydłużenia procedury weryfikacji oświadczeń, zwiększonej liczby załączników do wniosku i wymogu obecności cudzoziemca w Polsce do zarejestrowania dokumentu. Więcej o zmianach w zatrudnianiu obcokrajowców przeczytasz w money.pl.

Tymczasem zapotrzebowanie na pracowników w firmach rośnie. W 2017 roku zostało wydanych ponad 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, czyli o 39 proc. więcej niż w poprzednim roku - wynika z danych resortu rodziny i pracy, które analizowaliśmy w money.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Lilo
6 lat temu
Niemiec wypracowuje rocznie 44 000usd dla swojego pracodawcy, a polak tylko 14 000usd PKB. Wiec jak chcecie zarabiac jak niemiec to albo zacznijcie oracowac wydajniej, albo pozwolcie dorobic sie waszemu pracodawcy aby abyl bogatszy i kupil lepsze maszyny, skonczcie studia aby pracodawca mial madrzejsza kadre, zacznijcie szanowac polski produkt aby sprzedaz polskich towarow wzrosla. Kiedy proste polskie placzki zrozumieja, ze to wy placzki jestescie zmora polskiej gospodarki i to przez was wyplaty nie rosna w szybszym tempie. A wymuszanie na pracodawcach wiekszych wyplat to naciaganie struny...
B.J
6 lat temu
To wstyd żeby Polak nie miał pracy we własnym kraju. Kiedy już dostanie to umowa zlecenie przez pod firmę i to za grosze i co miesiąc przedłużanie. Z Ukrainy i cała inna reszta mają od razu umowy o pracę i dogodne zarobki. Panoszą się jakby byli u siebie. Jakim prawem dalej we własnym kraju tak jak bydło jesteśmy traktowani. Jeśli Rząd chce cudzoziemców nich im płacić z własnej pensji a najlepiej żeby oddawali im swoje stanowisko pracy a nie wszystko kosztem nas zwykłych ludzi, którzy wystarczająco mają ciężko.
Lucek
6 lat temu
A za 30 lat powtórka z Wołynia.
Polak
6 lat temu
Jasne zatrudniające cudzoziemców a swojim obywatelom koszcie pracować za grosze i zmuszacjie Polaków do emigracji Ukraińcy ponoszą się w Polsce jak u siebie cały też rząd wysłać na roboty do kamieniolomow w gnoje
Patryk
6 lat temu
Polak do Niemiec pracować,a Ukraińcy do Polski... my zaniżamy stawki Niemca,a Ukraińcy nam-i to juz bedzie norma 😊 Nie pracodawca ma sie wziac za placenie,a panstwo powinno zmniejszyc zusy itp. to sa zlodziejskie stawki..