Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

USA: giełdy rosną czwartą sesję z rzędu, w centrum uwagi rynek pracy

0
Podziel się:

Środa przyniosła nieduże wzrosty amerykańskich indeksów po wcześniejszych
trzech wzrostowych sesjach z rzędu. W centrum uwagi rynków znalazł się raport ADP z rynku pracy,
który wskazał na wzrost zatrudnienia w gospodarce USA w marcu mdm

USA: giełdy rosną czwartą sesję z rzędu, w centrum uwagi rynek pracy
bELrxxSJ

AFP /

Środa przyniosła nieduże wzrosty amerykańskich indeksów po wcześniejszych trzech wzrostowych sesjach z rzędu. W centrum uwagi rynków znalazł się raport ADP z rynku pracy, który wskazał na wzrost zatrudnienia w gospodarce USA w marcu mdm.

bELrxxSL

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,28 proc., do 16.579,23 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,29 proc. i wyniósł 1.890,90 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,20 proc., do 4.276,46 pkt.

W firmach w USA przybyło w marcu 191 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że w amerykańskiej gospodarce w marcu przybyło 195 tys. miejsc pracy. W lutym przybyło 139 tys. miejsc pracy.

Rynki przygotowują się już na piątkową prezentację raportu z rynku pracy w USA za marzec. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg oczekują, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 200 tys.

"Konsensus rynkowy zakłada przyrost nowych miejsc pracy w USA o 200 tys. My uważamy, że marcowy wzrost zatrudnienia może raczej wynieść w granicach 225 tys. a wielu z naszych klientów spodziewa się nawet jeszcze silniejszego wzrostu. Uważamy, że czynniki pogodowe miały duży wpływ na aktywność w gospodarce na przełomie roku, dobre dane za marzec mogą potwierdzić tę tezę" - ocenił Dan Greenhaus, główny analityk w BTIG LLC.

bELrxxSR

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w lutym wzrosły mdm o 1,6 proc. W styczniu zamówienia spadły o 1,0 proc. po korekcie. Analitycy oczekiwali, że zamówienia w lutym wzrosną o 1,2 proc. mdm.

"Wzrost w amerykańskiej gospodarce nie wydaje się być wystarczająco silny, aby skłonić Fed do agresywniejszego działania, jest jednak na tyle solidny, że nie pozostawia wątpliwości co do trwałości ożywienia. Sytuacja taka stwarza korzystne otoczenie dla ryzykownych aktywów w 2014 roku" - ocenił Witold Bahrke, analityk PFA Asset Management.

W swojej najnowszej prognozie ekonomiści Citi zakładają, że wzrost w amerykańskiej gospodarce wyniesie w tym roku 2,8 proc., po czym przyspieszy w przyszłym roku do 3,1 proc. oraz 3,2 proc. w 2016 r. Ich zdaniem postępująca poprawa w amerykańskiej gospodarce sprawi, że Rezerwa Federalna zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp proc. latem 2015 roku.

"Oczekujemy, że Fed wiosną przyszłego roku będzie przygotowywał się do pierwszej podwyżki stóp procentowych. Umiarkowana podwyżka możliwa jest latem 2015 r. Istnieją jednak dwa główne czynniki ryzyka do tej prognozy: inflacja może pozostawać niska, co może powstrzymać Fed od zacieśniania polityki monetarnej. Z drugiej strony jednak silniejsze ożywienie oraz związany z nim szybszy wzrost wynagrodzeń mogą przyspieszyć wycofywanie się Fedu z obecnej luźnej polityki" - napisali.

bELrxxSS

Ze spółek zyskiwały akcje Mosanto. Spółka, będąca największym na świecie producentem nasion, podała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne.

W środę doszło do podziału akcji Google, w efekcie indeks S&P 500 składa się obecnie z 501 komponentów (chociaż nadal z 500 spółek).

Po słabszych od oczekiwań wynikach kwartalnych mocno zniżkowały akcje Apollo Education.

Mocno rosły akcje MannKind po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji komitetu doradczego regulatora rynku w USA w sprawie wprowadzenia na tamtejszy rynek nowego, podawanego doustnie, leku zwierającego insulinę.

bELrxxST
bELrxxTm
giełda
rynek pracy
KOMENTARZE
(0)