Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zasiłek dla bezrobotnych - gdzie otrzymują go przez 3,5 roku?

0
Podziel się:

Komu straszne bezrobocie? Z pewnością nie tym, którzy utracili pracę w Irlandii, Niemczech czy Francji. Wie o tym wielu mieszkających tam Polaków.

Zasiłek dla bezrobotnych - gdzie otrzymują go przez 3,5 roku?

Komu straszne bezrobocie? Z pewnością nie tym, którzy utracili pracę w Irlandii, Niemczech czy Francji. Wie o tym wielu mieszkających tam Polaków.

We Francji nie zostaniesz na lodzie

Co się dzieje gdy zatrudniony we Francji Polak traci pracę? Jeśli spełni pewne warunki, może przez 42 miesiące (czyli 3,5 roku) nie martwić się o pieniądze na życie. - Jeśli jest zatrudniony we francuskiej firmie, zgodnie z francuskim prawem, może liczyć na takie same świadczenia socjalne jak tamtejsi pracownicy, którzy nie z własnej inicjatywy i nie z przyczyn dyscyplinarnych stracili zatrudnienie - tłumaczy Artur Ragan, rzecznik prasowy Work Express, agencji zatrudnienia tymczasowego.

We Francji funkcjonują 2 rodzaje świadczeń dla bezrobotnych: zasiłek z systemu ubezpieczeń społecznych i zasiłek socjalny, który otrzymują osoby bezrobotne w trudnej sytuacji finansowej, po okresie w którym byli uprawnieni do zasiłku dla bezrobotnych. To drugie świadczenie wypłacane jest w ramach pomocy społecznej.

Aby otrzymać zasiłek we Francji trzeba:
- być ubezpieczonym na wypadek bezrobocia,
- odprowadzać składki minimum przez pół roku podczas ostatnich 22 miesięcy poprzedzających utratę pracy,
- być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna poszukująca pracy (w wieku do 60 lat) lub być uczestnikiem kursu podnoszącego czy zmieniającego kwalifikacje,
- aktywnie poszukiwać zatrudnienia,
- być fizycznie zdolnym do pracy.

Zasiłek nie zostanie przyznany, jeśli pracownik rozwiązał umowę bez podania przyczyny lub przyczyna była mało istotna. Wysokość zasiłku obliczana jest na podstawie stawki wynagrodzenia otrzymywanego w ostatnich 12 miesiącach. Bezrobotni otrzymują 75 proc. tej stawki. Są to kwoty, które pozwalają utrzymać się bez problemu i bez stresu poszukiwać kolejnej pracy.

Jak długo utrzymuje bezrobotnego państwo?

- Długość pobierania zasiłku uzależniona jest od długości okresu ubezpieczenia i wieku. Minimalny wymiar to 7 miesięcy, a maksymalny to 42 miesiące - informuje Artur Ragan.

Laba na bezrobociu? W Niemczech?

Warto zajrzeć do naszych zachodnich sąsiadów. Czy oni również dbają o Polaków, którym powinęła się noga i utracili pracę?

- Jeśli Polak zatrudniony jest za pośrednictwem agencji, jeździ na kontrakty terminowe, to takie zjawisko jak nagła utrata pracy, w ogóle go nie dotyczy - podkreśla Artur Ragan. - Prawo do niemieckiego zasiłku dla bezrobotnych nabywa osoba, która w ostatnich dwóch latach przepracowała co najmniej 360 dni kalendarzowych i była w tym okresie objęta ubezpieczeniem społecznym na terenie Niemiec.

Wysokość i długość okresu pobieranego zasiłku jest uzależniona od ostatnio osiąganych dochodów oraz sytuacji materialnej.

Prawo do zasiłku typu Arbeitslosengeld II (Alg II), znanego również jako Hartz 4 (jest on przeznaczony m.in. na pokrycie kosztów ogrzewania, eksploatowania wody i innych mediów), mają również osoby z zagranicy, spełniające warunek pracy przez 360 dni i posiadające prawo do pobytu w Niemczech. Wyłączeni z tego zasiłku są natomiast pracownicy, którzy przebywają w Niemczech tylko w celach zarobkowych.

Bezrobotny na zasiłku jest nadal ubezpieczony, jest za niego opłacana składka na ubezpieczenie.

Czy można się z tego utrzymać bez problemu?

- Raczej tak, nawet biorąc pod uwagę koszty życia w Niemczech - informuje Artur Ragan. - Niektórzy w Niemczech założyli, że będą tylko utrzymywać się wyłącznie z zasiłku i czasami dość dobrze im to wychodzi, choć z założenia są to kwoty, które mają pozwolić utrzymać się do momentu podjęcia pracy.

O jakich kwotach mowa?

- jeśli zarabialiśmy 2000 euro miesięcznie, w pierwszej klasie podatkowej, otrzymamy ok. 800 euro (pierwsza klasa to osoby samotne, bez dzieci);
- zarabiając 1600 euro miesięcznie - w pierwszej klasie podatkowej otrzymamy ok. 670 euro;
- zarabiając 2000 euro miesięcznie - w trzeciej klasie podatkowej otrzymamy ok. 1000 euro; (trzecia klasa - małżeństwa z dziećmi, gdzie jedna osoba nie pracuje);
- zarabiając 1600 euro miesięcznie w trzeciej klasie podatkowej otrzymamy ok. 830 euro.

Jak długo bezrobotnego utrzymuje państwo? Jeśli przepracowaliśmy ostatnie 24 miesiące, jest szansa na rok laby na zasiłku.

Na jakie jeszcze zasiłki można liczyć w Niemczech? Oprócz zasiłku dla bezrobotnych, pracownicy mogą otrzymać dodatek na dzieci. Wysokość zasiłku wynosi 184 euro miesięcznie na pierwsze, drugie i trzecie dziecko oraz 215 euro na kolejne dzieci.

Czerpać pełnymi garściami w Irlandii

O bajkowym życiu na zasiłku w Irlandii mówiło się wiele. Polacy pracujący tam legalnie, mieli żal do osób przekazujących informacje mediom, w jaki sposób oszukiwać urzędy i czerpać pełnymi garściami z tamtejszych zasiłków. Jak jest naprawdę?

- W Irlandii tzw. Jobseeker's Benefit (zasiłek dla poszukujących pracy) jest przyznawany na 12 miesięcy - informuje Artur Ragan. - Wypłaca się go co tydzień osobom bezrobotnym objętym ubezpieczeniem społecznym (PRSI).

Do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych uprawnione są osoby, które są bezrobotne, mają mniej niż 66 lat, są zdolne do pracy, mogą podjąć pracę i/lub faktycznie szukają pracy, uiściły wystarczającą liczbę składek na ubezpieczenie społeczne i były bezrobotne nieprzerwanie przez 6 dni. Co ciekawe, zasiłek można odbierać w najbliższym urzędzie pocztowym na podstawie dokumentu tożsamości.

Jak wysokie są środki wypłacane z Jobseeker's Benefit? Przykładowe kwoty to:

  • przy średnich zarobkach tygodniowych poniżej 150 euro, stawka wynosi 84,50 euro;
  • przy średnich zarobkach tygodniowych między 150 a 219,99 euro, stawka wynosi 121,40 euro;
  • przy średnich zarobkach tygodniowych między 220 a 299,99 euro, stawka wynosi 147,30 euro;
  • przy średnich zarobkach tygodniowych 300 lub więcej euro, stawka wynosi 188 euro.

Pomoc w Szwecji

- Szwedzki zasiłek przysługuje tym, którzy pracowali i płacili podatki oraz opłaty przez co najmniej 12 miesięcy. Najniższy zasiłek w Szwecji to około 4000 koron (niecałe 2000 zł) na rękę - mówi Artur Ragan.

Można też opłacać ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (za pośrednictwem związków zawodowych albo bezpośrednio) np. AEA (Akademikernas Erkanda Arbetsloshetskassa). Opłata roczna w AEA wynosi 1128 SEK. W przypadku bezrobocia dostaje się zasiłek, którego wysokość zależy od zarobków.

ml
/ak

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)