Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

W brytyjskich supermarketach obraża i bije się imigrantów

0
Podziel się:

Brytyjczycy wykorzystują tanią siłę roboczą.

W brytyjskich supermarketach obraża i bije się imigrantów
(Rosino/CC/Flickr)

Imigranci oraz pracownicy agencyjni są najgorzej traktowaną przez pracodawców grupą pracowników przemysłu mięsnego pracującego na potrzeby supermarketów - wynika z opublikowanego raportu Komisji ds. Równości i Praw Człowieka (EHRC).

Według raportu _ liczne dowody _ wskazują na to, że obie kategorie pracowników, w których dużą część stanowią imigranci z nowych państw UE, narażone są na słowne obelgi, pracę w warunkach niezgodnych z bhp i często nie znają swoich praw. Niektórzy pracują nawet 90 godzin tygodniowo w trudnych warunkach.

Z powodu ciężkiej pracy i niskich zarobków, przemysł mięsny zatrudniający w całym kraju ogółem 88 tys. pracowników,przyciąga coraz większą liczbę imigrantów.

_ -W niektórych krajach Europy Wschodniej zarobki są tak niskie, że nie można z nich wyżyć. Dlatego ludzie przyjeżdżają do Anglii, ale jeśli brak im wymaganych kwalifikacji, lub nie mogą się porozumieć, to nie mają wyboru i muszą zgłaszać się do takich prac _ - powiedziała autorom raportu 29-letnia Polka Agnieszka Gnosowska z Thetford we wschodniej Anglii.

Imigranci stanowią średnio 1/3 stałych pracowników i 2/3 pracowników zatrudnionych pośrednio przez agencje. Co szósty zakład przetwórstwa mięsnego, w którym prowadzono badania, w zeszłym roku zatrudniał wyłącznie migrantów za pośrednictwem agencji.

EHRC natrafiła też na pozytywne przykłady właściwego traktowania pracowników w tym sektorze gospodarki, ale przygotowała listę ogólnych zaleceń mających na celu poprawę praktyk werbunku nowych pracowników, warunków pracy i procedury skarg. Jeśli w najbliższych 12 miesiącach nie odnotuje poprawy, to odgórnie narzuci regulację.

Zastępca sekretarza generalnego związku zawodowego Unite Jack Dromey powiedział, że _ supermarkety powinny się wstydzić praktyk stosowanych przez ich dostawców _. Jego zdaniem, przypadki opisane w raporcie EHRC spowodowane są tym, że _ supermarkety wymuszają drakońskie obniżki kosztów w swoim łańcuchu dostaw, za co płacą dziesiątki tysięcy pracowników w postaci dyskryminacji i złego traktowania _.

Jak traktowani są pracownicy

Raport Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)