Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Urlopy macierzyńskie w Polsce. Dziś zajmie się nimi rząd

0
Podziel się:

Również dziś premier ma ogłosić stanowisko ws. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Urlopy macierzyńskie w Polsce. Dziś zajmie się nimi rząd
(PAP/Radek Pietruszka)

Dziś wieczorem rząd zajmie się nowelizacją kodeksu pracy, która prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego daje rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 roku. Również dziś premier ma ogłosić stanowisko ws. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

O tym, że prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w br. poinformował w piątek po spotkaniu z _ matkami I kwartału _ premier Donald Tusk. Według wcześniejszej propozycji prawo do dłuższych urlopów miało nie dotyczyć rodziców dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r.

Premier podkreślił w piątek, że wielkie wrażenia zrobiła na nim determinacja matek i ojców z ruchu _ matki I kwartału _. _ Ale też nadzwyczajna, jak na polskie warunki, kultura tego dialogu - tej bardzo serdecznej presji _ - zaznaczył.

Dodał, że zgadzał się w stu procentach z argumentacją rodziców z ruchu _ matek I kwartału _, ale musiał brać pod uwagę możliwości finansowe państwa.

Jak poinformował, objęcie prawem do rocznego urlopu rodzicielskiego wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. zostało uzgodnione m.in. z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

Podkreślił, że pieniądze na ten cel nie zwiększą deficytu budżetowego. Jak zaznaczył, po pierwszym kwartale 2013 r. wiadomo, że koszty obsługi długu zagranicznego na pewno będą niższe o ponad 300 mln zł, a może o 350 mln zł. Dodał, że część pieniędzy będzie pochodziła z rezerwy celowej na zarządzenia kryzysowe wykorzystywanych w przypadku powodzi.

Również w poniedziałek premier ma ogłosić swoją decyzję dotyczącą przyszłości Jarosława Gowina w resorcie sprawiedliwości. Spekulacje dotyczące ewentualnej dymisji ministra pojawiły się po jego wypowiedzi na temat zarodków, która wywołała medialną i polityczną burzę. Ostro krytykowali Gowina w mediach czołowi politycy PO, m.in. wiceszef PO Grzegorz Schetyna oraz przewodniczący klubu parlamentarnego Rafał Grupiński.

Nie pierwszy raz przyszłość Gowina w resorcie sprawiedliwości jest niepewna. Poprzednio stało się tak w lutym po tym, jak minister (razem z partyjnymi konserwatystami) zagłosował przeciwko klubowemu projektowi o związkach partnerskich, a tuż przed głosowaniem stwierdził z mównicy sejmowej, że projekt jest niezgodny z konstytucją.

Tym razem poszło o wypowiedź Gowina dotyczącą zarodków: _ Możemy z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że na embrionach dokonuje się rozmaitych eksperymentów naukowych, z reguły prowadzących do uśmiercenia tych embrionów _ - powiedział Gowin w TVN24. _ W Niemczech nie wolno przeprowadzać eksperymentów naukowych na embrionach, ale na embrionach niemieckich. Natomiast naukowcy niemieccy +importują+ embriony z innych krajów, prawdopodobnie także z Polski i na nich przeprowadzają eksperymenty _ - dodał minister.

Słowa Gowina wywołały burzę, zareagowała m.in. ambasada Niemiec, która zwróciła się do resortu sprawiedliwości o szczegóły sprawy. _ Nieodpowiedzialną i nieuzasadnioną _ nazwał wypowiedź Gowina prof. Waldemar Kuczyński z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Rzecznik rządu Paweł Graś oświadczył, że jeśli Gowin wie o prowadzonych w Niemczech eksperymentach na pochodzących m.in. z Polski zarodkach, powinien zawiadomić prokuraturę.

Gowin zapewnia, że nie jest człowiekiem strachliwym i liczy się z każdą decyzją Tuska. _ Premier powinien mieć prawo każdego dnia dobrać sobie taki skład rządu, jaki uważa za optymalny. Ja robię swoje _ - zadeklarował.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin nie boi się Tuska. "Nie jestem strachliwy" _ Ja robię swoje. Na wtorek mam bardzo dokładny plan. Wyśpię się _.
Gowin szefem PO? "Mógłbym rozważyć" Gdyby nie był ministrem, Gowin nie wykluczyłby startu w wyborach na szefa partii.
Schetyna na fotel Tuska czaił się już 4 lata temu _ - Grzegorz Schetyna chce się bić - _uważa lider małopolskich struktur PO Ireneusz Raś.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)