Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Urlop na szukanie pracy

0
Podziel się:

Czy będąc na wypowiedzeniu można szukać pracy podczas urlopu?

Urlop na szukanie pracy
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Czy pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie, przysługują dni wolne na poszukiwanie nowego zatrudnienia? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby zwolniona osoba mogła skorzystać z tego prawa? W jakich okolicznościach pracodawca zobowiązany jest udzielić urlopu, a w jakich nie?

W okresie wypowiedzenia umowy pracownikowi przysługuje prawo do 2 lub 3 wolnych dni na podjęcie działań związanych z poszukiwaniem nowej pracy. Zapewnia to art. 37 kodeksu pracy. Wówczas przełożony nie może odmówić podwładnemu prawa do wykorzystania przysługującego mu urlopu. Są jednak pewne warunki, które muszą zostać spełnione. Każdy zwolniony pracownik chcący ubiegać się o dni wolne na szukanie nowego zatrudnienia, winien jest spełnić trzy podstawowe wymagania – okres wypowiedzenia nie może być krótszy niż 2 tygodnie, umowa musi zostać rozwiązana przez pracodawcę, zaś po stronie pracownika leży obowiązek złożenia stosownego wniosku.

_ Art. 37. § 1. W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. _

Komu przysługuje i w jakim wymiarze

Liczba przysługujących dni wolnych zależna jest od okresu wypowiedzenia umowy o pracę. W sytuacji, gdy wynosi on dwa tygodnie lub miesiąc, pracownikowi przysługują 2 dni robocze. Natomiast przy trzech miesiącach bądź wtedy, gdy zwolnienie nastąpiło z powodu ogłoszenia przez firmę upadłości lub likwidacji, mowa jest aż o 3 dniach roboczych. Z takiego urlopu mogą zatem skorzystać osoby, których podstawę zatrudnienia stanowiła umowa o pracę na czas nieokreślony, na czas określony (okres minimum 6 miesięcy z uwzględnieniem klauzuli dopuszczającej wypowiedzenie umowy) oraz na okres próbny (minimum 3 miesiące).

_ Art. 37. § 2. Wymiar zwolnienia wynosi: _

_ 1) 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia, _

_ 2) 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1. _

Komu nie przysługuje

Istnieją jednak sytuacje, kiedy takowy urlop się nie należy. Mowa tu o pracownikach, którzy sami wypowiedzieli umowę, rozstają się z pracodawcą na mocy porozumień stron, zostali zwolnieni dyscyplinarnie, odmówili przejścia na nowe warunki pracy oraz płacy lub przechodzą na świadczenia przedemerytalne. Osobom, którym udało się już zdobyć nowe zatrudnienie lub które po zakończeniu okresu wypowiedzenia planują założyć własną działalność gospodarczą, dni wolne na szukanie pracy również nie przysługują.

Kwestie formalne

Zgodę na przyznanie dni wolnych udziela pracodawca na wniosek pracownika, nie mogąc tym samym żądać od niego dodatkowych dokumentów lub zaświadczeń. Termin urlopu ustalany jest pomiędzy przełożonym a zatrudnionym, nie obejmuje dni wolnych od pracy i może zostać wykorzystany w częściach. Przy obliczaniu wynagrodzenia za dni wolne na szukanie pracy stosuje się identyczne zasady jak w przypadku urlopów wypoczynkowych. Warto wiedzieć również, że niewykorzystanie przysługujących z racji zwolnienia praw nie oznacza wypłaty ekwiwalentu.

Jak efektywnie wykorzystać wolne

Aby poszukiwania nie były stratą czasu, a kontakty z potencjalnymi pracodawcami okazały się owocne, warto się do tego odpowiednio przygotować. Umiejętnie napisane CV, list motywacyjny dopasowany do profilu firmy, w której ubiegamy się o zatrudnienie lub ciekawe portfolio to solidne fundamenty dalszych sukcesów. Pomagają wyróżnić kandydata na tle konkurencji, a co najważniejsze, zapadają w pamięć rekrutera. Kolejnym krokiem będzie obranie odpowiedniego kierunku poszukiwań. Poczynając od nawiązania kontaktów z osobami, które mogą posiadać informacje o wolnych posadach, kończąc na sprawdzeniu wszelkich możliwych ogłoszeń o pracę zamieszonych w internecie lub prasie. Jeżeli natomiast zależy nam na czasie, warto zgłosić się do profesjonalistów. Z pomocą spieszy wiele agencji pracy posiadających wykwalifikowanych pracowników, doskonale znających potrzeby klienta oraz rynku. Warto jednak wcześniej zaczerpnąć opinii o efektach ich działalności, aby dopasować tę, która w największym stopniu spełni nasze oczekiwania.

Należy pamiętać, aby dni wolne na szukanie pracy wykorzystać według ich kodeksowego przeznaczenia. Jak powszechnie wiadomo, nieznajomość prawa szkodzi. Zgodnie z jego literą powinni zaś postępować zarówno przełożeni, jak i pracownicy.

Sprawnie funkcjonująca firma działa jak najlepszy, szwajcarski zegarek. Każda jego część musi pasować do reszty i ją odpowiednio uzupełniać. Jak w przedsiębiorstwie osiągnąć taki efekt? Powierzyć rekrutację profesjonalistom. Agencja Mondi SET odpowiada na potrzeby klientów, zapewniając szybkie wyszukanie personelu do prac tymczasowych. Z łatwością dociera do średniego szczebla fachowców w branżach technicznych, pozyskując na rynek niemiecki osoby reprezentujące coraz mniej popularne zawody. Od lat cieszy się uznaniem zleceniodawców i kandydatów, którym gwarantuje przejrzyste warunki i pełne wsparcie.

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)