Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Większość młodych Europejczyków jest gotowa do pracy za granicą

0
Podziel się

Wielu zniechęca jednak brak gotówki. Większe szanse na zatrudnienie mają ci, którzy studiowali za granicą.

Większość młodych Europejczyków jest gotowa do pracy za granicą
bEidDiwR

Wielu zniechęca jednak brak gotówki.* Większe szanse na zatrudnienie w innym kraju mają ci, którzy studiowali za granicą. * - pokazują badania Eurobarometru.

Według sondażu 53 proc. młodych ludzi w Europie chce lub chciałoby pracować w innym kraju europejskim. Badanie wskazuje na duży rozdźwięk między powszechnym dążeniem młodych ludzi do pracy za granicą a rzeczywistą mobilnością pracowników: mniej niż 3 proc. ludności pracującej w Europie mieszka obecnie poza swoim krajem ojczystym.

- _ Badanie pokazuje, że młodzi ludzie chcieliby pracować za granicą. To dobra wiadomość dla Europy. Niestety napotykają oni zbyt wiele przeszkód. Musimy ułatwić im studiowanie, szkolenie się lub pracę za granicą oraz udostępniać informacje na temat wsparcia finansowego dostępnego poprzez programy UE, takie jak "Erasmus", które mogłyby dać im przedsmak mieszkania poza swoim rodzinnym krajem _ - podkreśla europejska komisarz do spraw edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou.

bEidDiwT

Badania pokazują, że studenci, którzy odbyli część studiów lub szkolenia poza granicami swego kraju, zwiększają swoje szanse na zatrudnienie i częściej pracują za granicą w późniejszym życiu. Pracodawcy cenią sobie zdobyte przez nich umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, zdolność do przystosowania się i kompetencje interpersonalne.

Wyniki wskazują, że tylko jeden na siedmiu (14 proc.) młodych Europejczyków był za granicą w celu kształcenia lub szkolenia. Wielu z nich nie może tego zrobić z powodu braku środków finansowych. Spośród osób, które przyznały, że chciały wyjechać za granicę, 33 proc. stwierdziło, że nie było ich na to stać; blisko dwie trzecie (63 proc.) tych, którzy wyjechali, musiało utrzymywać się z prywatnych funduszy lub oszczędności.

- _ Liczby te wskazują, że musimy ulepszyć nasze programy mobilności, które przynoszą niezwykłe korzyści _ - dodaje komisarz Vassiliou.

Badanie w ramach strategii Komisji Europejskiej _ Mobilna młodzież _ przeprowadzono między 26 stycznia a 4 lutego, na próbie 57 tys. osób. Wiek respondentów wahał się pomiędzy 15-35 lat. Badanie obejmuje 27 państw członkowskich UE, jak również Norwegię, Islandię, Chorwację i Turcję.

bEidDiwZ
Czytaj w Money.pl
Mniej Polaków gotowych do wyjazdu w poszukiwaniu pracy Przewyższamy jednak europejską średnią liczby emigrujących.
Do Niemiec wyjedzie do 400 tys. Polaków W ciągu najbliższych czterech lat na podjęcie pracy w Niemczech może zdecydować się od 200 do 400 tysięcy naszych obywateli - szacuje polska ambasada w Berlinie.
Fedak nie boi się ucieczki pracowników Otwarcie niemieckiego rynku pracy nie spowoduje wielkiego odpływu Polaków. Jej zdaniem będzie to nie więcej niż 300 tysięcy osób.
bEidDixu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)