Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Warto inwestować w pracowników

0
Podziel się:

Z badań wynika iż kwoty zainwestowane w pracowników zwracają się firmom blisko dwukrotnie.

Warto inwestować w pracowników
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)
bECFXGBN

Inwestycje w pracowników stanowią średnio 17,5 proc. kosztów ponoszonych przez polskie firmy. Aż 93 proc. budżetów działów HR pochłaniają wynagrodzenia - wynika z badania_ Nawigator HR _. Z każdej złotówki zainwestowanej w rozwój kapitału ludzkiego przedsiębiorstwa działające w Polsce uzyskują blisko dwukrotnie wyższe zyski.

Badanie przeprowadzone zostało wśród 43 przedsiębiorstw reprezentujących różne sektory gospodarcze: produkcyjne, finansowe, handlowe.

Średnia wartość wyników finansowych generowanych w ciągu roku przez jednego pracownika polskiej firmy wynosi 58 344 zł, przy czym w połowie przedsiębiorstw zysk przypadający na jednego zatrudnionego wynosi mniej niż* 69 332 zł*.

bECFXGBP

Jednym z najważniejszych wskaźników obrazujących korzyści z rozwoju zasobów ludzkich jest średni zwrot z inwestycji w kapitał ludzki, który wynosi obecnie 1,86. Oznacza to, że z każdej złotówki zainwestowanej w pracowników (np. rekrutację, szkolenia, systemy motywacyjne) przedsiębiorstwa działające w Polsce uzyskały blisko dwukrotnie wyższe zyski.

W badaniu _ Nawigator HR _ - przeprowadzonym po raz pierwszy w Polsce przez firmę doradczą Hay Group - uwzględnionych zostało łącznie 11 wskaźników ogólnych i finansowych związanych z wysokością wydatków i nakładów na pracowników.

Wśród nich znalazły m.in.:

  • udział kosztów zasobów ludzkich w kosztach operacyjnych (czyli kosztach firmy ogółem)
  • udział kosztów wynagrodzeń w kosztach zasobów ludzkich
  • koszty zasobów ludzkich przypadające na jednego zatrudnionego
  • struktura budżetów HR
  • zwrot z inwestycji w kapitał ludzki
bECFXGBV

Na wydatki związane z kapitałem ludzkim polskie firmy przeznaczyły średnio 17,5 proc. wszystkich kosztów związanych z bieżącą działalnością. Najniższy udział kosztów zasobów ludzkich odnotowano w branży produkcyjnej i FMCG, w przypadku których wyniósł on średnio 13,8 proc. oraz 11 proc. wszystkich kosztów operacyjnych ponoszonych przez przedsiębiorstwa.ZOBACZ TAKŻE: Szukasz ofert szkolenia? Zajrzyj tutaj

W obu wskazanych branżach odnotowano również najwyższy współczynnik średniego zysku, jaki przypadł na jednego pracownika firmy, a także najwyższy współczynnik zwrotu z inwestycji w kapitał ludzki.

Dominującą część całkowitego kosztu zasobów ludzkich - średnio 93,4 proc. pochłaniają wynagrodzenia pracowników. Udział pozostałych kosztów związanych z kapitałem ludzkim jest dużo niższy i wynosi średnio:

  • świadczenia dodatkowe - 2,4 proc. całkowitego budżetu HR
  • szkolenia - 1,5 proc.
  • rekrutacja - 0,4 proc.
bECFXGBW

_ - Wśród prezesów i menedżerów polskich firm rośnie świadomość, że strategia personalna organizacji ma bezpośredni wpływ na jej wynik biznesowy _ - komentuje Mik Kuczkiewicz, Prezes Hay Group Polska. Jego zdaniem można zaobserwować rosnącą skłonność do inwestycji w rozwój systemów motywacyjnych, w skład których mogą wchodzić zarówno różnorodne świadczenia dodatkowe, jak i szkolenia.

bECFXGCq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)