Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Urlop macierzyński dla obojga rodziców

0
Podziel się:

Moja żona po urodzeniu córki 24 lipca 2013 roku kontynuuje urlop macierzyński. 29 października mija 14 tygodni. Chcielibyśmy się wymienić i żona wróci do pracy, a ja będę kontynuował dalej urlop macierzyński i następnie dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski aż do 23 lipca 2014 r. Jak i w jakiej formie mam zawiadomić swojego pracodawcę? Czy ma obowiązek się zgodzić lub nie i od czego uzależnia swoją decyzję?

Urlop macierzyński dla obojga rodziców
(Unsplash.com)

Moja żona po urodzeniu córki 24 lipca 2013 roku kontynuuje urlop macierzyński. 29 października mija 14 tygodni. Chcielibyśmy się wymienić i żona wróci do pracy, a ja będę kontynuował dalej urlop macierzyński i następnie dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski aż do 23 lipca 2014 r. Jak i w jakiej formie mam zawiadomić swojego pracodawcę? Czy ma obowiązek się zgodzić lub nie i od czego uzależnia swoją decyzję? Odpowiadają Damian Dworek, radca prawny, Partner w RKKW, Mariusz Pniewski aplikant radcowski w RKKW

Powinien Pan wystąpić do swojego pracodawcy na podstawie art. 180 § 5 Kodeksu pracy z pisemnym wnioskiem o udzielenie niewykorzystanej przez Pańską małżonkę części urlopu macierzyńskiego. W treści wniosku winien Pan wskazać termin rozpoczęcia urlopu, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego przez Pańską małżonkę. Wówczas Pański pracodawca zobowiązany jest wystawić Panu zaświadczenie potwierdzające termin rozpoczęcia przez Pana urlopu, wskazany w Pańskim wniosku.

Następnie Pańska małżonka powinna złożyć swojemu pracodawcy, najpóźniej na 7 dni przed powrotem do pracy, na podstawie art. 180 § 6 Kodeksu pracy pisemny wniosek o rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego oraz dołączyć do tego wniosku wystawione przez Pańskiego pracodawcę zaświadczenie potwierdzające termin rozpoczęcia przez Pana urlopu. Pisemny wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego na podstawie art. 1821 § 3 Kodeksu pracy powinien Pan złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed jego rozpoczęciem. We wniosku tym powinien Pan określić termin zakończenia urlopu macierzyńskiego. Wniosek jest dla pracodawcy wiążący, co oznacza, że pracodawca jest obowiązany go uwzględnić.

Z kolei pisemny wniosek o udzielenie na podstawie art. 1821a Kodeksu pracy urlopu rodzicielskiego może Pan złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu, czyli w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W powyższym wniosku wskazać należy termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz dołączyć swoje oświadczenie o braku zamiaru korzystania z tego urlopu przez Pańską małżonkę. Wniosek jest dla pracodawcy wiążący, co oznacza, że pracodawca jest obowiązany go uwzględnić.

(AS)

prawo pracy
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)