Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

W Irlandii już trudno o pracę dla emigranta

0
Podziel się:

Skutki wzrostu bezrobocia najsilniej odczuwają przyjezdni z nowych państw UE.

W Irlandii już trudno o pracę dla emigranta
(soylentgreen23/CC/Flickr)

Skutki wzrostu bezrobocia najsilniej odczuwają przyjezdni z nowych państw UE.

Jedna trzecia osób zgłaszających się w ubiegłym miesiącu do urzędów pracy to imigranci. Obecnie stanowią oni 18,6 proc. zarejestrowanych bezrobotnych, pomimo że obcokrajowcy to 14,7 proc. irlandzkiej siły roboczej - donosi _ Irish Independent _, powołując się na Centralny Urząd Statystyczny.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych z nowych państw członkowskich UE wyniosła w styczniu 45 tys. 652 (na ogólną liczbę 437 tys. bezrobotnych). W tym samym miesiącu liczba bezrobotnych ze starej _ 15 _ wyniosła zaledwie 4 tys. osób.

Powodem są duże zwolnienia w tych sektorach gospodarki, w których głównie zatrudniani są imigranci: handlu detalicznym, przemyśle wytwórczym, gastronomii i budownictwie.

W całym 2009 r. około 7 tys. obcokrajowców straciło pracę w hotelarstwie i gastronomii w porównaniu z 2 tys. Irlandczyków.

Brid O'Brien z Irlandzkiego Związku Bezrobotnych (INOU) sądzi, iż bezrobotni obcokrajowcy w niektórych urzędach napotykają na biurokratyczne trudności, gdy chcą się zarejestrować.

Z kolei rzeczniczka Irlandzkiej Rady ds. Imigrantów (ICI) Ruth Evans twierdzi, iż nie wszyscy imigranci rejestrują się jako bezrobotni, ponieważ obawiają się, że zaszkodzi to ich staraniom o naturalizację.

Bezrobocie w Irlandii jest na najwyższym poziomie od 1994 r. W styczniu wyniosło 12,7 proc. Prognozy rządu przewidują, iż średnia stopa bezrobocia w 2010 roku wyniesie 13,2 proc. wobec 11,8 proc. w 2009 r. Gospodarka irlandzka ma powrócić na ścieżkę wzrostu w drugim półroczu 2010 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)