Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

W 2012 roku na świecie przybyło bezrobotnych

0
Podziel się:

Problem bezrobocia w największym stopniu dotyczy ludzi młodych.

W 2012 roku na świecie przybyło bezrobotnych
(Sebcz/Dreamstime)

Liczba osób bezrobotnych zwiększyła się w ubiegłym roku o 4 mln i wynosi 197 mln - poinformowała Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) w opublikowanym raporcie. Problem bezrobocia w największym stopniu dotyczy ludzi młodych.

W 2012 roku bez pracy było 6 proc. ludności aktywnej zawodowo na całym świecie. Zaobserwowany w zeszłym roku wzrost liczby bezrobotnych utrzyma się w 2013 roku, kiedy przybędzie 5,1 mln osób bez zatrudnienia, oraz w 2014 roku, gdy liczba ludzi bez pracy zwiększy się o kolejne 3 mln.

Powiększająca się rzesza bezrobotnych na świecie odzwierciedla gorszą kondycję światowej gospodarki, co widoczne jest szczególnie w krajach rozwiniętych - wynika z raportu zatytułowanego _ Światowe Trendy w Zatrudnieniu 2013 _.

Problem bezrobocia w największym stopniu dotyczy młodych ludzi w wieku do 24 lat; według MOP bez płatnego zajęcia w 2012 roku pozostawało prawie 13 proc. z nich.

Autorzy raportu alarmują, że coraz większym problemem staje się długotrwałe bezrobocie. Na poparcie tej tezy podają, że w ostatnim roku przez dłużej niż rok nie pracowała aż jedna trzecia bezrobotnych w Europie. Na całym świecie z rynku pracy na stałe wycofało się 39 mln ludzi.

_ - Niepewna sytuacja gospodarcza i nieskuteczne działania podejmowane w ramach walki z bezrobociem osłabiły ogólny popyt, co przełożyło się na wstrzymywanie inwestycji i zatrudnienia _ - zaznacza szef MOP Guy Ryder.

Organizacja apeluje o przeznaczanie większych środków na programy szkolenia zawodowego, które dałyby młodym ludziom kwalifikacje pożądane obecnie przez pracodawców. Wskazano przy tym, że w państwach takich jak Niemcy, Austria czy Szwajcaria, gdzie zachowano system szkół zawodowych, bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie? Praca jest, ale my jej nie chcemy Z jednej strony bezrobocie z miesiąca na miesiąc rośnie coraz szybciej, z drugiej - wiele ofert pracy składanych przez firmy pozostaje bez odpowiedzi.
Jedna trzecia kraju pracuje na czarno Grecy masowo wyrejestrowują samochody, ponieważ nie stać ich na zapłacenie podatku drogowego.
Nawet 300 tysięcy Polaków wkrótce straci pracę Z analizy* Money.pl* wynika, w których branżach najwięcej osób straci zatrudnienie, a w których będzie można liczyć na posadę. Sprawdź, co nas czeka w 2013 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)