Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

W KGHM rzucali puszkami z piwem i taranowali drzwi

0
Podziel się

Kilkuset związkowców domaga się 300 złotych podwyżki dla każdego z pracowników. Średnia płaca w KGHM wynosi 9031 złotych.

W KGHM rzucali puszkami z piwem i taranowali drzwi
bEiefUlN

Kilkuset związkowców próbowało sforsować drzwi budynku KGHM Polska Miedź S.A. w Lubinie. Domagają się 300 złotych podwyżki dla każdego z pracowników.

Jak powiedział przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Ryszard Zbrzyzny, dzisiejsza manifestacja to kontynuacja rokowań nad zmianami w układzie zbiorowym pracy. Tymczasem według rzecznika prasowego KGHM Polska Miedź S.A. Dariusza Wyborskiego, takie warunki nie sprzyjają negocjacjom.

Do demonstrujących wyszli przedstawiciele zarządu m.in. prezes Herber Wirth, ale gdy związkowcy zaczęli napierać na siedzibę zarządu i próbowali sforsować drzwi - przedstawiciele miedziowej spółki wycofali się do budynku. W trakcie forsowania drzwi doszło do przepychanek z ochroną. Pikietujący rzucali w nich puszkami z piwem. Przynieśli też ze sobą petardy, które co chwilę odpalają przed siedzibą zarządu. Pikietujący skandują: _ złodzieje _ i _ daj trzy stówy i nie ściemniaj _.

bEiefUlP

Kolejna tura negocjacji ze związkowcami rozpoczęła się w połowie kwietnia. Zarząd KGHM przedstawił stronie związkowej propozycje zmian w formie pakietu pracowniczego, w którym zaproponował m.in.: wykup deputatu węglowego przysługującego emerytom i rencistom, zwiększenie odpisu na pracowniczy program emerytalny, dodanie czterech nowych kategorii do tabeli miesięcznych stawek płac zasadniczych, zwiększenie o cztery kategorie zaszeregowania dla każdego stanowiska.

_ - W latach 2007-2010 przeszeregowanych zostało 75 proc. zatrudnionych w KGHM, czyli ponad 13 tys. pracowników. Przeszeregowanie jednej osoby oznacza dla niej średni wzrost wynagrodzenia o 300 zł, w tym płacy zasadniczej o 113 zł _ - tłumaczyła wtedy Sylwia Rozkosz z biura prasowego KGHM.

Wirth wyjaśnił, że wynagrodzenia w KGHM rosną systematycznie od kilku lat m.in. poprzez przeszeregowania, premie i nagrody z zysku. _ - Zdajemy sobie jednak sprawę, że w obecnym systemie wielu dobrych pracowników ma już maksymalne z możliwych kategorii zaszeregowania, dlatego proponujemy ich zwiększenie o cztery grupy _ - mówił prezes.

Według Rozkosz w 2011 roku średnia płaca w KGHM ukształtuje się na poziomie 9031 zł. i będzie wyższa od płacy za rok 2010 o 4,6 proc. W ciągu ostatnich 10 lat wynagrodzenia w Polskiej Miedzi wzrosły o 106,6 proc., z uwzględnieniem inflacji realny wzrost wyniósł 75,5 proc.

bEiefUlV
Czytaj w Money.pl
Górnicy z JSW już nie strajkują Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wznowiły pracę po trwającym dobę strajku, zorganizowanym przez związki zawodowe.
Chcą 10 proc. podwyżki. Ruszą na stolicę? W tym tygodniu rozstrzygnie się, czy wybuchnie strajk generalny w polskich kopalniach.
Dostaną w tym roku 18 pensji. Ale wciąż im mało Związkowcy z KGHM domagają się podwyżki po 300 zł dla całej załogi.
bEiefUmq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)