Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zarobki księgowych w Polsce. Od 2 tys. zł do nawet 8 tys. zł

3
Podziel się:

Prawie 10 tys. zł może zarabiać miesięcznie główny księgowy w firmie. Jest kilka warunków: musi pracować w Warszawie i w dużej firmie. Wyraźnie gorzej mają zaczynający pracować w tej branży. Młodszy księgowy może liczyć często na mniej niż 2,3 tys. zł.

Zarobki księgowych w Polsce. Od 2 tys. zł do nawet 8 tys. zł

Prawie 10 tys. zł może zarabiać miesięcznie główny księgowy w firmie. Jest kilka warunków: musi pracować w Warszawie i w dużej firmie. Wyraźnie gorzej mają zaczynający pracę w tej branży. Młodszy księgowy może liczyć często na mniej niż 2,3 tys. zł.

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków w księgowości w 2016 roku wyniosła 3,9 tys. zł. 25 proc. pracowników zarabiało 5,3 tys. zł i więcej, natomiast 25 proc. otrzymywało wynagrodzenie w wysokości 2,9 tys. zł i mniej.

Wśród największych polskich miast niezależnie od zajmowanego stanowiska w księgowości, najwięcej zarabiano w 2016 roku w Warszawie. Główny księgowy w stolicy może liczyć nawet na 8,5 tys. zł brutto pensji. Warszawa jest też dobrym miejscem pracy dla młodszych księgowych. Oni mogą liczyć na 3,4 tys. zł brutto. Pod względem dużych miast najniższe zarobki księgowi mają w Krakowie. Warto jednak odnotować, że różnice wynoszą kilkaset złotych.

Z badania wynika, że większe doświadczenie zapewnia wyższe wynagrodzenie. Główny księgowy (mediana wynagrodzeń 5,6 tys. zł) zarabiał prawie 2 razy więcej niż młodszy księgowy (mediana na poziomie 3 tys. zł). Warto dodać, że co czwarty młodszy księgowy zarabia poniżej 2,3 tys. zł. Z kolei co czwarty główny księgowy jest w stanie zarobić nawet powyżej 8 tys. zł.

Wynagrodzenia całkowite na wybranych stanowiskach w księgowości w 2016 roku (brutto w PLN)
stanowisko próba 25% zarabiało poniżej mediana 25% zarabiało powyżej
młodszy księgowy 914 2 300 3 000 3 500
starszy księgowy 737 3 300 4 500 5 650
główny księgowy 1235 4 200 5 650 8 000
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2016 roku

Z badania wynika, że w 2016 roku najwięcej zarabiał główny księgowy w dużym przedsiębiorstwie, a najmniej młodszy księgowy w mikro przedsiębiorstwie. Duże przedsiębiorstwa często oferują głównym księgowym powyżej 9 tys. zł wynagrodzenia. Mikro - zaledwie 4,2 tys. zł, czyli prawie dwa razy mniej. Co ciekawe - z danych wynika, że lepiej pracować w dużej firmie niż w wielkiej przedsiębiorstwach.

Niezależnie od stanowiska firmy z przewagą kapitału zagranicznego płaciły swoim pracownikom więcej. Na najwyższych stanowiskach jest to nawet dwa razy więcej.

Wyjaśnienie terminów użytych w artykule:

wynagrodzenie całkowite – miesięczne wynagrodzenie brutto przysługujące pracownikowi z uwzględnieniem wszystkich ruchomych dodatków pieniężnych, takich jak: premie, nagrody i inne;

mediana – wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Poniżej i powyżej mediany znajduje się dokładnie po 50% danych. Innymi słowy, jeżeli mediana wynosi 3 000 PLN, to znaczy, że wynagrodzenie na danym stanowisku jest w połowie zakładów niższe, a w połowie wyższe od 3 000 PLN. Mediana jest miarą statystyczną, która lepiej niż średnia, oddaje tendencję centralną wyników, ponieważ średnia może być zaburzona przez wyniki skrajne;

górny kwartyl – wartość, powyżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli górny kwartyl wynosi 5 500 PLN, to 75% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 25% powyżej 5 500 PLN;

dolny kwartyl – wartość, poniżej której mieści się 25% danych. Innymi słowy, jeżeli dolny kwartyl wynosi 2 000 PLN, to 25% osób zatrudnionych na danym stanowisku zarabia poniżej, a 75% powyżej 2 000 PLN.

W 2016 roku w badaniu uczestniczyły 145 782 osoby. Ze względów metodologicznych w obliczeniach końcowych uwzględniliśmy dane 115 163 respondentów. 61% uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 67% mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 69% ma wykształcenie wyższe, 47% pracuje w wielkich lub dużych przedsiębiorstwach, zaś 79% pracuje w firmach prywatnych.

Źródło: Sedlak & Sedlak

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
ypy
6 lat temu
U mnie w pracy (polska firma, dobrze stoi na rynku) proponuje juz kierownikowi ksiegowosci ponad 10.500 zl nie wspominajac o zastepcy i glownym ksiegowym.. a pracownik na starcie ma prawie 5000 brutto. Da sie? Da sie! Czasem wystarczy dobrze poszukac. I oczywiscie nie mowimy tu o Warszawie lecz o śląsku. Pozdrowienia dla wszystkich księgowych.
MK
7 lat temu
Mam 30 lat i mieszkam w KRK. Moja ostatnia pensja na etacie to 3200 netto, ale zaczynałam od bezpłatnych praktyk, staży, potem pensja minimalna. Teraz mam swoje jednoosobowe biuro i zostaje 2 razy więcej, ale za taką pracę to i tak nie jest dużo. Trzeba się dodatkowo szkolić i próbować nadążyć za przepisami z mieniajacymi się ostatnio w zawrotnym tempie...
Anna
7 lat temu
Smiac mi się chce, gdy znajomi lub rodzina mowi: pewnie z dychę to masz? Prowadzę biuro rachunkowe, pięćdziesiąt kilka firm: malych i trochę wiekszych. Na rękę nie mam nawet 5 tys złotych (po oplaceniu podatków, kosztow biura, pracownikow, zus, itp). Obowiązków przybywa, przepisy ciągle się zmieniają a odpowiedzialnosc ogromna. Praca bardzo stresująca bo nie siedzimy tylko przed komputerem "wklepując" dane, jak wielu osobom się wydaje. To rowniez ciagle sledzenie przepisów, interpretacji, itp.