Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków

0
Podziel się

Na własną rękę pracujemy na Wyspach. Firmy najczęściej delegują pracowników do Niemiec, Francji i Belgii.

W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków
(Jon Curnow/CC/Flickr)
bCZOlqut

Na _ własną rękę _ pracujemy na Wyspach Brytyjskich. Firmy najczęściej delegują pracowników do Niemiec, Francji i Belgii. Polacy budują też elektrownię atomową w Finlandii.

Poza granicami Polski czasowo mieszka i pracuje w sumie około 2,21 miliona Polaków. Najnowsze dane GUS pokazuj spadek o 60 tysięcy osób w ciągu 2008 roku.

Z najnowszych, opublikowanych na przełomie listopada i grudnia informacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w krajach Unii Europejskiej, gdzie do podjęcia pracy wymagane jest zezwolenie, lub monitoring prowadzony jest na podstawie liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia, legalnie pracuje prawie 1,19 miliona Polaków.

Jeśli uwzględnić w wyliczeniach również Islandię, Szwajcarię i Norwegię, które nie należą do UE, liczba formalnie zarejestrowanych pracowników z Polski przekroczy 1,2 miliona osób. Jednak trzeba pamiętać, że nie wszystkie kraje podają oficjalne statystyki na temat cudzoziemców na swoich rynkach pracy.

bCZOlquv

Polacy posiadający pozwolenia na pracę i podlegający ubezpieczeniom* * w krajach Unii Europejskiej (w tysiącach osób)

źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
_ Informacja w sprawie zatrudnienia obywateli polskich w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii _, listopad 2009

Tylko niecałe 90 tysięcy Polaków oficjalnie zgłosiło w urzędach meldunkowych wyjazd z kraju do pracy za granicą.
Według oficjalnych statystyk najwięcej naszych rodaków pracuje w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Belgii, choć dane o zatrudnionych Polakach nie zawsze oddają faktyczną skalę emigracji do danego kraju. O ile w przypadku Wielkiej Brytanii i Niemiec dane są zbliżone, o tyle już w Belgii na 42 tysiące oficjalnie pracujących przypada - według szacunków Ministerstwa Pracy - nawet 100 tysięcy mieszkających w tym kraju Polaków.

Specyficzny jest przypadek Irlandii. Resort pracy, powołując się na dane GUS szacuje, że na _ Zielonej Wyspie _ mieszka około 200 tysięcy naszych rodaków. Od 2004 do połowy 2009 roku tamtejsze urzędy wydały Polakom około 320 tysięcy numerów _ Personal Public Service _, uprawniających do podjęcia pracy. Jednak Irlandia nie monitoruje, ilu obcokrajowców faktycznie podjęło pracę i ilu w międzyczasie opuściło kraj.

Polskie firmy omijają Wyspy

W krajach UE pracuje też prawie 100 tysięcy Polaków oddelegowanych przez krajowe przedsiębiorstwa. W odróżnieniu od osób, które wyjeżdżały _ na własną rękę _, polskie firmy preferują inne kierunki. Wielka Brytania, pod tym względem ustępuje nie tylko Niemcom, ale również Szwecji, Holandii i Belgii.

bCZOlquB

Do pracy w Irlandii rodzime przedsiębiorstwa w pierwszym półroczu tego roku wysłały tylko 198 pracowników.

źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Swoich pracowników do krajów Unii wysyłają przede wszystkim firmy z sektora usług budowlanych. Polscy budowlańcy mają w Europie bardzo dobrą opinię i biorą udział w dużych projektach. Nasze firmy delegowały przykładowo ponad 1300 osób do budowy elektrowni atomowej w fińskim Olkiluoto, biorą również udział w budowie elektrowni na Węgrzech.

bCZOlquC

Do pracy w krajach UE delegowani są oczywiście nie tylko budowlańcy. Duńczycy chętnie wynajmują polskie firmy do prac rolniczych. Polscy rolnicy i rybacy zatrudniani są również w Norwegii. Przykładowo na Malcie działa 17 polskich firm transportowych, a pierwszym półroczu 2009 w Austrii znalazło pracę 55 leśników.

[

Polskie rodziny nie chcą wracać z Wysp ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/polskie;rodziny;nie;chca;wracac;z;wysp,237,0,448493.html )

bCZOlquD

Emigracja już nie kusi, ale fali powrotów nie ma

Ubiegły rok był pierwszym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w którym wielkość tak zwanej _ młodej emigracji _ spadła. GUS szacuje, że do kraju wróciło o 60 tysięcy osób więcej, niż z Polski wyjechało.

źródło: Główny Urząd Statystyczny

Powrót do kraju jeszcze w tym roku planuje niecałe 14 procent emigrantów, ankietowanych w lutym przez Money.pl. Polakom pracującym za granicą najbardziej dają się we znaki skutki kryzysu:

bCZOlquE
  • mniej zleceń/mniej klientów: 42,4%
    • wyższe ceny w sklepach: 35,2%
    • niższe wynagrodzenie: 21,9%
    • gorsze traktowanie emigrantów w pracy: 17,4%
    • utrudnienia w bankach: 11,5% źródło: badanie ankietowe Money.pl można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź

Jednak to nie sytuacja ekonomiczna skłania do decyzji o powrocie. Wskazało ją w lutym zaledwie 8,6 procent badanych. Prawie dziesięciokrotnie więcej ankietowanych przyznało, że do kraju wracać chce ze względu na rodzinę.

bCZOlquW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)