Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zasiłek macierzyński, jak go dostać ma umowie śmieciowej

0
Podziel się

Mam 24 lata i jestem zatrudniona na podstawie umowy zlecenie (jako uczeń) czyli nie mam odprowadzanych składek ZUS, jedynie podatek. Chciałam się dowiedzieć, czy mogę dobrowolnie opłacać składkę chorobową na ewentualność zajścia w ciążę (tak, aby przysługiwał mi zasiłek macierzyński). Jeżeli nie, to jakie mam możliwości? Dodam, że jestem w stanie dogadać się z moim pracodawcą co do formy zatrudnienia.

bEidJpYl

(C) Maksim Šmeljov - Fotolia.com /

Pytanie: "Mam 24 lata i jestem zatrudniona na podstawie umowy zlecenie (jako uczeń) czyli nie mam odprowadzanych składek ZUS, jedynie podatek. Chciałam się dowiedzieć, czy mogę dobrowolnie opłacać składkę chorobową na ewentualność zajścia w ciążę (tak, aby przysługiwał mi zasiłek macierzyński). Jeżeli nie, to jakie mam możliwości? Dodam, że jestem w stanie dogadać się z moim pracodawcą co do formy zatrudnienia."

bEidJpYn

Odpowiada Marcin Karczewski, aplikant radcowski Niestety uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26 lat, wykonujący pracę na podstawie umowy-zlecenia, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu. Osoby te do ukończenia 26 roku życia nie są obejmowane ubezpieczeniami z tytułu umowy-zlecenia - ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Najlepszym rozwiązaniem dla Pani jest uzgodnienie z pracodawcą możliwości świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym tj. emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu, wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Do niewątpliwych zalet świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę, zaliczyć należy możliwość korzystania z uprawnień jakie przysługują pracownikom na podstawie przepisów kodeksu pracy. Na uwagę zasługuje ochrona pracownika w okresie ciąży oraz urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowo można rozważyć rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności, jednak takie rozwiązanie jest uzależnione od Pani indywidualnych preferencji oraz charakteru wykonywanej pracy. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo wybranym ubezpieczeniom społecznym tj. ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu oraz wypadkowemu. W związku z powyższym zwrócić należy uwagę, że prawo do zasiłku macierzyńskiego będą mogli uzyskać tylko Ci ubezpieczeni, którzy zdecydowali się na opłacenie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

bEidJpYt

(AS)

bEidJpYO
KOMENTARZE
(0)