Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wypowiedzenie umowy okresowej. Uzasadnienie niekonieczne

0
Podziel się:

Pracownik nie ma też prawa do odszkodowania - zdecydował TK.

Wypowiedzenie umowy okresowej. Uzasadnienie niekonieczne

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że pracodawca, który zwalnia pracownika zatrudnionego na czas określony, nie musi uzasadniać swojej decyzji.

Jeśli zwolnienie okaże się nieuzasadnione, pracownik ten nie ma prawa domagać się odszkodowania.

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło pytanie toruńskiego sądu, który uznał, że taki zapis godzi w konstytucyjną równość obywateli wobec prawa.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjunego uznali, że nie można jednakowo traktować pracowników, zatrudnionych na czas określony i nieokreślony. Ich zdaniem o różnicy decyduje sam charakter umowy.

Jak tłumaczył poseł Jerzy Kozdroń z Platformy Obywatelskiej, umowa na czas określony została wprowadzona po to, żeby można było określić konkretny czas, w jakim praca będzie wykonywana. Już przy zawieraniu kontraktu pracodawca może więc przewidywać możliwość wcześniejszego zwolnienia pracownika.

Zdanie odrębne zgłosiła sędzia Trybunału Konstytucyjnego Teresa Liszcz. Według niej obowiązujące przepisy przekreślają istotę umowy na czas określony. Sędzia zwróciła uwagę, że pracodawcy coraz częściej zawierają umowy na kilka, a nawet kilkanaście lat. Pracownik wiąże z taką umową swoje plany życiowe - na przykład bierze kredyt na mieszkanie. Wypowiedzenie takiej umowy bez podania przyczyny i bez odszkodowania burzy te plany.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)