Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zaliczanie okresu zatrudnienia za granicą do stażu pracy

0
Podziel się:

Czy pracodawca ma prawo odmówić przyznania dodatku stażowego za pracę za granicą w oparciu o wewnętrzny regulamin przyznawania dodatku, czy jest zobligowany do tego nadrzędnym ustawodawstwem krajowym i europejskim?

Zaliczanie okresu zatrudnienia za granicą do stażu pracy

Pracuję w firmie, gdzie jednym z elementów uposażenia jest dodatek stażowy (1 proc. za rok pracy). Z 8 lat mojej kariery zawodowej, 4 przepracowałem w UK. Mam dokumenty to poświadczające - certyfikaty zatrudnienia ( w Wielkiej Brytanii nie tak popularne jak u nas) i najważniejsze - tzw. P45 i P60. Kadrowiec zakwestionował w ogóle prawdziwość tych dokumentów i powiedział, że na ich podstawie nie przyzna mi dodatku, gdyż dla niego nie są wartościowe z uwagi na to, że to nie klasyczne w jego mniemaniu świadectwa pracy (czyli takie jak w Polsce). Na których nie ma żadnych informacji o formie zatrudnienia, zwolnienia itp. Czy kadrowiec ma prawo mi odmówić przyznania dodatku stażowego za pracę w Wielkiej Brytanii w oparciu o wewnętrzny regulamin przyznawania dodatku, czy jest zobligowany d

Kwestia zaliczania okresu zatrudnienia za granicą uregulowana została w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2004 r. Nr 99 poz. 1001). Zgodnie z art. 86 ust. 1 powyższej ustawy udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych. Mając zatem na względzie art. 9 § 2 kodeksu pracy mówiący o tym, iż postanowienia regulaminów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu Pracy oraz innych ustaw, stwierdzić należy iż pracodawca nie ma prawa odmówienia, w oparciu o wewnętrzny regulamin, przyznania dodatku stażowego za pracę za granicą.

Zgodnie z przywołanym artykułem ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy warunkiem zaliczenia zatrudnienia za granica jest jego udokumentowanie. W przypadku wykonywania pracy w państwie, w których nie są wystawiane świadectwa pracy, udokumentowanie wykonywania pracy powinno się odbyć na podstawie innych dokumentów w sposób dostateczny potwierdzających okres zatrudnienia. Dokumentami przydatnymi do tego celu mogą być przykładowo umowy o pracę z oznaczonym okresem obowiązywania, dokumenty potwierdzające rozpoczęcie i zakończenie zatrudnienia u danego pracodawcy, dokumenty potwierdzające okres otrzymywania wypłat za pracę czy w końcu wymienione w pytaniu dokumenty P45 oraz P60.

W sytuacji gdyby pomimo udokumentowania stażu pracy za granicą, pracodawca nie chciał wypłacać należnego dodatku stażowego, pracownikowi pozostaje dochodzenie należnych mu świadczeń przed sądem pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)